احسان بشیرگنجی
تماس با من
پروفایل من
      برج سینا ! (یادداشت ها و عکس های احسان بشیرگنجی)
به بهانه یادداشت آخر عباس محمدی نویسنده: احسان بشیرگنجی - ٢٦ مهر ۱۳٩٢

به دوست گرامی ام عباس محمدی

با سلام و احترام.

یادداشت شما را در خصوص ویژگی های ممتاز گشایش مسیر ایران بر روی برودپیک مرا بر آن داشت یادداشت کوتاهی در پاسخ شما بنویسم.

شما در یادداشت خود همانگونه که در بخش پیامهای وب سایت کوه نیوز نیز بدان اشاره کرده اید فقط نکات قوت این برنامه را یادآور شده اید.

در حالی که بعد از آن فاجعه ای که رخ داد گمان نکنم ، کسی تمایل چندانی داشته باشد که اینها را بداند آنهم هنگامی که هنوز گزارش جامع و کاملی از آنچه در برنامه گذشته است ، منتشر و ارائه نشده است.

به عقیده من زمانی میتوان به نکات قوت برنامه نظری انداخت و بر آنها بالید و از آنها دفاع کرد که تمام شبهات موجود در خصوص حادثه پیش آمده ، نحوه امداد رسانی و هزینه های سنگینی که برای جستجو صرف شد بر طرف شود و بعد از آن فرصت بسیار خواهد بود برای شاد بودن از نکات قوت برنامه و هماهنگی نهادهای کوهنوردی دولتی و مستقل و بین المللی!

اشاره داشته اید به نظر خانواده های گشایشگران. می خواهم سوالی از شما بپرسم مبنی بر اینکه در این مدت اخیر گفتگویی با آنها داشته اید؟ همچنان مطمئن هستید که نظرشان تغییری نکرده؟ من گمان نمی کنم همچنان بر نظری که شما در یادداشت خود بدان اشاره کرده اید ثابت قدم مانده باشند!

اگر خاطرتان باشد همایون بختیاری دبیر وقت باشگاه آرش در همان سالن برج میلاد بارها تاکید کرد که باشگاه آرش گزارش کامل این برنامه را ارائه خواهد کرد؟ آیا باشگاه آرش به وعده ای که داده بود عمل کرد یا همچنان دارد مقدمات این مراسم را فراهم می کند؟

می دانید چند روزی هست که مجددا درگیر این جریان شده ام و مکاتباتی نیز با برخی دوستان داشته ام (و به زودی با شما نیز تماسی خواهم داشت) و بدنبال راهی برآمده ام که حداقل برای خودم دلیل مصلحت اندیشیهای دوستانم در قبال سکوتی که در پیش گرفته اند را بدانم.

جناب محمدی عزیز ، قبول کنیم که اگر میتوانستیم مدیریتی در خصوص یادداشتهای منتشر شده بعد از حادثه داشته باشیم ، آن اعتماد ، آرامش و فضای منطقی که من یقین داشتم می شود در آن به پیش رفت جایش را به التهاب این روزهای کوهنوردی نمی داد تا عده ای معلوم الحال سعی در گل آلود ماندن این چشمه داشته باشند تا بقدر نیاز ماهی صید کنند و مشغول عقده گشایی های چندین ساله باشند..

یادداشت شما هرچقدر هم جامع و هرچقدر هم دقیق باشد که هست! برای شخص من که در جامعه کوهنوردی فعالیت می کنم ، دردناک بود و بغضی سخت به همراه داشت. 

چرا که زمان برای پرداختن به این موضوعات بسیار است و ما داریم با چنین یادداشت هایی هم خودمان را فریب می دهیم و هم زمان را از دست می دهیم و هم کوهنوردانی را قربانی یکسری تفکرات اشتباه می کنیم.

اگر ما بتوانیم در مدت زمان کوتاهی بجای پرداختن به موفقیت این برنامه ، علل حادثه را بررسی کنیم ، اگر بتوانیم سکوت عده ای از دوستان را بشکنیم ، بدون شک قدمی برداشته ایم بزرگ برای حرکتهای نوین جامعه کوهنوردی. جامعه ای که هنوز راه ها دارد که به آن بلندی ها برسد. بلندی های اخلاق و انسانیت.

زیاده گویی ام را بر من ببخشید.

با دوستی.

احسان بشیرگنجی / 26 مهر 92 / ارومیه

 

  نظرات ()
مشکل فرناز اسماعیل زاده مرتفع شد! نویسنده: احسان بشیرگنجی - ۱٦ مهر ۱۳٩٢

به نقل از کوه نیوز :

 «فرناز اسماعیل زاده»، «داوود رکابی» و «رضا علیپور» متقاضی شرکت در رقابت‌های جام‌جهانی کره و چین، پس از انجام هماهنگی‌ها، اقدامات لازم و بدرقه‌ی مسئولین فدراسیون، ابتدا راهی رقابت‌های جام جهانی در کشور کره‌جنوبی شدند و سپس به چین عزیمت خواهند کرد. این ۳ سنگ‌نورد خوب کشورمان عناوین و مقام‌های ارزنده‌ای را از رقابت‌های مختلف قهرمانی آسیا در کارنامه‌ی خود دارند.

این رقابت‌ها در دو رشته‌ «سرعت» و «سرطناب» به ترتیب ۱۹ و  ۲۰ مهر در «موک پو» کره جنوبی، ۲۳ و ۲۴ مهر در «هایانگ» چین و ۲۷ و ۲۸ مهر در «ووجی‌یانگ» چین برگزار خواهد شد.

  نظرات ()
صدای فرناز اسماعیل زاده باشیم! نویسنده: احسان بشیرگنجی - ۱٤ مهر ۱۳٩٢

 

فرناز اسماعیل زاده ، تنها نماینده زن سنگنوردی ایران از حضور در مسابقات جهانی کره جنوبی ، تنها به دلیل انصراف سرپرست تیم از همراهی ، و از سوی معاونت امور بانوان وزارت ورزش و جوانان منع شد!!

برای من که سالها در عرصه نوشتاری کوهنوردی و ورزشهای پیرامون آن فعالیت می کنم ، این سکوت رسانه ای برایم عجیب و بسیار تلخ است!

همین چند هفته پیش شاهد اتفاق ناخوشایندی که برای تیم کاتای دختران افتاد بودیم. که آن هم با مدیریت ناکارآمد شخص مرضیه اکبرآبادی به وقوع پیوست.

و اینک نوبت به سنگنوردی رسید!

فدراسیون کوهنوردی و در راس آن مدیر ناکارآمدش "محمود شعاعی" آیا نمی توانست فرد دیگری را جایگزین سرپرست تیم کند؟

آیا فدراسیون که همیشه و در همه جا دست به بیانیه دادنش خوب است ، نمیتوانست توضیحی در باب این اتفاق ناخوشایند بر روی وبسایت خود منتشر کند؟

حسین رضایی ، مسئول روابط عمومی فدراسیون کوهنوردی که در وبلاگش به تمامی مسائل روز کوهنوردی می پردازد و از همه چیز هم آگاه است! چرا در این باره سکوت اختیار کرده است؟

وبلاگ کلاغها به نویسندگی فرامرز نصیری که سعی دارد حقایق را یافته و منتشر کند ، چرا واکنشی نشان نداده است؟

وبلاگ گل کوه که در حوزه ورزشهای کوهستانی بانوان فعالیت دارد ، و الحق و انصاف هم خوب توانسته است مخاطبان خود را راضی نگه دارد ، چرا به این مشکل نمی پردازد؟

فرناز اسماعیل زاده شاید قربانی این ناکارآمدی ها و تنگ نظری ها شد اما می تواند بهانه ای باشد برای ما که حق از دست رفته ورزشکارانمان را به طرق مختلف مطالبه کنیم. 

حکایت تلخی است. اینکه قرار باشد با هزینه شخصی برای وطنی به میدان بروی و کسب افتخار کنی که قدرت را نمی دانند و تا می توانند مانع تراشی می کنند. 

یا شاید هم ماجرا از جای دیگری آب می خورد؟
شاید اسلام ناب محمدی به خطر می افتد! شاید!!

با این همه بیایید صدای فرناز اسماعیل زاده باشیم.

  نظرات ()
ممانعت مرضیه اکبرابادی از حضور فرناز اسماعیل زاده در مسابقات جهانی نویسنده: احسان بشیرگنجی - ۱٤ مهر ۱۳٩٢فرناز اسماعیل زاده :

تکرار یک قصه ناتمام ! نمی دونم باید بخندم به حال این مملکت و بی برنامگی های فدراسیون یا بگریم به حال خودم ! 5 روز مانده به اعزام تیم ملی به مسابقات جهانی کره جنوبی ( با هزینه شخصی ) از فدراسیون تماس میگیرند و خیلی راحت اعلام میکنند که : خانم اکبر آبادی از وزارت ورزش به شما به عنوان تنها دختر اجازه رفتن نمیدهند! اما آقایون میتوانند بروند .... چه عدالت بی چون و چرایی !!! خانم سرپرستی که قرار بود بیان بدلیل مشکلات شخصی بلیط خودشون رو کنسل کردند و در این مدت فدراسیون هیچ اطلاعی به بنده نداده ... ای کاش فقط لحظه ای تامل میکردند عواقب روحی و روانی این اقدامات نابهنگام رو برای ورزشکاری که 7 ماه مداوم تمرینات هر روزه ی هدفداری رو دنبال کرده <وقت و انرژی و هزینه گذاشته بدون هیچ چشم داشتی از مسولین و این هم نتیجه ... اجازه نمیدهم زحماتم از بین بره. باید به فکر چاره بود و این پایان من نخواهد بود ... 

 این خبر در حالی منتشر می شود که نه فدراسیون کوهنوردی در سایت خود ، اقدام به درج توضیح و خبر کرده است نه وبلاگهای کوهنوردی!
نباید در بی تفاوتی و سکوت از کنار این اتفاق ناخوشایند گذشت.

صدای فرناز اسماعیل زاده باشیم. 

  نظرات ()
کتاب نوشاخ بزودی در اختیار عموم نویسنده: احسان بشیرگنجی - ۱٤ مهر ۱۳٩٢

 

امین معین خبر از انتشار کتاب نوشاخ قله ای متفاوت را داد.

اطلاعات بیشتر در گرین مونت  

  نظرات ()
عظیم بر فراز چوآیو نویسنده: احسان بشیرگنجی - ٤ مهر ۱۳٩٢

عظیم صعود کرد... تبریک!
اما دیگر فتح هیچ قله ای مرا لبریز از شادمانی نمی کند!
فرقی هم ندارد عظیم باشد یا دیگری و دیگری.
خبر صعود دوستان که می رسد ته دلم چیزی می لرزد. یاد آدمهای بسیاری در دلم زنده می شود و نگرانی بازگشت صحیح و سالم دوستان مرا از پای در می آورد!
خبر صعود عظیم که رسید ته دلم باز لرزید و این نگرانی برای بازگشت سلامت او تمام توان کار کردن و فکر کردن را از من گرفت. 
دلم پر کشید بیاد تمام دوستانی که رفتند و آن بالا ماندگار شدند. 

امید که عظیم صحیح و سالم بازگردد.

همین!

  نظرات ()