احسان بشیرگنجی
تماس با من
پروفایل من
      برج سینا ! (یادداشت ها و عکس های احسان بشیرگنجی)
ایرج معانی: ما کاری به این چیزهای حاشیه ای نداریم! به قلم: احسان بشیرگنجی - ۱٦ فروردین ۱۳٩۱

 

توضیح 1:دوستان جهت شنیدن کامل فایل صوتی ، به لینک دانلود در انتهای مطلب مراجعه نمایند.

توضیح 2 : از طریق ایمیل  boorjsina@live.com  با ما مکاتبه کنید. 

دیدگاه ایرج معانی در خصوص حادثه ی گاشربروم 2 و مرگ لیلا اسفندیاری

 آنچه در پی می خوانید متن مصاحبه با ایرج معانی در مورد برنامه سال گذشته ی گاشربروم 2 که با حادثه ی سقوط و مرگ لیلا اسفندیاری توام بود ، می باشد. مصاحبه های زیادی در این  خصوص توسط رضا نظام دوست با افراد زیادی چه کوهنوردان و شاهدین حادثه چه کارشناسان یا افراد مرتبط  با موضوع انجام شده که به تدریج در این وبلاگ به اطلاع خوانندگان خواهد رسید. این مصاحبه ها بصورت فایل های صوتی کم حجم قابل استخراج و شنیدن  است و ما فقط بخش کوچکی از ابتدای این مصاحبه ها را به صورت مکتوب درج می کنیم.

بخوانید و بشنوید:

سوال: ..... در اون برنامه چند نفر ایرانی همراه لیلا بودند! چرا به شکلی که همه همراه هم صعود کنن و با هم هماهنگ باشن و  یک گروه باشن که بتونن از هم حمایتی بکنن تا حادثه ای پیش  نیاد عمل نشده؟

ایرج معانی : یعنی قبل از برنامه؟

نظام دوست : نه در حین انجام صعود

معانی : در حین صعود چقدر اطلاعات به شما رسیده؟

ن:من هیچ اطلاعی ندارم. یعنی از هرکی خواستم سوال کنم ، کسایی که تو برنامه بودن ، کسی جواب مشخصی به من نداد

م : در حین صعود همه ی تیم با هم بودن. یعنی همه ی تیم هایی که ایرانی بودن. 7 ، 8 نفر. همه اینها تو صعود با هم بودن. تا خود قله هم نفرات نیم ساعت ، یک ساعت ، کمتر یا بیشتر با هم فاصله داشتن و حدودا ارتفاع 7800 – 7600 که ما از زیر هرم برگشتیم . خانم اسفندیاری جلوی ما بود و حتی اونجا من به ایشون گفتم که شما برگردین از اینجا . یکی دو بار تاکید کردم ، اصرار کردم و گوش نکردن که آقای نگهبان گوش کردن و برگشتن و من با ایشون برگشتم پایین و همراهی کردمو خب بقیه اش هم دیگه اون اتفاقات افتاد. این خلاصه ی کلی و دقیق ماجرا.

ن : چرا گفتین برگردن؟ دلیلش چی بود؟

م : دلیلش بخاطر ضعفشون. بخاطر اینکه خیلی کند راه می رفت. خیلی مشخص بود که تخلیه انرژی شده و از ریتم راه رفتنش  مشخص بود که بالاخره نمی رسه با این شکل به قله و اگه هم برسه اتفاقی پیش میاد. نمیتونه خودش رو خوب کنترل کنه. کمپ 4 به قله ی گاشربروم 2 هیچ طناب ثابتی نداره. کلا باید متکی به خودت و گلنگت و کرامپون باشی.

ن : یعنی آخرین گفتگوی شما با ایشون و آخرین تماسی که با هم داشتین همین جمله ای بود که رد و بدل شد؟ دقیقا چی گفتین و ایشون چه جوابی داد؟

م : من به ایشون اشاره کردم که نگهبان حالش خوب نیست نه اینکه حالشون خوب نباشه ، ریتم حرکتشون خوب نبود و زیاد استراحت می کردن.و با این ریتم احساس کردم که اتفاقی پیش بیاد و بهش گفتم که برگرده و ایشون قبول کرد و به خانم اسفندیاری هم اشاره کردم که برگردیم ما هم داریم بر می گردیم .

ن : یعنی نزدیک هم بودین؟ یه گفتگویی رد و بدل شد؟

م : نزدیک هم بودیم که نگهبان نشست و بهش گفتم کورش رو می خوام برگردونم و شما هم برگردین ، گفت نه من ادامه می دم.

فاصله گرفتیم ، 3 ، 4 متری از ما جلو افتاد. دوبار بهش اشاره کردم که برگرد. ما داریم بر می گردیم که توجهی نکرد.

ن : این تو چه فاصله ای از قله بود ؟

م : زیر هرم. ارتفاع 7700 یا یکم کمتر یا بیشتر. 7750. زیر هرم قله....

..................

 

بقیه مکالمه را می توانید از روی فایل صوتی بشنوید

پ.ن 1: بر طبق اخبار ایرج معانی امسال هم بر روی قله ی ماکالو تلاش خواهد کرد.

پ.ن 2:به تدریج مصاحبه های بیشتری در مورد حادثه مرگ لیلا اسفندیاری و اسناد مکتوبی حاوی اسم ایشان که حاکی از پرونده سازی فدراسیون کوهنوردی برای او پیش از مرگش می باشد به رویت خوانندگان خواهد رسید.

پ.ن 3 : پس از انتشار این اسناد و مصاحبه ها ، قضاوت اینکه آیا واقعا مرزبندی و تفاوتی بین کوهنوردانی که مثل ایرج معانی ، عظیم و شعاعی فعالیت می کنند ، با کسانی که مثل کاظم فریدیان ، احسان پرتوی ، مهدی عمیدی و لیلا اسفندیاری دست به تلاش می زنند وجود دارد یا ندارد را به خوانندگان وا می گذاریم! 

پ.ن 3: لینک فایل فلش 

پ.ن 4: لینک دانلود

  سخن دیگری؟ ()