احسان بشیرگنجی
تماس با من
پروفایل من
      برج سینا ! (یادداشت ها و عکس های احسان بشیرگنجی)
محمود شعاعی به دنبال چیست ؟! نویسنده: احسان بشیرگنجی - ٢۸ شهریور ۱۳٩۱

 با انتشار دلایل تعلیق انجمن  کوه نوردان ایران  که چهارده سال از تاسیس آن می گذرد و انجمن غارنوردان و غارشناسان که دو سال و اندی است که فعالیتهایش را آغاز نموده  و افشای اینکه شکایت مستقیم «محمود شعاعی»  و ایراد اتهامات به این انجمن ها باعث این تعطیلی شده  ، سوالی که مطرح می شود این است که محمود شعاعی  از طرح این شکایت ها و ارسال مکرر نامه های محرمانه به این سو و آن سو  و تکاپو برای حصول چنین نتیجه ای  به واقع به دنبال چه بوده؟ آن هم در شرایطی که مجموعه ی تحت امر او ، خود از نظر اجرایی این روزها  آن قدر ضعیف است که برای اعزام تیم ملی سنگنوردی کشور به مسابقات جهانی از شرکت کنندگان «برادرانه» درخواست پول قرضی می کند. بخوانید صحبت های «احمد شیر محمد» مدیر تیم های ملی سنگنوردی را در همین رابطه در کوه نیوز.

براستی تمامیت خواهی محمود شعاعی و گسترش ظرفیت اسمی فدراسیون کوهنوردی و تعمیم آن به رشته های غیر مرتبطی مثل غارنوردی ، دره نوردی ، دوچرخه کوهستان  و  حتی ظاهرا ورزشهای هوایی   ، آنهم در شرایطی که رفع حوائج و نیازهای بخش کوهنوردی و صعود های ورزشی هم برای او به سختی میسر است  به چه منظور صورت می گیرد؟

در ثانی با وجود همه ی  این مشکلات ،  از میدان به در بردن تشکیلات مستقلی که در انجام این امور می توانند یاری گر تیم اجرایی او  و بهینه کردن نتیجه ی حاصله  برای خود او  به عنوان «مسئول دولتی کوه نوردی کشور»  باشند با چه سیاستی است ؟!

به عنوان مثال با توجه به در شرف بودن دومین جشنواره سنگنوردی بیستون  ، توجه شما را به این نکته جلب می کنم که آغاز فعالیت  جشنواره مذبور بر اساس  طرح ، ایده و پیشنهاد انجمن کوه نوردان و با اتکا به  ارتباط  ایجاد شده  این  انجمن با آلپاین کلاب فرانسه  عملی شد! و  در واقع این انجمن کوه نوردان بود که در اجرای طرحش از فدراسیون دعوت به مشارکت و همکاری نمود!! پس می توان نتیجه گرفت که فدراسیون کوهنوردی به سرپرستی محمود شعاعی می توانسته و  اگر اراده کند همچنان می تواند از  تشکیلات مستقلی مثل انجمن کوه نوردان و از برایند تجربیات ، ارتباطات و  فعالیت های افراد آن بعنوان سکوی پرشی  در جهت رسیدن به اهدافش استفاده نماید. کما اینکه در مورد جشنواره بیستون  به نحو اکمل کرد!

و این حتی منافاتی با گرایشات تمامیت خواهانه ی سرپرست حال حاضر  فدراسیون کوه نوردی جمهوری اسلامی ایران  هم ندارد. پس به نظر شما به راستی چرا؟ چرا محمود شعاعی عامدانه تصمیم به از میان بردن این انجمن ها گرفته است؟

یکی بر سر شاخ و بن می برید؟؟

 

مایلم نظر شما خوانندگان عزیز را بدانم.

با دوستی - احسان

  نظرات ()
به بهانه ی تعلیق انجمن کوهنوردان ایران! نویسنده: احسان بشیرگنجی - ۱٩ شهریور ۱۳٩۱

انجمن کوهنوردان و انجمن غارنوردان و غارشناسان به مدت 3 ماه تعلیق شد!

خبری که خیلی پیشتر از این ، منتظرش بودم چرا که به خوبی می دانستم  نماینده هایی همه روزه در تلاشند تا با نامه نگاری های گسترده به این هدف جامعه ی عمل بپوشانند و از طرفی نیز برخی مدعیان خود کارشناس پندار حیطه ی کوهنوردی در وبلاگهایشان در موفقیت این طرح کم و کاستی نگذاشتند تا فدراسیون کوهنوردی پیروزمندانه!! خبر تعلیق انجمن ها را در وبسایت رسمی خود درج کند!

اگر فرض بگیریم که یگانه کارشناس کوهنوردی ایران ،این مدعی روشنفکری ، فرامرز نصیری شخصیتی مستقل دارد و بدون حب و بغض سیستم کوهنوردی را مورد مطالعه قرار داده و سپس منصفانه نقد می کند (البت اگر فرض بگیریم!!) چندی پیش با درج تصویری از زنان کوهنورد ایران که نمایندگان انجمن برای سفر به آمریکا بودند را از روی یک وبسایت خارجی بر وبلاگش منتشر کرد آنهم کاملا هدفمند و هوشمندانه!! و باز هم اگر فرض بگیریم بر اساس تصمیم شخصی خود اینکار را انجام داد!! (که من معتقدم به پیشنهاد دیگران اینکار صورت گرفته) آیا لحظه ای تامل و درنگ کرد که ممکن است همین یک تصویر و خبر  بهانه ای باشد برای فدراسیون کوهنوردی با مدیریت بیمارش تا اینبار بجز موازی کاری ، بهانه ی مبادله با آمریکای جهان خوار هم بدستش بیفتد؟ آیا براستی فکر کرد؟

آن روزها مطلبی منتشر کردم (توطئه ای با هدف تعطیل کردن انجمن کوهنوردان ایران) و یادآور شدم که همین یک خبر و تصویر کافی است تا حیات انجمن را به خطر اندازد و نیز برای زنان کوهنورد عضو تیم دردسرساز شود و حال شاهد همین موضوع هستیم.

داشتم به این فکر می کردم که اگر از دوران ریاست محمود شعاعی بر فدراسیون کوهنوردی ، بعنوان دورانی بیمار نام می بریم به جرات نیز می توان ریاست عباس ثابتیان بر انجمن را هم بیمار ترین و ناکارآمدترین دوره قلمداد کرد. دوره ای که انجمن محافظه کارتر از پیش عمل کرد ، مخفی کاری های فراوانی داشت و جایگاه واقعی خود بعنوان یک نهاد مستقل با پشتوانه ی مردمی را نادیده گرفت و اجازه داد فدراسیون کوهنوردی خطوط قرمزی برایش طرح کند!

عباس ثابتیان با تمام احترامی که به او قائلم بعنوان رییس هیئت مدیره انجمن کوهنوردان ایران باید پاسخگو باشد که چه لزومی داشت که مبادله ی کوهنورد با آمریکا صورت پذیرد و دیگر کشورهای جهان که از نظر کوهنوردی بسیار بهتر از آمریکا بوده اند چرا در دستور کار قرار نگرفت؟ باید پاسخ دهد که معنی سفرهای پنهانی چه بوده است؟ مثلا شرکت در نمایشگاه کتاب کوهنوردی فرانسه چه چیزی را به خطر می اندازد که ثابتیان از عنوان کردن آن خودداری می کند؟

باید بگوید که پس از حکم تعلیق چه کارهایی انجام داده؟ چه نامه هایی نوشته شده؟ باید عین تصویر نامه ها را منتشر کند و تمام مراحل را توضیح دهد.

مصلحت اندیشی و محافظه کاری دیگر بس است جناب ثابتیان. حیات انجمن کوهنوردان در خطر است. پاسخگو و مسئول باشید!

یک پیشنهاد : حال که فدراسیون کوهنوردی و عواملش موفق شد حکم سه ماه تعلیق انجمن را بگیرد ، پیشنهاد می کنم انجمن نامه ای به سازمان دیواره های بلند جهان  ارسال کند و آنها را از موضوع با خبر سازد و جشنواره ی سنگنوردی بیستون را لغو کند!

پ.ن : در خبر ها آمد عباس محمدی در جلسه ای با عنوان  اولین جلسه‌ی هسته‌ی مشورتی و راهبردی همایش «ایرانیان و صعودهای برون مرزی؛ تجربه‌ها، چالش‌ها، افق‌ها» شرکت کرده است. متعجبم از عباس محمدی ... براستی چرا جناب محمدی؟!

 

  نظرات ()
به بهانه ی 16 شهریور و بیاد مسافران این روز نویسنده: احسان بشیرگنجی - ۱٦ شهریور ۱۳٩۱


بالای کوه نبودنت را خالی می کنم* عباث!

می شود به تنهایی در غم قهرمان گریست بی آنکه به فرصت طلبی محکوم شد!

16 شهریور و التهاب این روز را هرگز فراموش نمی کنم. چه آنروز که محمدمان را با خود برد و چه چند سال بعد عباث در این روز کوله بار سفر بست و رفت...

گرامی باد یاد و خاطره ی محمد اوراز و عباس جعفری

*  از باران

  نظرات ()
اولین سوال در خصوص تعلیق مجوز فعالیت انجمن غارنوردان نویسنده: احسان بشیرگنجی - ۱۳ شهریور ۱۳٩۱

به نقل از سایت فدراسیون کوهنوردی :


نظر به نامه ارسالی وزارت کشور به فدراسیون و به استناد بند پ ماده 28 تصویب نامه شماره ه/31281 ت/27862 مورخ 84/5/8 هیات وزیران، به اطلاع می رساند؛ پیرو ابلاغیه 4 شهریور 91 وزارت کشور، پروانه فعالیت "انجمن غارنوردان و غارشناسان ایرانیان" به مدت 3 ماه تعلیق شده است.
شایان ذکر است: بر مبنای این ابلاغ؛ هیات مدیره ی انجمن مذکور می بایست ظرف مدت 3 ماه، با مراجعه به وزارت ورزش و جوانان نسبت به موارد مربوطه، اصلاح وضعیت و اقدام مقتضی معمول نمایند.

منبع: فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی

 

اولین سوال دراین خصوص : چرا وزارت کشور نامه رو به فدراسیون کوهنوردی ارسال کرده؟

مگه انجمن زیر نظر خود وزارت کشور نیست؟!

آیا فدراسیون در صدور این حکم نقشی داشته؟!

  نظرات ()
تصویر روز / نجات به روش ایرانی نویسنده: احسان بشیرگنجی - ۸ شهریور ۱۳٩۱

تلخ اما واقعی!

 

عملیات نجات به روش ایرانی
کاری از : توکا نیستانی
By Iranian Cartoonist Tooka Neyestani

  نظرات ()