احسان بشیرگنجی
تماس با من
پروفایل من
      برج سینا ! (یادداشت ها و عکس های احسان بشیرگنجی)
اندر حکایت کلاغهای این سرزمین نویسنده: احسان بشیرگنجی - ٢٢ شهریور ۱۳٩٠

برج سینا !‌ : اندر حکایت کلاغهای این سرزمین یادداشت سرگشاده ای است از دوست عزیزم محمد تاجران به فرامرز نصیری نویسنده وبلاگ کلاغها. لینک متن را محمد در تاریخ 16 شهریور برایم ارسال کرد. انتشار آن بدلایلی ممکن نگردید تا امروز که در برج سینا ! می خوانید.

جناب آقای فرامرز نصیری  تنها مرد سرزمین کلاغ ها به لطف خود که هیچ زمان کوهنوردی را به صورت حرفه ای آن چنان که شما می پندارید دنبال نکرده ام و از زمین و زمان و زندگی انتظاری بیشتر از جاده ای برای رفتن و انسانهایی بزرگ با دلی گرم و صمیمی و دستانی مهربان نداشته ام. سرگرم زندگی آرام و پرهیاهوی خودم بودم که آن قدر جریان دارد آن زندگی که مجالی بر مرور حکایتهای کلاغ ها نیست .

واما سکون ...... سکون هرچند که مدتش کوتاه باشد و ماندن هرچند به طول چند هفته اولین دستاوردش داشتن زبان بسیار است و پوسیدن . به ناچار و از جهت گذراندن همین روزهای اندک سرکی کشیدم به سرزمین کلاغ ها . 
در نگاه اول به مطالب موجود در سرزمین کلاغ ها هر جنبنده ای متوجه نگاه انتفادی و پر سوال نویسنده نسبت به هر موضوع و مطلبی می گردد که خود نشان از آنچه  دارد که تنها نویسنده از آن آگاه است .مرا به مسائل موجود در آن سرزمین کاری نیست و تنها آن چه من برآنم به آن بپردازم نفدی است هم سو با سرزمین کلاغ ها نسبت به دو موضوع که اولین آن حادثه اخیر علم کوه و دومین آن اخبار صعود مهدی عمیدی به قله اورست است و این دو نیز از آن جهت برایم مهم اند که هردو دوستانی هستند که سالها در کنارشان زندگی کرده ام و دوستشان دارم اما به ناچار و از آن بابت که میل به آن داشتم قضاوتی که مبتنی بر احساس نداشته باشم تعدادی از دست نوشته های آن سرزمین را خواندم اما همه ی آنها خود به گونه ای مشابه به یک نقطه ختم می شدند و آن همان نگاهی منتقدانه در جهت تخریب و نه از روی تلاش دلسوزانه در جهت رفع مشکلات و معضلات جامعه ی کوهنوردی کشور است .
در مورد صعود مهدی عمیدی به "حقی" اشاره نموده بودید به عنوان" حق طبیعی برای افکار عمومی" برای من این پرسش وجود دارد که آیا نگارنده هیچ مطالعه ای در باب معنای کلمه ی "حق" داشته است یا خیر .
 کلمه حق به چه معناست ؟ و چه زمانی کسی صاحب حق می شود؟ 
به گمان بنده حق ناشی از یک تعامل اجتماعی ، اقتصادی و... می باشد لذا حق واژه ای  است مبتنی بر یک ارتباط دو سویه . 
به راستی آیا چه حقی برای مردم سرزمین کلاغ ها ست که هیچ حمایت ، تلاش و همتی در این حرکت نداشته اند و تنها امیدشان شکست آن صعودواز پی آن هزاران تقسیربلند بالایی بود که ما "می دانستیم" که "کار هر بز نیست" و و ...الی ماشاء الله .
آیا ذره ای به آن اندیشیده اید که چه کرده اید برای آن صعود که به خود حقی قائلید برای دانستن و به قول خودتان شفاف سازی .آیا این به قول مردمان سرزمین کلاغ ها ، "شفاف سازی و ارائه سند و مدرک" که بابی است تازه در همه ابعاد این سرزمین جز به تلاش برای سند سازی و دروغ پردازی و از بین بردن آن روح انسانی اعتماد به انسانها منجر نمی شود . آیا این حق طبیعی افکار عمومی خود به عاملی منجر نمی شود که انسانها را به تلاش وادار سازد فرای حد توانشان که خود منجر به اتفاق های بی شمار جامعه کوهنوردی شده است؟
 اندکی تامل در باب حقیقت این گونه بیان و رفتار و همچنین نتایج آن در دنیای واقعیت به تردید بنده نسبت به اصالت نویسنده به سرزمین کلاغ ها منتهی می شود که گویا ایشان تلاش دارند تا سلامت به جامعه کوهنوردی باز گردد .
اما نگارنده از این هم فراتر رفته و حتی در اتفاقاتی مانند حادثه اخیر علم کوه نیز دست انداخته است و با در نظر گرفتن عنوان ,"باز هم پنهان کاری ,باز هم دروغ ",باز تلاشی نموده تا بر پیکری  بی جان نشسته و روزگار سپری کند اما این بار حکم دروغ زدن به کسی مثل مش رسول که صداقت و سادگی ایشان بر کسی پوشیده نیست و منتسب دانستن ایشان به افراد نزدیک حلقه قدرت اشتباهی است صرفا کودکانه و ناشی از عدم شناخت و آگاهی مرد سرزمین کلاغ ها .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دارم هوای صحبت یاران رفته را نویسنده: احسان بشیرگنجی - ۱٦ شهریور ۱۳٩٠

یاد باد آنکه زما وقت سفر یاد نکرد

به وداعی دل غمدیده ما شاد نکرد

16 شهریور هشتمین سالروز فراق محمد اوراز و دومین سالروز فراق عباس جعفری است.

به یاد و احترامشان دقیقه ای سکوت کنیم...

 

  نظرات ()
... نویسنده: احسان بشیرگنجی - ٩ شهریور ۱۳٩٠

گرم و زنده بر شنهای تابستان
زندگی را بدرود خواهم گفت
تا قاصد میلیون ها لبخند گردم تابستان مرا ...
در بر خواهد گرفت و دریا دلش را خواهد گشود... 
زمان در من خواهد مرد و من بر زمان خواهم خفت.

  نظرات ()
به بهانه استعفای شیخ!! نویسنده: احسان بشیرگنجی - ٧ شهریور ۱۳٩٠

 

این عکس از سوی برج سینا ! به بهانه تقدیم استعفای فرشید داوودی به فرامرز نصیری تقدیم حضور می شود!!

از راست به چپ :

فرامرز نصیری "یگانه اسوه و اسطوره ی ! عرصه ی دنیای وب نویسی و یگانه کلاغ مرد وبلاگنویسی!"  و  فرشید  داوودی  "شیخ جامعه وبلاگ نویسی"

  نظرات ()
برای مهسا ... نویسنده: احسان بشیرگنجی - ٤ شهریور ۱۳٩٠
در خلئی که نه خدا بود و نه آتش،

نگاه و اعتماد تو را به دعایی نومید وار طلب کرده بودم.

جریانی جدی

در فاصله ی دو مرگ

در تهی میان دو تنهایی_

نگاه و اعتماد تو بدین گونه است!  
شاملو

 

  نظرات ()
سوء استفاده از فیلم لیلا اسفندیاری ...سوء استفاده از آپارات،بی بی سی نویسنده: احسان بشیرگنجی - ٢ شهریور ۱۳٩٠

 

 

 

 

این پست به درخواست دوستان حذف شد

 

  نظرات ()