ایرج معانی: ما کاری به این چیزهای حاشیه ای نداریم!

 

توضیح 1:دوستان جهت شنیدن کامل فایل صوتی ، به لینک دانلود در انتهای مطلب مراجعه نمایند.

توضیح 2 : از طریق ایمیل  boorjsina@live.com  با ما مکاتبه کنید. 

دیدگاه ایرج معانی در خصوص حادثه ی گاشربروم 2 و مرگ لیلا اسفندیاری

 آنچه در پی می خوانید متن مصاحبه با ایرج معانی در مورد برنامه سال گذشته ی گاشربروم 2 که با حادثه ی سقوط و مرگ لیلا اسفندیاری توام بود ، می باشد. مصاحبه های زیادی در این  خصوص توسط رضا نظام دوست با افراد زیادی چه کوهنوردان و شاهدین حادثه چه کارشناسان یا افراد مرتبط  با موضوع انجام شده که به تدریج در این وبلاگ به اطلاع خوانندگان خواهد رسید. این مصاحبه ها بصورت فایل های صوتی کم حجم قابل استخراج و شنیدن  است و ما فقط بخش کوچکی از ابتدای این مصاحبه ها را به صورت مکتوب درج می کنیم.

بخوانید و بشنوید:

سوال: ..... در اون برنامه چند نفر ایرانی همراه لیلا بودند! چرا به شکلی که همه همراه هم صعود کنن و با هم هماهنگ باشن و  یک گروه باشن که بتونن از هم حمایتی بکنن تا حادثه ای پیش  نیاد عمل نشده؟

ایرج معانی : یعنی قبل از برنامه؟

نظام دوست : نه در حین انجام صعود

معانی : در حین صعود چقدر اطلاعات به شما رسیده؟

ن:من هیچ اطلاعی ندارم. یعنی از هرکی خواستم سوال کنم ، کسایی که تو برنامه بودن ، کسی جواب مشخصی به من نداد

م : در حین صعود همه ی تیم با هم بودن. یعنی همه ی تیم هایی که ایرانی بودن. 7 ، 8 نفر. همه اینها تو صعود با هم بودن. تا خود قله هم نفرات نیم ساعت ، یک ساعت ، کمتر یا بیشتر با هم فاصله داشتن و حدودا ارتفاع 7800 – 7600 که ما از زیر هرم برگشتیم . خانم اسفندیاری جلوی ما بود و حتی اونجا من به ایشون گفتم که شما برگردین از اینجا . یکی دو بار تاکید کردم ، اصرار کردم و گوش نکردن که آقای نگهبان گوش کردن و برگشتن و من با ایشون برگشتم پایین و همراهی کردمو خب بقیه اش هم دیگه اون اتفاقات افتاد. این خلاصه ی کلی و دقیق ماجرا.

ن : چرا گفتین برگردن؟ دلیلش چی بود؟

م : دلیلش بخاطر ضعفشون. بخاطر اینکه خیلی کند راه می رفت. خیلی مشخص بود که تخلیه انرژی شده و از ریتم راه رفتنش  مشخص بود که بالاخره نمی رسه با این شکل به قله و اگه هم برسه اتفاقی پیش میاد. نمیتونه خودش رو خوب کنترل کنه. کمپ 4 به قله ی گاشربروم 2 هیچ طناب ثابتی نداره. کلا باید متکی به خودت و گلنگت و کرامپون باشی.

ن : یعنی آخرین گفتگوی شما با ایشون و آخرین تماسی که با هم داشتین همین جمله ای بود که رد و بدل شد؟ دقیقا چی گفتین و ایشون چه جوابی داد؟

م : من به ایشون اشاره کردم که نگهبان حالش خوب نیست نه اینکه حالشون خوب نباشه ، ریتم حرکتشون خوب نبود و زیاد استراحت می کردن.و با این ریتم احساس کردم که اتفاقی پیش بیاد و بهش گفتم که برگرده و ایشون قبول کرد و به خانم اسفندیاری هم اشاره کردم که برگردیم ما هم داریم بر می گردیم .

ن : یعنی نزدیک هم بودین؟ یه گفتگویی رد و بدل شد؟

م : نزدیک هم بودیم که نگهبان نشست و بهش گفتم کورش رو می خوام برگردونم و شما هم برگردین ، گفت نه من ادامه می دم.

فاصله گرفتیم ، 3 ، 4 متری از ما جلو افتاد. دوبار بهش اشاره کردم که برگرد. ما داریم بر می گردیم که توجهی نکرد.

ن : این تو چه فاصله ای از قله بود ؟

م : زیر هرم. ارتفاع 7700 یا یکم کمتر یا بیشتر. 7750. زیر هرم قله....

..................

 

بقیه مکالمه را می توانید از روی فایل صوتی بشنوید

پ.ن 1: بر طبق اخبار ایرج معانی امسال هم بر روی قله ی ماکالو تلاش خواهد کرد.

پ.ن 2:به تدریج مصاحبه های بیشتری در مورد حادثه مرگ لیلا اسفندیاری و اسناد مکتوبی حاوی اسم ایشان که حاکی از پرونده سازی فدراسیون کوهنوردی برای او پیش از مرگش می باشد به رویت خوانندگان خواهد رسید.

پ.ن 3 : پس از انتشار این اسناد و مصاحبه ها ، قضاوت اینکه آیا واقعا مرزبندی و تفاوتی بین کوهنوردانی که مثل ایرج معانی ، عظیم و شعاعی فعالیت می کنند ، با کسانی که مثل کاظم فریدیان ، احسان پرتوی ، مهدی عمیدی و لیلا اسفندیاری دست به تلاش می زنند وجود دارد یا ندارد را به خوانندگان وا می گذاریم! 

پ.ن 3: لینک فایل فلش 

پ.ن 4: لینک دانلود

/ 8 نظر / 18 بازدید
آلپاین

واقعا به چه قیمت شرافت و اخلاقیات زیره پا گذاشته میشه واسه یه قله!!! یادش بخیر زنده یاد اوراز که تو اون ارتفاع یه کوهنورد خارجی رو آورده بود پایین الارغم فشار های فدراسیون واسه صعود بعدا صعود کرده بود... این روزا هر کی از مامانش قهر میکنه کوهنورد میشه!!

علیرضا

من فکر میکنم شما دارید بخاطر خانم لیلا اسفندیاری برای کل کوهنوردای ایرانی پرونده سازی میکنید و همه کوهنوردانی ایرانی باید بخاطر اینکه خانم اسفندیاری نتونست موفق بشه و حرف گوش کنه و تز صعود قله به هر قیمتی را زیر پا بزاره باید تاوان بدن همه کوهنوردان ایرانی رو یهو بخاطر خانم اسفندیاری محاکمه کنید تا خیالتون یکبارکی راحت بشه دیگه بابا ولی یه نکته مهم رو فراموش کردید شاید هم فراموش نکردید و سعی میکنید اونو نادیده بگیرید اینه که شما خیلی سعی دارید بگید تفاوت هست بین لیلا و کاظم و سهند با عظیم و معاونی و بقیه خب بهتون میگم فرق هست خیلی هم فرق هست تا حالا تو برنامه های اونا سه نفر کشته نشدن بنظر شما پرداختن به کشتن شدن سه نفر مهمتر داره یا مثلن تفاوت عظیم با لیلا و کاظم اصلن چرا برای نشون دادن صداقت خودتون از مرگ شادروان سامان نعمتی چیزی نمینویسین؟؟؟؟

شخص سوم

من نمیفهمم درد شما چیه! لیلا دلش میخواسته ادامه بده بره. شما چرا دنبال قاتل میگردین؟!!؟ یعنی شاید هم دنبال یه تیم از قاتلین میگردین، ها؟؟؟ اینا واقعن حاشیه سازی نیست؟ پس چیه؟

شخص سوم

من اولا فکر میکردم داغون تر از همه تون، فرامرز نصیریه! اما مدتیه که فهمیدم از اون داغون تر هم دارین: رضا نظام دوست!

علیرضا

جناب بشیرگنجی ممنون که نوشتین میخواهید قضاوت را بخوانندگان وابگذارید و ممنونم که قضاوت خوانندگان بریتان اهمیت دارد منهم دعا میکنم همه ما روزی به چنان درجه از رشد برسیم و تکامل فکری که بدون الفاظ رکیک حرفهایمان را بهم زده و با هم صحبت کنیم الف_ قضاوت من در باره این پست اینکه که اولن احساس میکنم آقای معانی نمیدانسته صدایش دارد ضبط میشود و این خیلی غیراخلاقی است و بدتر از آن پخش بدون اجازه رضایت ایشان که الان در منطقه هستند فک میکنم خیلی غیراخلاقی است ب_ سوالهای آقای نظامدوست کاملن جهتدار است و اصلن بنظرم مصاحبه نیست بیشتر به بازجوئی شباهت دارد و آقای نظامدوست به زور میخواهد با اصرار و طرح سوالهای جهتدار نتیجه دلخواه خود را از زیر زبان فرد مورد نظرش بیرون بکشد یکبار دیگر فایل صوتی را گوش کنید شما هم به نتیجه من میرسید ث_ آقای معانی هم در این صحبتهایش کاملن به قرض و بدهی و مشکل مالی خودش اشاره کرده و این با نتیجه گیری آخر شما نمیخواند ح_ آقای بشیرگنجی قبول بفرمایید که بخشی از کوهنوردی ما هنوز برای مرگ مرحوم سامان نعمتی مشکل دارد و هنوز نتوانسته انرا هضم کند و هنوز نسبت به تیم نانگاپاربات یعنی نسبت به لیلا که اکنو

رضا نظام دوست

خطاب به علیرضا: 1- اینکه شما چه احساس می کنید مهم نیست. 2-سوال من از ایرج معانی و هر کوهنورد دیگری که با فدراسیون همکاری می کند مشخص است: چرا فدراسیون با شما همکاری می کند و برای دیگران پرونده سازی می کند ؟؟ ... شما اسم این را بگذارید بازجویی ، سوال بو دار ، جهت دار یا هر چه دلتان می خواهد. این هم مهم نیست! 3-پرونده ی مرگ سامان نعمتی در دایره جنایی بازپرسی قتل عمد در جریان است. و دارد به اتهامات رسیدگی می شود. شما این وسط نه هیئت منصفه هستید نه قاضی. شما فقط یک کامنت گذار مجهول الهویه اید. 4- در پیگیری سوالهایم از فدراسیون کوهنوردی دست بردار نیستم . و از جو سازی های کامنتی شما و دیگران هراسی ندارم. والسلام

حامد

آقای نظام دوست!! چرا اینقدر دارید سنگ یه عده رو به سینه میزنید!! فکر میکنم همه فایل ویدیویی که تو وبلاگ کلاغها هست رو دیده باشند بیاد پایین اینجوری میگه ... لیلا:هاهاها.. شما دارید گناه یه عده رو میپوشونید و واسه یه عده حاشیه سازی میکنید کسی نیست بگه خانم اسفندیاری چرا به هر قیمت و باتوجه به ضعف بدنیت میخواستی حتما صعود کنی!! ایشون خودشون رو به کشتن دادن خدا رحمتش کنه شما دارید پرونده درست میکنید و سعی میکنید کسانی رو متهم کنید واقعا که!! همه کوهنوردها مستقل از هم بودن.عظیم هم تا جایی که تونسته کمک کرده.فدراسیون چیکار کنه که ایشون کشته شدن!! بدون اجازه صدای کسی رو ضبط میکنید بعدش هم بدون اجازه میذاریدش اینترنت بعدش هم اسمتون رو میذارید مستند ساز.زشته آقای نظام دوست!!!!!