احسان بشیرگنجی
تماس با من
پروفایل من
      برج سینا ! (یادداشت ها و عکس های احسان بشیرگنجی)
اولین اکسپدیشن دیواره نوردی ایران در منطقه شامونی به قلم: احسان بشیرگنجی - ٢۱ امرداد ۱۳٩۳

  سخن دیگری؟ ()
ویژه نامه برودپیک و بازتاب همایش در رسانه ها به قلم: احسان بشیرگنجی - ۳٠ تیر ۱۳٩۳

لینک ویژه نامه برودپک منتشر شده در روزنامه دنیای اقصاد
http://www.donya-e-eqtesad.com/3250/weekend/
هیات تحریریه ویژه نامه : سهند عقدایی، احسان بشیرگنجی، محمود بهادری، تارا تاریوردی، عباس محمدی

لینک گزارش گرامیداشت سالگرد برودپیک در روزنامه شرق
http://sharghdaily.ir/?News_Id=39367

لینک گزارش گرامیداشت سالگرد برودپیک در روزنامه فرهیختگان
http://farheekhtegan.ir/fa/news/15867

  سخن دیگری؟ ()
صعودی به قلبها...گزارش تصویری مراسم یادبود برودپیک به قلم: احسان بشیرگنجی - ٢٤ تیر ۱۳٩۳

همه آمده بودند...

24 خرداد 92، گشایشگران جوان مسیر ایران خبر از صعود موفق خود بر فراز قله برودپیک دادند. موجی از شادی و شعف همه ما را در برگرفت. اما ساعاتی بعد، خبری این شادی را در دلها یخ کرد و بهت و ناباوری و نگرانی را برایمان به ارمغان آورد. دوستانمان در مسیر بازگشت گرفتار هوای خراب شدند، مسیر خود را گم کردند و برای همیشه در ابدیت یخ های هیمالیا، در کنار نقشی که زده بودند آرمیدند. آنها به هدف خود رسیده بودند. آنها مرد میدان آخرین رزم خود بودند...
و امسال در سالروز گشایش و صعود مسیر ایران، باز جامعه کوهنوردی بپاس تلاشها و یادمان این عزیزان به دعوت خانواده ها گرد هم جمع شدند و نوید روزهای همدلی و همراهی را در سالن سبز سازمان محیط زیست طنین افکندند.


تهران/24 تیرماه 93 / سالن سبز سازمان محیط زیست

 


  سخن دیگری؟ ()
عکس روز به قلم: احسان بشیرگنجی - ۸ تیر ۱۳٩۳

 

 

سفره اتان همیشه پر نان است ( پر نان باد ) و خانه اتان همیشه پر میهمان !*

*عباث

پ.ن : فرصتی دست داد در نشست مجمع عمومی انجمن غارنوردان ایران ، این بزرگان را در یک قاب به تصویر بکشم تا فراموشمان نشود کوهنوردی فنی ایران وامدار چه بزرگ مردانی است.

از راست به چپ : کیومرث بابازاده ، داود محمدی فر ، فرخ رحمدل

  سخن دیگری؟ ()
منتقدین برنامه برودپیک 92 به قلم: احسان بشیرگنجی - ٢٦ خرداد ۱۳٩۳

بعد از مدتها سکوت و کم کاری در حوزه کوهنویسی ، به همراه دوستانم پروژه ای را آغاز کرده ایم در خصوص برودپیک 92 که در تیرماه سال جاری منتشر خواهد شد.

دوست گرامی ام ، رامین شجاعی سرپرست برنامه برودپیک 92 در آخرین یادداشت خود منتقدان برنامه برودپیک 92 را دسته بندی و به فراخور آن پاسخهایی منتشر کرده است که خواندن آن خالی از لطف نیست.


برشی کوتاه از آنچه بر جامعه کوهنوردی ایران می گذرد.

-------------------------------------------------------------

داستان کوه : در باره برنامه برودپیک تنها چند یادداشت دیگر منتشر خواهم نمود. بدون آنکه بخواهم به طور جدی وارد بحث شوم در این یادداشت ها اول به نکاتی در مورد دسته بندی کسانی می پردازم که در باره این برنامه اظهار نظر کردند. در یادداشتی دیگر به موضوع صعود یا عدم صعود خواهم پرداخت و در آخر گزیده هایی از کتاب جان کوئیلن آنجا که در باره تیم ما نوشته است را ترجمه خواهم نمود...


ادامه مطلب ...
  سخن دیگری؟ ()
یاد باد به قلم: احسان بشیرگنجی - ٢٥ خرداد ۱۳٩۳

 25 خرداد 88

ما همچنان ایستاده ایم... با همان عهد پیشین

  سخن دیگری؟ ()
بهار بی آیدین به قلم: احسان بشیرگنجی - ٢۳ فروردین ۱۳٩۳

جدید آنلاین / محمود بهادری*

 

"مسیر ایرانروی یکی از بلندترین کوههای جهان

 قله‌ برودپیک به ارتفاع ۸۰۴۷ متر، دوازدهمین قله‌ بلند جهان است و در منطقه‌ قراقوروم پاکستان قرار دارد. یک گروه از باشگاه کوه‌نوردان آرش در تابستان سال ۱۳۸۸ به قصد گشودن یک مسیر نو بر روی این کوه، وارد آن منطقه شد، و در آن سال توانست بر روی رخ جنوب غربی برودپیک، از مسیری که تا آن موقع صعود نشده بود، تا ارتفاع ۷۱۰۰ متری صعود کند. این مسیر، "مسیر ایران" نامیده شد. در تابستان ۱۳۹۰ کوه‌نوردان باشگاه آرش توانستند  "مسیر ایران" را تا ارتفاع ۷۴۵۰ متر ادامه دهند.

 در خرداد ۱۳۹۲، سومین پویش غیردولتی ایرانی‌ها برای گشایش مسیر نو روی برودپیک آغاز شد. آیدین بزرگی، پویا کیوان، و مجتبی جراحی پس از صعود از مسیر عادی تا چادرگاه سوم، خود را به مسیر باز شده در سال‌های ۸۸ و ۹۰ رساندند و از آن‌جا به شیوه‌ "سبکبار" یعنی بدون کار گذاشتن طناب ثابت یا برخورداری از امکاناتی مانند نیروی باربران ارتفاع، از مسیری نو تا قله رفتند و موفق به تکمیل گشایش "مسیر ایران" شدند.

سه کوهنورد جوان ایرانی در راه عبور از مسیر جدید گـُرده‌ سنگی و یخی مسیر را کاملا از روی آن پشت سر گذاشتند، یک پلهٔ سنگی سست و ناپایدار به ارتفاع ۳۰ متر و شیب یخی ۷۵ درجه را صعود کردند و در این صعود ۱۶۰۰ متر طناب ثابت نصب کردند. آن‌ها برای رسیدن به قله مجبور به چند شب مانی در ارتفاع بالای ۷۰۰۰ شدند که به جرات می‌توان ادعا کرد شگفتی کار این جوانان در صعود به برودپیک بود. کوهنوردان ایرانی در سه ارتفاع ۷۳۵۰، ۷۴۵۰ و نزدیک ۸۰۰۰ متر شب را به روز رساندند.

این، برای نخستین بار بود که گروهی از کوه‌نوردان ایرانی بر روی یک قله‌ بلند جهان، مسیر نو باز می‌کردند. این کار بزرگ، گذشته از آن که فنی‌ترین فعالیت کوه‌نوردی ایرانیان در خارج از کشور به شمار می‌رود، همچنین کاری در خور توجه در مقیاس‌های جهانی بوده و نام ایران را در جهان کوه‌نوردی و به طور کلی در جهان ورزش برجسته ساخت.

اما، سه کوه‌نورد پرتوان و پرتلاش ایرانی که در روز ۲۵ تیر ۹۲ از مسیر ایران به قله‌ برودپیک رسیده بودند، در بازگشت از مسیر عادی قله، راه را گم کردند و در بامداد ۲۷ تیر در تماسی تلفنی اعلام کردند که نیاز به کمک دارند. تا شب شنبه ۲۹ تیر که آیدین آخرین تماس را گرفت، تلاش‌هایی انجام شد که بی‌ثمر بود و هیچ نشانی از سه دلاور ایرانی یافت نشد و آنان به کوهستان بلند برودپیک پیوستند.

بر فراز برودپیک

دوستانم برای همیشه بر فراز برودپیک نشسته‌اند و من هنوز به منظره‌های زیبایی که آن‌ها از بالا می‌دیدند فکر می‌کنم، به منظره‌هایی که باید ببینی و عاشق شوی، به فریادی که روی قله زده‌اند فکر می‌کنم، به اشک شوقشان روی قله فکر می‌کنم ... به رسیدن آن‌ها به یکی از آرزوهایشان فکر می کنم و بعد زمان فرود فرا می‌رسد ... یک اشتباه ساده که  همه کوه‌نوردان در مسیریابی کرده‌اند موضوع را پیچیده می‌کند ...به روزها و شب‌های انتظار می‌رسیم ... به شبی که برای صعود شبانه‌ قله‌ توچال رفتیم و تمام طول شب را راه رفتیم می‌اندیشم ... ماه در آسمان کامل بود، و کسی سخنی نمی‌گفت ... به ماه نگاه می‌کردم و می‌دانستم آن‌ها هم در آن شب سختبیواک آن بالا می‌توانند همین ماه کامل ببینند و آرزو می‌کردم برگردند و به کوه برویم و جشن بگیریم و ماه را با هم ببینیم، اما آن‌ها آن قدر آن جا ماندند که ماه دیگر کامل نیست ...

بهار بی آیدین

وقتی تعداد بهارهای زندگی بیشتر می‌شود، دوست و آشناهای دور و نزدیکی که می‌شناختی و درگذشته اند هم بیشتر می‌شود. در این فراز و نشیب زمان، کوهی از افسوس و رنج و بهت را همه تجربه‌ می‌کنند. در میان این دوستان و آشنایان درگذشته، افرادی یادشان متمایز است، کسانی که خاطره‌های بی‌همتایی را به یاد تو می‌آورند و چیزهای خوبی برای آموختن داشتند، و آیدین بزرگی از این‌دسته است.

آیدین را زمانی که هفده و هیجده ساله بود و همراه بچه‌های باشگاه آرش برای تمرین سنگ‌نوردی به بندیخچال دربند می‌آمد دیده بودم. بعدها او را چند بار در باشگاه سنگ‌نوردی شیرودی و مسیر قله‌ توچال دیدم. ماه‌ها و سال‌ها تمرین و تجربه کرد و کوه‌نورد خوبی شد و در تابستان ۱۳۸۸ پویش اول خود را برای مسیر نو روی کوه بلند برودپیک تجربه کرد.

ما فقط سلام و احوالپرسی مختصری داشتیم، تا جلسه‌ای در اردیبهشت ۱۳۸۹ که آیدین به نمایندگی از انجمن کوه‌نوردی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی آمده بود و در حاشیه جلسه پیشنهاد داد که یک نفر را به آروزیش برسانیم. از آرزوی مصطفی لاریجانی می‌گفت، راهنما و میزبان محلی کوه‌نوردان در روستای رینه‌ی دماوند که معلولیت و ناتوانی حرکتی دارد. ما جلسه‌هایی برای هماهنگی گذاشتیم و پیش برنامه را با مصطفی رفتیم. البته ما به قله نرسیدیم، اما کوشش آیدین برای رساندن یک معلول حرکتی به آرزویش برای صعود کوه دماوند را فراموش نمی&zwnj)8:7�نم! مهم‌ترین ویژگی و شناخت من از آیدین در آن برنامه فروتنی و خوش قولی مثال‌زدنی او بود.

آیدین یک شخصیت اجتماعی بود. فعالیت‌های داوطلبانه و تشکیلاتی انجام می‌داد و با کوه‌نوردان گروه‌های مختلف تعامل داشت، دوست بود و کوه‌نوردی می‌کرد و به محیط زیست علاقه‌مند بود و به صعود و زیبایی‌های کوهستان عشق می‌ورزید.

از جمله فعالیت‌های او عضویت و فعالیت در هیات مدیره باشگاه کوه‌نوردان آرش بود. مدتی مسئول گروه کوه‌نوردی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و همچنین عضو و همکار گروه دیده بان کوهستان در فعالیت‌های محیط‌زیستی بود.

او داوطلبانه دوستان و دیگران را برای ورزش و کوه‌نوردی راهنمایی می‌کرد یا آموزش می‌داد. آیدین کسی را از برنامه رفتن نمی‌هراساند و خوب راهنمایی می‌کرد. همیشه می‌گفت هر کسی بخواهد و تمرین بکند می‌تواند با ما همراه بشود، هرگز از واژه نتوانستن درباره خود و دیگران استفاده نمی‌کرد. از نیمه کاره ماندن کارها و شکست بیزار بود. می‌شد رویش به عنوان یک دوست، یک همنورد، یک انسان حساب کرد.

آیدین به پیشکوستان کوه‌نوردی احترام می‌گذاشت و با من در ستایش از صعودها و تلاش‌های پیشکسوتان گفتگو می‌کرد. با ادب بود و هوشمندانه و متناسب با شخصیت و سن هر کسی رفتار می‌کرد و کسی را آزرده نمی‌کرد.

آیدین در درس خواندن نیز سخت کوش و با استعداد بود. او دانشجوی مقطع کارشناسی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در رشته مهندسی برق بود و در هجدهمین المپیاد علمی دانشجویی در سال ۹۲ حائز رتبه ۶ کشوری شد. او  همچنین رتبه یازده کنکور سراسری کارشناسی ارشد را به دست آورد و تمایل  داشت رشته اقتصاد را در کارشناسی ارشد دنبال کند.

آیدین و محیطزیست

آیدین عضو گروه دید‌ه‌بان کوهستان انجمن کوه‌نوردان ایران بود و نسبت به محیط‌زیست بی‌توجه نبود. آسیب نرساندن به طبیعت را رعایت می‌کرد و در برنامه‌ پاکسازی کوهستان مشارکت داشت. آیدین با ما در برنامه‌ پژوهش تغییراقلیم در یخچال‌های کوهستانی مشارکت داشت.

در سال ۱۳۹۱ آیدین بزرگی با گروه دیده‌بان کوهستان همکاری‌های خوبی داشت. از جمله در برنامه پاکسازی و دیده‌بانی کوه دماوند در خرداد ماه ۱۳۹۱ مشارکت داشت. در تیرماه ۱۳۹۱ در برنامه پیمایش بخش میانی خط الراس زردکوه برای گرامیداشت زاینده‌رود و با هدف پایش و مستندسازی یخچال‌های طبیعی حضور داشت. همچنین در برنامه‌ بازدید و مستندسازی یخچال‌های کوهستانی علم‌کوه در مرداد ۱۳۹۱ و یخچال‌های سبلان و دماوند در شهریور ۱۳۹۱ همراهی کرد.

آیدین و مستندسازی کوهنوردی

آیدین احساساتی بود، خوب و صمیمی می‌نوشت و به مستندسازی علاقه‌مند بود. او گزارش برنامه‌های خوبی را نوشته است، گزارش‌هایی که حتا برای کسی که کوه‌نورد نیست جذاب و خواندنی است.

پس از برنامه‌ صعود یخچال یخار و صعود زمستانی یال داغ دماوند، در جمع دوستان گزارش برنامه داد. برخلاف یکنواخت و غیرآموزنده بودن بیشتر گزارش‌ برنامه‌ها، آیدین در گزارش‌ مکتوب و گزارش زنده‌ خود صمیمی بود و توانست حس و شرایط برنامه را به خوبی منتقل بکند و از عنصر طنز بهره می‌برد. هنوز صدا و خنده‌ها یادم است؛ "این همان گردنه‌ای است که برای رسیدن به یخار بالا و پایین می‌روند".

 

کوه‌نوردی توانا

    آیدین شجاع، قوی، خوش‌فکر، منظم و ذاتا یک کوه‌نورد بود. ویژگی مثبت و منحصر به فرد آیدین تاکید روی تمرین منظم بود، او منظم و با جدیت تمرین می‌کرد، می دوید و در سالن سنگ‌نوردی می‌کرد و همه را به تمرین تشویق می‌کرد. آیدین یک ورزشکار واقعی و همیشه آماده بود.

 هر سه قهرمان برودپیک، با تجربه صعودهایی شاخص در کوه های ایران وارد کارزار برودپیک شدند. در اینجا فقط به چند مورد از صعودهای آیدین اشاره می کنم.

 

  • زمستان 1391؛ پیمایش خط‌الرأس پسنده‌کوه تا خرسان شمالی( برای اولین بار در ایران همراه با پویا کیوان)
  • تابستان 1391؛ صعود انفرادی دیواره شمالی علم کوه از مسیر آرش و صعود دو نفره مسیر کرجی‌ها
  • زمستان 1390؛ صعود کوه دماوند از یال داغ و شب مانی روی قله همراه با پویا کیوان
  • پاییز 1389؛ پیمایش کامل غار پراو
  • صعود یخچال‌های حرم داغی، کسری، شمالی در کوهستان سبلان و یخچال‌های سیوله و یخار در کوهستان دماوند
  • صعود خط الراس های دنا، هرزه کوه و زردکوه

 آیدین بزرگی، از 20 تیر در ارتفاع بالای هفت هزار متر بوده است. 25 تیر به قله می‌رسند و آخرین تماس آید%:8.9D9�، شنبه شب، ۲۹ تیر گرفته و حتی اگر پس از آن هم زنده نمانده باشد، ۹ روز در شرایطی با فشار کم اکسیژن و سرما و باد آزاردهنده دوام آورده است. 9 روزی که حداقل پنج روزش بدون هیچگونه آب و غذایی بوده است. استقامتی حیرت‌انگیز که بر توانایی فیزیکی و ذهنی شگرف او دلالت دارد.

 

یادی باشکوه

برای من توانایی، سخت‌کوشی و شجاعت آن‌ها در صعود آن بخش دشوار بالای هفت هزار متری باشکوه است. برای من احساس آن‌ها از با هم بودن و در کنار هم ماندن و آرزوی بازگشت سالم سه نفره به کمپ پایین‌تر باشکوه است. برای من خاطره‌های خوب و عشق آن‌ها به زندگی و کوهستان باشکوه است. برای من یاد آن‌ها باشکوه است.

در پایان، بخشی دیگر از نامه‌ آخر آیدین را می‌آورم، نامه‌ای که با عنوان "به نام برودپیک، به امیدتغییر" نوشته بود:

"نه این ما نیستیم. تنها هم نیستیم. این شمایید. شما که این راه را ادامه خواهید داد، شما که این تفکر را زنده نگه خواهید داشت، شما که فریب تکرار را نخواهید خورد، در باتلاق عاشقان میز و صندلی فرو نخواهید رفت. این شمایید که غرور مایید، که پیشران مایید، که انگیزه مایید. این دستان شماست که دعا گوی ماست، که خیرخواه ماست. این شمایید که همیشه زنده خواهید ماند، که آینده متعلق به شماست، که آینده متکی به شماست. آری این شمایید، فقط کافیست بخواهید، بهترین‌ها را، رشدکردن‌ها را، بالاترین‌‌ها را، اولین‌ها را".

به قول علاقه‌مندان به طالع‌بینی، آیدین یک فروردینی اصیل بود، با همه ویژگی‌هایی که برای یک مرد فروردینی می‌گویند. و ۲۲ فروردین روز تولد آیدین و خواهر دو قلویش آیدا است، روزی که هرگز فراموش نخواهم کرد.

آیدین یک جوان نخبه، پیشرو و کمیاب بود و شایسته است در هر مناسبتی در طبیعت یاد او را گرامی بداریم. در هر برنامه‌ صعود، در برنامه‌ درختکاری و با هر ابتکار دیگری یاد آیدین، پویا و مجتبی را طرح می‌زنیم.

 در گزارش تصویری این صفحه از  دو قطعه موسیقی "سلام آخر" با صدای احسان خواجه امیری و "ببار‌ای بارون" با صدای محمدرضا شجریان، که مورد علاقه آیدین بزرگی بوده است استفاده کرده‌ایم. صداهایی که از آیدین بزرگی در این گزارش تصویری استفاده شده است، مربوط به برنامه ی صعود دیواره ی شمالی علم کوه در البرز غربی در مرداد 1391است.

* محمود بهادری، کوهنورد و از دوستان آیدین بزرگی است که در گزارش تصویری این صفحه خاطرات و تأثرات خود را از واقعه برودپیک بیان می‌کند. 


  سخن دیگری؟ ()
رای صعود قلم به قلم: احسان بشیرگنجی - ٢٢ اسفند ۱۳٩٢

سبلان

  سخن دیگری؟ ()
نامه سرگشاده ی محمد تاجران به اینانلو: به قلم: احسان بشیرگنجی - ۱٥ بهمن ۱۳٩٢

سلام جناب اینانلو
من محمد تاجران هستم، همون رفیق عباث جعفری که بعد از حادثه دیدنش ۳ ماه به دنبالش میگشت توی نپال. 
از عباث گاهی در مورد شما حرف هایی شنیده بودم و بعضی‌ از گفته‌هایتان در مورد عباث بعد از حادثه دیدنش خیلی‌ با چیزی که از عباث شنیده بودم تناقض آشکاری داشت اما چون دیگر عباثی نبود که حقیقت را بدانم و بازار دوستی‌‌ها و ارادت‌ها به عباث گرم بود در پی‌ اون حادثه و هر کسی‌ در پی‌ بافت کلاهی بود از نمد به آب رفته عباث و شما هم به حق کم نگذاشتید.
آنقدر گفت‌هایتان برام مهم نبود که زحمت بکشم و چند خطی‌ بنویسم و بنا به روحیه خود عباث که بنای پاسخ دادن به هر چیزی را نداشت سکوت کردم. 
اما گویا این همه سکوت از طرف همه اهالی طبیعت گردی و محیط زیست شما رو به این توهم انداخته است که گویا اینجا قحط الرجال است و شما تنها مرد این میدان !!!
راستی‌ هرگز به این مساله فکر کرده اید چرا کسی‌ نمی‌گوید که محمد درویش را به جرم شکار گرفته اند؟ 
اما به دلیل اینکه اینبار ساکت نشستن خود ظلمی است به محیط زیست و فرهنگ ایران چند خطی‌ برایتان نوشتم!! اگر الان هم آرش نور آقایی دلگیر از رفتار زشت شما تصمیم به دوری نمی‌گرفت باز ساکت بودیم و مینشستیم و می‌خندیدیم به بازی‌های کودکانه شما!! اما به قول سعدی ساکت نشستن به وقت سخن گویی خود ظلمی است و به یادگار چند خطی‌ برایتان نوشتم که بدانید ما اهالی طبیعت گردی و محیط زیست آنچنان که شما میپندارید نادان نیستیم که هر حرف بی‌ ریشه ا‌ی‌ را بپذیریم!! و شما مسلما هر آنجایی که مورد احترام باشید در میان طبیعت گردان و فعالان حقیقی‌ محیط زیست جایگاهی آنچنان که خود میپندارید ندارید!
به نام زدن ایده حضور یوز در برزیل و بهره‌‌برداری زشت از ( بر این واژه تأکید می‌کنم چون چیزی غیر از آن‌ نیست !!) آن در حضور مردم ایران را شاید بتوان زیر سبیلهای درشتتان رد کرد ولی‌ آنچه که انسان‌ها را در تاریخ ماندگار می‌کند سلامت رفتارشان است که گویی شما چندان بهره ا‌ی‌ از آن نشان ندادید!!( حداقل در این مورد و آنچه که من از عباث می‌دانم !).

بگذریم...کلام کوتاه می‌کنم که وقت بنده و همه آنهایی که در حوزه گردشگری و طبیعت کار میکنند ارزشمند تر از آن‌ است که صرف پرداختن به این موضوع گردد. 
تنها امید دارم که آرش عزیز صبورانه این کودکی و جاه طلبی شما را نادیده بگیرد و همچنان عاشق به راهی‌ که در پیش گرفته است برای اعتلای این سرزمین ( منظور جائی‌ است که سهم شما از آن‌ نان است و سهم عاشق‌های آن‌ خون دل !) ادامه دهد که شما را نمیدانم ولی‌ ما و این سرزمین به امثال آرش هنوز خیلی‌ نیاز مندیم !

متأسفانه برای رفتارتان احترامی قائل نیستم !! 
محمد تاجران

  سخن دیگری؟ ()
ترمیم وجهه ملی و بازشناساندن ایران به دنیا با غارهای ایران زمین(2) به قلم: احسان بشیرگنجی - ٥ بهمن ۱۳٩٢

در تایید نگاه حاکی از عدم شناخت میزبانانمان در کشور چک همین بس که در روز اهدای جوایز هنگامی که نام همسرم سارا به عنوان یکی از برندگان بخش نقشه اعلام شد و نامش را خواندند به هنگام معرفی نام کشورمان ایران فرد اعلام کننده گفت: "...از کشوری بسیار دوردست..." البته اگر شخصا حضور داشتید و لحن بیان او را می دیدید حس می کردید که می خواهد بگوید : از کره ای دوردست! ... 

متن کامل در وبلاگ غارنامه به قلم دوست گرامی ام سعید هاشمی نژاد 

  سخن دیگری؟ ()
مطالب پیشین » « مطالب جدیدتر