حکایت سنگها و سگها

کوه نیوز :  

می گویند مردی رهگذر در تاریکی یک شب سرد زمستانی به روستایی رسید. سگهای آبادی که بوی غریبه را حس کرده بودند،  با سر و صدا به وی هجوم آوردند. مرد ساده دل بی اختیار به زمین نشست و با دستهایش به دنبال سنگی گشت تا از خود دفاع کند اما سنگها به زمین یخ زده چسبیده بودند. مرد به پا خاست و گفت: « عجب نامردمانی اند اهل این آبادی، که سنگها را بسته اند و سگها را باز کرده اند ! »

در مثل مناقشه نیست اما این مثل پند آموز، زبان حال کوه نوردی ماست. ورزش ستم کشی که مدعیانش، بندرت از مرز کوه گردی و کوه پیمایی فراتر رفته اند و زحمت کشانش، بناچار گوشه گیر و خانه نشین شده اند. حاشیه ها و طفیلیها در موضع حمله اند و انگشت اتهام به سوی دیگران می گیرند و خادمان راستین آن، متهم می شوند و باید از خود دفاع کنند. ... اما این سکه، روی دیگری هم دارد.

استاد گرامی، جناب آقای بابازاده ! خدمات شما به جامعه کوه نوردی، بر همه کوه نوردان این آب و خاک آشکار است. شما به عنوان کوه نورد، مربی، بنیان گذار سازمانهای مردم نهاد کوه نوردی، سرپرست صعودهای بلند و ... تلاش بسیار کرده اید و  خدمات گران بها و ماندگاری ارائه داده اید. شما عمر گران مایه و تندرستی خود را فدای این ورزش کرده اید و این چیزی نیست که کوه نوردان این دیار فراموشش کنند. ایراد اتهام به شما، متهم کردن تمامی خادمان کوه نوردی این مرز و بوم است اما در پس هر تهدیدی، فرصتهایی نهفته است ! کوه نوردان کشور از تهدیدهایی که متوجه شما ( و آنها ) است، به عنوان فرصتهایی برای شناخت بهتر خادمان حقیقی این ورزش سود خواهند برد. به رشد فکری و فرهنگ والای کوه نوردان اعتماد کنید !

 

کوه نیوز


پ.ن 1 : سپاس از آنا فراهانی بابت ارسال لینک مطلب

پ.ن 2 : جسارتا ، سوالی دارم؟!

 

/ 6 نظر / 8 بازدید
عیسی

اول سال نو مبارک... مشکل اصلی این مرزوبوم این است که آنهایی که در راس مجموعه ای هستند حالا هرچه باشد، بیشترشان تخصصشان ربطی به کارشان ندارد یا اصلا تخصصی ندارند!! بنده همیشه به استناد به این حرف که تجربه بالاتر از تخصص است خواهان احترام به پیشکسوتان و موسفیدانی بودم که خدایی هم مویشان را در آسیاب سفید نکرده اند. پس ما زمانی موفق خواهیم بود یا میتوانیم ادعا کنیم که تمام تلاشمان را برای موفقیت انجام داده ایم که علاوه بر تخصص ادعایی خودمان تجربه ی بزرگان را هم توشه ی راهمان کنیم نه این که بکوبیمشان و خدای نکرده قصد شکستنشان را داشته باشیم.. من کمترین نیز به نوبه خود حمایت خودم را از استاد بابازاده اعلام میکنم چون می دانم ایشان کوه را از پشت میزها و صندلی ها و مجلات و عکس ها لمس نکرده است و جای پایشان تا همیشه بر فراز قله ها و دیواره های این سرزمین خواد ماند حتی اگر خیلی ها نخواهند... ما سبز می مانیم حتی اگر خیلی ها نخواهند..

جواد نظام دوست

جمله ای معروف که نمیدانم ازاآن کیست اما به نوعی تایید داستان سنگها و سگهاست " تفنگهای پر مغزهای پر را نشانه میگیرند و مغزهای خالی تفنگهای خالی را پرمیکنند " جامعه کوهنوردی همیشه دارای هویت بوده و درمیان ورزشهای مختلف در یک قیاص آماری از سطح تحصیلات بالاتری برخوردار است و به طبع بایستی فرهیخته گی و آزاد منشی ، بزرگی وبزرگ اندیشی درآن موج بزند ، اما مدتها ست که جمعی اندک با خسته کردن و دواندن مردان بزرگ این جامعه قصد خالی کردن این هویت را از داخل دارند و این جریان چون در اجرا برنامه ها از بقیه عقب مانده اند برای جبران بجای اینکه توانایی های خود را بالا ببرند دنبال کم کردن سرعت دیگران و متوقف کردن چرخهای اصلی که فعالین این جامعه هستند میباشند و از کاری فروگزار نبوده و نیستند . پروژه ها در مقاطع زمانی فرق کرده اما هدف یکی بوده سوژه ها را عوض می کنند ، یا بازی افتادم که بچه ام خیلی دوست داشت پشت یک میز می ایستاد و با چکشی که در دست داشت هر جنبنده ای که از سوراخهای میز سر بیرون می آورد با چکش به سر وی می کوبید و امتیاز میگرفت . اما اینبار به چکش بدست باید بگوییم این بابا زاده است از جنس سندان و چکش در

کاوه-1

با سلام می توان گفت متن جواد نظام دوست نمونه ای ( هر چند ضعیف ) از عوام فریبی بود متنی عاری از هرگونه استدلال بطوریکه اگر جمله ناقص آخر را حذف کنیم و جواد نظام دوست را نشناسیم می توانیم فرض کنیم کسانیکه بدنبال توقف چرخهای اصلی هستند امثال بابازاده و فعالین جامعه دست اندرکاران فدراسیون هستند ( که البته بنظر من همینطور هم هست و می توان در بحث طولانی تری بدان پرداخت ) در ابتدای متن جمله ای اورده میشود ( تفنگ و مغز ) با این جمله زیبا قرار است صحت مضمون و نتیجه گیری تضمین شود و بنحوی متن مستدل شود سپس یک قیاص(!) آماری گفته می شود از بالاتر بودن سطح تحصیلات جامعه کوهنوردی ، حالا این آمار از کجا آمده مشخص نیست حداقل به زعم اینجانب جامعه بسکتبال سطح تحصیلات بالاتری دارد البته به آمار متمسک نمیشوم چون ماخذ آماری ندارم و فقط گمان میکنم ، از تحصیلات ، فرهیختگی و آزاد منشی ، بزرگی و بزرگ اندیشی نتیجه گیری میشود باز هم بدون دلیل و صرفا برای رسیدن به هدف و تاثیر بر خواننده

کاوه-2

جمعی اندک ، مردان بزرگ ، خالی کردن هویت ، عقب ماندن ، کم کردن سرعت ، متوقف کردن چرخهای اصلی ، فعالین جامعه ، پروژه ها و ... همگی بدون دلیل و صرفا برای تاثیر روانی و کلامی بر خواننده ، صفات اندک ، بزرگ ، کم کردن ، توقف ، اصلی ، فعالین همه همین کارکرد را دارند . اقای نظامدوست شاید این نحو نوشتار و گفتار ( البته نه تا این حد ضعیف و بقول معروف تابلو ) در جاهایی و برای گروه خاصی از مخاطبین کاربرد داشته باشد ولی گمان نمیکنم برای جامعه دانای کوهنوردی دیگر جذابیتی داشته باشد شاید برای این جامعه دانا پاسخ به این سوالات مفیدتر باشد ، چرا اشاره بابازاده به فساد مالی در یک جمع عمومی را باید نقد دانست و نمیتوان آنرا تهمت در نظر گرفت ؟ چرا بابازاده کار را در وبلاگها پیگیری میکند و سکوت نکرد تا در دادگاه فدراسیون را مغلوب کند ؟ چرا عده ای از اعاده حیثیت فدراسیون در یک سیستم قانونی ناراحتند و پیشکسوتی و موی سپید را بهانه میکنند ؟

سیزیف

کاوه جان ضمن رجوع دوباره ات به کامانت پریده شده در پست قبلی خدمتت عارضم ، بنده ، جواد نظام دوست ، احسان و دیگران اینجا موکدا" از هر کسی که "نانش" از کوهنوردی نیست ولی "نام و نشان" اش را از کوهنوردی دارد حمایت می کنیم!! والسلام حالا شما بگو چرا این وسط داری از محمود شعاعی دفاع می کنی؟؟؟ ... اول برادری ات را ثابت کن ببم جان بعد برایت (اگر قابل دانستیم ات!) مدرک هم می آوریم! برادر! اگر شما اینجا داری با نام و نشان (کاوه یا هر چی!!) از محمود شعاعی که "نان" اش از کوهنوردی است دفاع می کنی که کلاهت را باید بگذاری بالاتر !! ... باز گلی به جمال مجهول الهویه ها داداش!!