احسان بشیرگنجی
تماس با من
پروفایل من
      برج سینا ! (یادداشت ها و عکس های احسان بشیرگنجی)
انجمنی که بزرگ می شود! ... انجمنی که کوچک شده! .. و فدراسیونی که تقریبا نیست! به قلم: احسان بشیرگنجی - ٢٦ امرداد ۱۳٩٢

انجمنی که بزرگ می شود! ... انجمنی که کوچک شده! .. و فدراسیونی که تقریبا نیست!

به همت انجمن غار و غارشناسی ایرانیان ، ایران به عضویت اتحادیه ی جهانی غار نوردی در آمد!


این خبر خوشحال کننده و مهم در میان اخبار تلخ حادثه ی برودپیک به فراموشی سپرده شد و توجه چندانی به این موفقیت از سوی رسانه ها آنطور که باید ، نشد.


فدراسیون کوهنوردی در طول سالهای اخیر موانع و مشکلات فراوانی را بر سر راه انجمن کوهنوردان و نیز انجمن غارنوردان ایران قرار داده است. از نامه های محرمانه به وزارت کشور گرفته تا طرح شکایت از اعضاء انجمن و ... .


این نامه نگاری های محرمانه نتیجه اش تعلیق فعالیت انجمن کوهنوردان ایران از سوی وزارت کشور به مدت محدود بود که بعد از پیگیری های مسئولان وقت انجمن کوهنوردان نسبت به رفع تعلیق اقداماتی صورت پذیرفت و بنا بر این گذاشته شد که انجمن کوهنوردان ایران طی اصلاحیه ای در اساسنامه اش تبدیل به یک باشگاه کوهنوردی شود!


اما حکایت انجمن و غارشناسی ایرانیان چیز دیگری بود. این انجمن نیز مورد بی مهری مسئولان فدراسیون قرار گرفت و مانع تراشی های بسیاری بر سر راهش صورت پذیرفت اما ارتباط خوب غارنوردان ایرانی با اتحادیه ی جهانی و مدیریت قوی مسئولان مانع از آن شد که حیات این انجمن به خطر بیفتد.

"قابل توجه آقایان ثابتیان و محمدی مسئولین وقت انجمن کوهنوردان که با کوتاه آمدن از مواضع به حق انجمن در فعالیت هایش که در چارچوب قوانین کشور هم صورت می گرفت ، باعث فرو کاسته شدن جایگاه حقوقی انجمن شدند . عقب نشینی و کرنشی که در قالب عباراتی مثل تعامل ، مشارکت یا پرهیز از سر شاخ شدن با مرجع دولتی کوهنوردی کشور توسط آنان تبیین می شد ، اما به واقع جز تسلیم و عقب نشینی نبود . آنهم عقب نشینی از حقوق حقه ی کوهنوردان در داشتن یک سندیکا و انجمن مردمی در ایران!! "

و حال پس از فراز و نشیب های فروان ، شاهد عضویت این انجمن در اتحادیه ی جهانی هستیم. اتفاقی بسیار نیک در غارنوردی کشور. موفقیتی که جز با همراهی و تلاش مدیران و اعضاء آن بدست نمی آمد.


بدون شک این حرکت با حمایتهای سازمان ها و انجمن های زمین شناسی و دانشگاهها مواجه خواهد شد و این به مذاق فدراسیون نشین ها خوش نخواهد آمد. آنها تلاش های خود را جهت سنگ اندازی و کارشکنی آغاز کرده اند و اکنون سخت مشغولند.
اینک این وظیفه ی ماست که در ادامه ی راه دشوار انجمن غارو غارشناسی ایرانیان که بخش غیر دولتی و مردمی این فعالیت ِ تخصصی - ورزشی و علمی ارزشمند است همراه با مدیران و اعضای خوب آن باشیم و از تلاشهایشان در استیفای حقوق شان و ارتقاء سطح فعالیت های این مجموعه در سطح بین المللی برای انجمن اسبق کوهنوردی مان درسها بگیریم.

پی نوشت: در صورت موافقت مسئولین انجمن غارنوردان ایران ، نسبت به انتشار اسناد و نامه های محرمانه ی فدراسیون کوهنوردی که تصویری از آن در اختیار اینجانب قرار گرفته ، اقدام خواهم کرد!

  سخن دیگری؟ ()