احسان بشیرگنجی
تماس با من
پروفایل من
      برج سینا ! (یادداشت ها و عکس های احسان بشیرگنجی)
عظیم ، لیلا ، آناپورنا ! به قلم: احسان بشیرگنجی - ٢٠ اسفند ۱۳٩٠

در خبرها آمد که عظیم قیچی ساز ، کوهنورد آذری قصد دارد تا در سال آتی بر روی قله ی آناپورنا تلاش کند.  خبر خوبی بود. آناپورنا. رویای دست نیافتنی! این خبر خوب بی اختیار  من را یاد فایل تصویری که از زنده یاد لیلا اسفندیاری دارم انداخت که بر بلندی های حریصا ، و در پای مجسمه ی مریم مقدس  از آرزوی صعودش به آناپورنا می گوید. و همین بهانه ای شد برای نگارش و انتشار این یادداشت کوتاه.

"برشی از صدای لیلا اسفندیاری "

(دستخط لیلا در محل مذهبی موسوم به  Lady Lebanon در منطقه ی حریصا در شهر بیروت)

عظیم نیازی به معرفی ندارد. کوهنوردی شناخته شده و نام آشنا و به گفته ی برخی مستقل! و البته خوش اقبال!!

خوش اقبال از این نظر که بر خلاف دیگر کوهنوردان مستقل ، توانسته است حامی و پشتوانه ی خوبی برای خود جهت انجام صعودهای اکسپدیشن بالای 8000 متر دست و پا کند و این در حالیست که فدراسیون کوهنوردی نیز در ظاهر حمایتی از وی نمی کند!

با این وجود در طول این سالهای اخیر موفقیت های بسیاری کسب کرده و تقریبا نیمی از راه سخت و دشوار را برای عضویت باشگاه 8000 متری ها پیموده است. کوهنوردی که به گفته ی بسیاری بی حاشیه است و سرش به کار خویش گرم. اما ، در شش ماهه دوم سال 90 و پس از حادثه ای که بر روی گاشربروم منجر به فوت لیلا شد ، با حرفهایش حاشیه هایی را بوجود آورد که هنوز هم اثرات آن بر پیکره جامعه ی کوهنوردی مشاهده می شود. از گفتگوهایش در خصوص بی تجربگی لیلا اسفندیاری در صعودهای اکسپدیشن ، از نحوه ی سقوط و فوت لیلا ، از به انتظار نشستنش بر روی قله تا دادن کلنگش و گزارش برنامه هایش در نشست های مختلف و ...

تمام اینها و مرور دوباره ی تصویری که لیلا در آن از آرزوی صعود آناپورنا سخن می گوید ، باعث شد تا روزها به این فکر کنم که آیا عظیم قیچی ساز ، حاضر است صعود آناپورنا را ، که به نوعی با نام و تلاش زنان (اولین تیم زنان کوهنورد بر روی قله ی آناپورنا) گره خورده است را با یاد و نام لیلا اسفندیاری برگزار کند؟ و اگر موفق به صعود قله شد عکسی از لیلا را بر فراز آن باز کند؟

پیشنهادم به عظیم قیچی ساز ، دوستی که این روزها راهی قله ی سخت آناپورنا می شود این است : برای پاسداشت تلاش کوهنوردان مستقل ایران که خود نیز در این بین قرار داری و نیز آخرین کسی که لیلا را زنده دیده ای ،  صعودت را با نام و یاد لیلا اسفندیاری انجام دهی.

برایت سلامتی همراه با صعودی موفق و ایمن آرزو می کنم

با دوستی

پ.ن 1: عظیم اینجا را می خواند. اما از دوستانی هم که با او در تماس هستند ، خواهش میکنم به اطلاع اش برسانند. سپاس!

پ.ن 2 : لینک دانلود فایل صوتی

پ.ن 3 : لینک فایل فلش صدای لیلا

پ.ن 4: بخوانیم درباره ی حریصا و مجسمه ی مریم مقدس  

 

 

  سخن دیگری؟ ()