احسان بشیرگنجی
تماس با من
پروفایل من
      برج سینا ! (یادداشت ها و عکس های احسان بشیرگنجی)
اولین جشنواره ی بین المللی دره نوردی ایران نویسنده: احسان بشیرگنجی - ٢٩ فروردین ۱۳٩٢

  نظرات ()
فراخوان به مناسبت روز زمین نویسنده: احسان بشیرگنجی - ٢٩ فروردین ۱۳٩٢

در همه جا، کوه نوردان در میان فعالان محیط زیست هستند. گروه‌ دیده‌بان‌کوهستان، برای گرامیداشت روز‌ زمین در روز ششم اردیبهشت 1392، برنامه صعود چند قله (آتش‌کوه، ریزان، پرسون، ساکا و ...) در لواسان را اجرا می‌کند، همچنین مسیرهای منطقه، دشت گرچال و روستای افجه پاکسازی می‌شود و با گردشگران و مردم منطقه، همراه آموزش چهره به چهره، همکاری و تعامل خواهیم داشت.

اطلاعات بیشتر ...


"پس از هماهنگی با دوستانم در دفتر مرکزی دکا (دیده بان کوهستان ایران) و کسب اجازه ، همزمان با این برنامه در ارومیه نیز صعودی رو خواهیم داشت"

  نظرات ()
کژمداری 3 نویسنده: احسان بشیرگنجی - ٢٦ فروردین ۱۳٩٢

برج سینا ! : پیشتر در این وبلاگ مطالبی تحت عنوان کژمداری ، یادداشتهای دوست و استاد گرامی ام کیومرث بابازاده را در دو بخش "کژمداری یک ، کژمداری 2" منتشر کردم. آنچه در پی می آید بخش سوم این یادداشت است که توسط وبسایت خبری کوه نیوز منتشر شده است.

 

 قضاوت نهایی و قابل احترام دربارة مکاتبه فوق با خوانندگان است اما اجازه می‌خواهم بعنوان سرپرست برنامه برود پیک 92 نظر خود را اعلام کنم و جامعه کوه نوردی خود به قضاوت بشیند، قصدم هم تشویش اذهان عمومی (موضوع مورد علاقه فدراسیون) نیست بلکه عین تنویر است.

قبل از هر چیز لازم می‌دانم اعلام کنم هدف تیم از دریافت مجوز شورای برون مرزی صرفاً برای خروج دو نفر از دانشجویان مشمول می‌باشد، به هیچ عنوان بدنبال دریافت سکه و شرکت در جشن قهرمانان و ... سایر امتیازات قانونی یا غیر قانونی نیستیم و این را در مکاتبات خود با هئیت تهران و فدراسیون اعلام کرده و باز هم به آن تاکید داریم.

از زمانی که فدراسیون کوه‌نوردی اقدام به تشکیل "تیم‌های ملی" نموده و خود را در قالب یک رقابت نابرابر با تشکل‌های کوه نوردی و حتی کوه‌نوردان منفرد قرار داده، همیشه و بهر نحوی توانسته از فعالیت‌های شاخص‌تر از برنامه‌های خود ممانعت بعمل آورده و فقط دربارة گروه ما، توجه کنید به صعود زمستانه دیواره علم کوه و گرده آلمان ها که در هر دو مورد اجرای آنرا منوط به بعد از برنامه خودشان کردند یا تریچمیر و راکاپوشی، شرط اجرا را، حضور چند نفر از افراد خود را در آن قرار داده و حتماً ارتفاع قله می‌بایست کمتر از قله‌ای باشد که خود قصد صعود آنرا داشتند. این فقط دربارة یک گروه کوچک از کل کوه‌نوردی ایران است و به بقیه هم کمتر از این جفا نرفته که خود باید بگویند و بنویسند.

 در مورد این انحصارطلبی کم‌کم کار بجایی رسید که تیم ملی را تقریباً محدود به کادر اداری فدراسیون کرده و کم نیست برنامه‌هایی که رئیس و نایب رئیس و دبیر و ... بدون هیچگونه تمرین و آمادگی در ترکیب اصلی تیم قرار می‌گرفتند و با استفاده از خدمات شرکت‌ها و نصب طناب‌های ثابت بوسیله شرپاها یا معدود افراد آماده تیم از مسیرهای نرمال و ساده خود را به قله می‌رساندند و از مزایای بیشتر (مادی) و نه معنوی این صعودها بهره‌مند می‌شدند و می‌شوند.

راجع به نحوه انتخاب نفرات دیگر در اردوها که در حالتی نیمه نظامی برگزار می‌شد، افراد شرکت کننده و رد یا قبول شده در چند جا صحبت کرده‌اند (نگاه کنید به مصاحبة مقبل هنر پژوه)

همینجا اعلام می‌کنم که بهیچ وجه  قصدم توهین یا تکذیب توان کوه نوردان شرکت کننده در اردوها که به حق بهترین ها هم بوده اند نیست، که بسیاری از آنها در این اردوها فقط وقت خود را تلف کرده و شاهد بسیاری از نا داوری ها بوده اند. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بوشهر... نویسنده: احسان بشیرگنجی - ٢۱ فروردین ۱۳٩٢

 

زمین 
تاب و توان رقص نداشت
تو لرزاندی و شاد کردی
او لرزاند و غمگین کرد

 

تسلیت به هموطنان بوشهری ...

  نظرات ()
ورزش سیاسی شده ی ایران به کجا می رود؟؟ نویسنده: احسان بشیرگنجی - ۱٦ فروردین ۱۳٩٢

 

 

زیر نامه امضا شده: سرتیپ پاسدار عزیزاله محمدی ... مسئول کمیته ساماندهی و سازماندهی تماشاگران!!!!! 

تماشاگران جام جهانی رو هم اینان توسط سرتیپ پاسدارشون ساماندهی می کنن!! 

با این حساب  فکر نکنم  انتظار دیگری جز ریاست محمود شعاعی برای فدراسیون و نیز  ساماندهی کوهنوردان داشته باشیم!
 

 امثال همین نامه نگاری ها را از سوی محمود شعاعی به ارگانهای مربوط برای تبدیل اکتیویست ها و تماشاگران در حوزه ی کوهنودری را هم به آدمهایی که از نظر او ارزشمند محسوب می شوند و نیز حذف ادمهایی که از نظر او حضورشان غیر ارزشمند و مخرب ارزیابی میشده را هم پیش از این شاهد بوده ایم.

البته در نامه های محمود شعاعی مثل این نامه نرخ مبالغ مورد نظر برای عملیاتی کردن این پروژه ها از سوی او نیامده!!!!!

  نظرات ()
پروانه کاظمی در راه کانچن چونگا نویسنده: احسان بشیرگنجی - ۱٥ فروردین ۱۳٩٢

 

دوست گرامی ام پروانه کاظمی ، امروز "15 فروردین 92" ایران را جهت صعود سومین قله ی مرتفع جهان "کانچن چونگا" به مقصد نپال ترک کرد.

برای ایشان در این سفر صعودی امن و موفق آرزو می کنم و از پشت همین پنجره ی شیشه ای خبر موفقیتشان را چشم انتظارم.

اخبار تکمیلی رو میتونید از اینجا دریافت کنید.

  نظرات ()
با دست های عاشقت آنجا مرا مزاری بنا کن! نویسنده: احسان بشیرگنجی - ٩ فروردین ۱۳٩٢


دورنمای قله ی چهل مر شهیدان از دره ی دانیال - جمعه 9 فروردین 92

ایستاده بودم به تماشا. بی هیچ حرفی و فقط مرور می کردم خاطرات دیر و دورم را.

  نظرات ()
در ساعت زمین چراغ ها را خاموش کنیم نویسنده: احسان بشیرگنجی - ۳ فروردین ۱۳٩٢

  نظرات ()