احسان بشیرگنجی
تماس با من
پروفایل من
      برج سینا ! (یادداشت ها و عکس های احسان بشیرگنجی)
پیشکسوت کوهنوردی ، پای میز محاکمه! به قلم: احسان بشیرگنجی - ٢٤ اسفند ۱۳٩٠

برج سینا ! : به خواست و احترام جناب بابازاده ،  از این پس و برخلاف رویه «برج سینا» فقط نظراتی را منتشر خواهیم کرد که به نام و نشان صاحبانش مزین باشد. 

 


کیومرث بابازاده
برای کوهنوردان کشور  چهره ی شناخته شده ای است. کارنامه ی درخور توجه او در صعود های فنی در دهه های چهل و پنجاه شمسی ، از جمله: اولین صعود ها بر روی دیواره ی بیستون 1346 * اولین صعود ایرانیان از مسیر فرانسوی ها در دیواره علم کوه در سال  1348 * گشایش اولین مسیر فنی بر روی دیواره لجور اراک در همان سال و اولین صعود یخچال شمالی سبلان *گشایش  دو مسیر مجزا برای اولین بار بروی دیواره تزرجان در سال 1349*صعود قله مون بلان – سوزنی های گراند شارموژ– اگودومیدی – گراند کاپوسین در شامونی فرانسه در سال 1352*صعود تا ارتفاع7550 متری قله تریج میر پاکستان به صورت کپسوله در سال 1355 برای اولین بار  و همچنین  عضویت در تیم گشایش اولین مسیر یکپارچه ی ایرانی بر روی دیواره علم کوه بین سالهای 60 تا 62  از جمله ی  بیشمار برنامه هایی ست که در طی پنجاه سال گذشته در کوهنوردی ایران به انجام رسانده است.

او همچنین از بنیاد گذارن و موسسین برخی از سمن ها و تشکل های مستقل کوهنوردی در ایران است که از آن جمله می توان به  تاسیس «انجمن مرکزی کوهنوردان» در سال1351  *  تاسیس «شورای کوهنوردی تهران» در سال 1357 * عضویت در شورای اداره ی فدراسیون کوهنوردی در اوایل انقلاب* سرپرست ستاد امداد و نجات در کوه های شمال تهران تا سال1360 *سرپرست کنگره کوهنوردان ایران در منطقه علم کوه 1360*شرکت در تشکیل انجمن کوه نوردان ایران در 1378 و ریاست این انجمن طی سال های 1381 تا 1385 و نیابت کمیسیون بررسی حوادث کوه نوردی در فدراسیون کوهنوردی اشاره کرد.

 

کیومرث بابا زاده این روزها بخاطر شکایتی که توسط ریاست وقت فدراسیون کوهنوردی آقای محمود شعاعی مطرح شده  بصورت پیاپی به دادگاه فرا خوانده می شود تا در مورد ایراد نظراتی که در جلسه ی ماهانه ی انجمن کوهنوردان ایران در مورد وضعیت کوهنوردی ایران و نحوه ی مدیریت و هزینه ی اعتبارات آن ،  در یکی از این نشست ها داشته ، از خود دفاع نماید.

بنا به گفته ی ایشان این شکایت در جریان بررسی پرونده در چند هفته ی گذشته یکبار از سوی فدراسیون کوهنوردی  پس گرفته شده و بر اساس آن قاضی حکم  مختومه شدن پرونده را صادر نموده است. اما در اقدامی عجیب ،  فدراسیون کوهنوردی طی روزهای اخیر  دوباره  شکایت خود را به جریان انداخته و با طرح این ادعا که مستندات جدیدی بر علیه متهم در اختیار دارد پرونده را مفتوح نموده  است.

در روزهای آینده در مورد این پرونده  ، ادعاها و اتهامات مطرح شده ، مدارک موجود  و دفاعیات  آقای بابا زاده  از نظراتش و مصاحبه ای که با ایشان  انجام شده  در این وبلاگ اطلاع رسانی خواهد گردید.

دوستانی که اطلاعاتی در مورد این پرونده دارند در صورت تمایل می توانند با صاحب این قلم مکاتبه نموده تا امکان انتشار آن توسط این  وبلاگ فراهم شود.

 

  سخن دیگری؟ ()