احسان بشیرگنجی
تماس با من
پروفایل من
      برج سینا ! (یادداشت ها و عکس های احسان بشیرگنجی)
به بهانه ی تعلیق انجمن کوهنوردان ایران! به قلم: احسان بشیرگنجی - ۱٩ شهریور ۱۳٩۱

انجمن کوهنوردان و انجمن غارنوردان و غارشناسان به مدت 3 ماه تعلیق شد!

خبری که خیلی پیشتر از این ، منتظرش بودم چرا که به خوبی می دانستم  نماینده هایی همه روزه در تلاشند تا با نامه نگاری های گسترده به این هدف جامعه ی عمل بپوشانند و از طرفی نیز برخی مدعیان خود کارشناس پندار حیطه ی کوهنوردی در وبلاگهایشان در موفقیت این طرح کم و کاستی نگذاشتند تا فدراسیون کوهنوردی پیروزمندانه!! خبر تعلیق انجمن ها را در وبسایت رسمی خود درج کند!

اگر فرض بگیریم که یگانه کارشناس کوهنوردی ایران ،این مدعی روشنفکری ، فرامرز نصیری شخصیتی مستقل دارد و بدون حب و بغض سیستم کوهنوردی را مورد مطالعه قرار داده و سپس منصفانه نقد می کند (البت اگر فرض بگیریم!!) چندی پیش با درج تصویری از زنان کوهنورد ایران که نمایندگان انجمن برای سفر به آمریکا بودند را از روی یک وبسایت خارجی بر وبلاگش منتشر کرد آنهم کاملا هدفمند و هوشمندانه!! و باز هم اگر فرض بگیریم بر اساس تصمیم شخصی خود اینکار را انجام داد!! (که من معتقدم به پیشنهاد دیگران اینکار صورت گرفته) آیا لحظه ای تامل و درنگ کرد که ممکن است همین یک تصویر و خبر  بهانه ای باشد برای فدراسیون کوهنوردی با مدیریت بیمارش تا اینبار بجز موازی کاری ، بهانه ی مبادله با آمریکای جهان خوار هم بدستش بیفتد؟ آیا براستی فکر کرد؟

آن روزها مطلبی منتشر کردم (توطئه ای با هدف تعطیل کردن انجمن کوهنوردان ایران) و یادآور شدم که همین یک خبر و تصویر کافی است تا حیات انجمن را به خطر اندازد و نیز برای زنان کوهنورد عضو تیم دردسرساز شود و حال شاهد همین موضوع هستیم.

داشتم به این فکر می کردم که اگر از دوران ریاست محمود شعاعی بر فدراسیون کوهنوردی ، بعنوان دورانی بیمار نام می بریم به جرات نیز می توان ریاست عباس ثابتیان بر انجمن را هم بیمار ترین و ناکارآمدترین دوره قلمداد کرد. دوره ای که انجمن محافظه کارتر از پیش عمل کرد ، مخفی کاری های فراوانی داشت و جایگاه واقعی خود بعنوان یک نهاد مستقل با پشتوانه ی مردمی را نادیده گرفت و اجازه داد فدراسیون کوهنوردی خطوط قرمزی برایش طرح کند!

عباس ثابتیان با تمام احترامی که به او قائلم بعنوان رییس هیئت مدیره انجمن کوهنوردان ایران باید پاسخگو باشد که چه لزومی داشت که مبادله ی کوهنورد با آمریکا صورت پذیرد و دیگر کشورهای جهان که از نظر کوهنوردی بسیار بهتر از آمریکا بوده اند چرا در دستور کار قرار نگرفت؟ باید پاسخ دهد که معنی سفرهای پنهانی چه بوده است؟ مثلا شرکت در نمایشگاه کتاب کوهنوردی فرانسه چه چیزی را به خطر می اندازد که ثابتیان از عنوان کردن آن خودداری می کند؟

باید بگوید که پس از حکم تعلیق چه کارهایی انجام داده؟ چه نامه هایی نوشته شده؟ باید عین تصویر نامه ها را منتشر کند و تمام مراحل را توضیح دهد.

مصلحت اندیشی و محافظه کاری دیگر بس است جناب ثابتیان. حیات انجمن کوهنوردان در خطر است. پاسخگو و مسئول باشید!

یک پیشنهاد : حال که فدراسیون کوهنوردی و عواملش موفق شد حکم سه ماه تعلیق انجمن را بگیرد ، پیشنهاد می کنم انجمن نامه ای به سازمان دیواره های بلند جهان  ارسال کند و آنها را از موضوع با خبر سازد و جشنواره ی سنگنوردی بیستون را لغو کند!

پ.ن : در خبر ها آمد عباس محمدی در جلسه ای با عنوان  اولین جلسه‌ی هسته‌ی مشورتی و راهبردی همایش «ایرانیان و صعودهای برون مرزی؛ تجربه‌ها، چالش‌ها، افق‌ها» شرکت کرده است. متعجبم از عباس محمدی ... براستی چرا جناب محمدی؟!

 

  سخن دیگری؟ ()