گزارش حادثه ريزش بهمن در ارتفاعات پيرانشهر


احسان بشیرگنجی :از طریق دوستی خبری کوتاه و نگران کننده بدستم می رسد. ریزش بهمن در ارتفاعات قندیل پیرانشهر و گرفتار شدن تعدادی از هموطنان میان برف و یخ! بلافاصله  با دوست عزیزم علیرضا جعفری بارانی مدرس فدراسیون کوهنوردی و از مربیان تیم امداد و نجات کوهستان جمعیت هلال احمر استان آذربایجان غربی تماس می گیرم و جویای ماجرا می شوم. قرار است برای عملیات جستجو و نجات به همراه تیمی عازم منطقه شوند. در طول مدتی که تیم جستجو و نجات با همراهی مردمان بومی منطقه در ارتفاعات قندیل پیرانشهر به تلاش خود ادامه می دادند از طریق وی در روند عملیات جستجو قرار داشتم. پس از پایان عملیات جستجو جهت تنظیم گزارش تکمیلی و انتشار آندرخواست گفتگو کرده و او نیز چون همیشه با رویی باز می پذیرد. امکان این گفتگو در عصر روز پنجشنبه دوم دی ماه 89 و در منزل ایشان میسر شد. لازم می دانم قبل از هر چیز از دوستان عزیز و ارجمندم آقایان رضا زارعی ، مجید درودگر و نیز خانم ابریشمی بابت همراهی و نیز راهنمایی هایشان نهایت سپاس و قدردانی را داشته باشم.

(لازم به توضیح است این گزارش تا زمان انتشار گزارش تکمیلی ، تنها گزارش جامع از این حادثه است و گزارش تکمیلی پس از درج در سایت رسمی جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی به اطلاع خواهد رسید)

آنچه در ادامه می خوانید گزارش و تصاویری است از علیرضا جعفری بارانی مربی تیم امداد و نجات کوهستان هلال احمر آذربایجان غربی از شرح عملیات جستجو.

حادثه ریزش بهمن روز دوشنبه مورخه 89/9/22 و در ساعت 14 رخ می دهد و در ساعت 24 همانشب اطلاع رسانی می شود. اهالی منطقه مهاباد مورخ 89/9/23 اولین اکیپی هستند که عازم منطقه می شوند اما بدون نتیجه بازمی گردند. پس از آن کوهنوردانی از شهرستانهای مهاباد و پیرانشهر با حمایت هلال احمر پیرانشهر به منطقه اعزام می شوند و تا روز جمعه مورخه 26/9/89 با وجود شرایط بد جوی به جستجو ادامه می دهند.

یکشنبه – 89/9/28 :

پس از گذشت شش روز از حادثه بالاخره ؟!

تیم امداد و نجات کوهستان جمعیت هلال احمر شهرستان نقده با همراهی بومیان مهاباد پس از 10 ساعت کوهپیمایی سخت و دشوار و یک شب بیتوته در بین راه ، ساعت 10 صبح مورخه 89/9/29 به محل ریزش بهمن می رسند. جستجو از اینروز در محل ریزش بهمن آغاز و تا ساعت 17 ادامه میابد که علی رغم حفر کانالی به عمق 4 متر و گودالهایی در حدود 7 متر ( در عمیق ترین نقطه ) تنها پاره ای از وسایل و اشیاء حادثه دیدگان به همراه قاطرهای مدفون در برف پیدا می شود. عملیات جستجو در اینروز پایان می یابد و ادامه به روز بعد موکول می شود.

6lzg5lqh0350dlw393vo.jpg

دوشنبه – 89/9/29 :

  با توجه به موقعیت دره و محل وقوع حادثه که در موقعیت شمالی واقع شده واز کمترین تابش نور خورشید بهره مند می شدیم و علی رغم این ، تلاشها جهت یافتن اجساد با شدت تمام ادامه داشت ولی بااین وجود هیج نتیجه ای در آن روز حاصل نشد. تیم امداد به همراه یکی از بومیان محلی بنام کاک سلیمان با برپایی چادر شب را در منطقه سپری می کند و دیگر بومیان محلی منطقه حادثه را به سمت روستای زیویان ( کوچکترین و نزدیکترین روستای منطقه به محل حادثه  با 3 خانوار) ترک می کنند. (فاصله زیویان تا محل حادثه 5/6 ساعت )

سه شنبه – 89/9/30 :

ساعت 8 صبح 10 نفرتازه نفس از اهالی مهاباد جهت پیوستن به تیم وکمک تحت سرپرستی تیم جستجوبه محل حادثه مراجعه می کنند تا مجددا محل ریزش بهمن را بررسی و جستجو نمایند. تا ساعت 10 تلاشها ادامه می یابد و در نهایت 20 متر بالاتر از محل حادثه بر اثر سونداژ یکی از بومی ها (کاک سلیمان) نخستین جسد (حسین قربانی)پیدا می شود. جستجو در همان حوالی ادامه می یابد و در نهایت با فاصله 2 متر پایین تر جسد دیگر فرد حادثه دیده (بایزید آرمند) نیز به بیرون از برف کشیده می شود.

tp2vkg7dxgdltc6pxz2.jpg

phrsqkrm1zlbnc1l37qt.jpg

ezlheu0gr7zxh9mc6w.jpg

در آوردن اجساد از درون برف و حمل آن تا محل قاطرها توسط تمام نفرات صورت پذیرفت و در نهایت پس از قرار دادن در کیسه مخصوص حمل جسد در محل چادرها اجساد به وسیله قاطرهای حاضر در محل به روستای زیویان و سپس به روستای تازه قلعه پیرانشهر انتقال داده شدند. 

hisub74icit17xkbn91.jpg

51wpjnbw54k1ee7zjv99.jpg

در پایان لازم می دانم از حمایت های بی دریغ مسئولین جمعیت هلال احمر استان آذربایجان غربی ، شهرستانهای نقده ، پیرانشهر ، مهاباد و نیز اهالی محلی خصوصا کاک سلیمان و تنی چند از اهالی روستای کوپر پیرانشهر و نیز کوهنوردانی که قبل از ما در منطقه حاضر شده و به جستجو پرداخته بودند نهایت سپاس و قدردانی خود را داشته باشم.

علیرضا جعفری بارانی

نفرات تیم جستجو: علیرضا جعفری بارانی–اسماعیل سپهری–رضا مسافر–هادی گرمی پور–منصور گلابی–احمد کرمی

* بهمن درمختصات تقریبی N: 36°-27' و  E:45°-09' و در دره مشرف به ارتفاعات مرزی کوههای پر برف پیرانشهر در باریک ترین نقطه آن از جهت شمالی سرازیر و موجبات حادثه را فراهم آورده بود./ 10 نظر / 6 بازدید
ص.ک

خدا رحمتشون کنه<br />در تمام سالهایی که کوهنوردی و اسکی کردم بار ها شاهد بهمن بودم و افرادی که زندگیشونو از دست دادن<br />خاطره خیلی بد بهمن از همون دوران کودکی با من بود تا الان و همیشه هم خواهد بود<br />به عقیده من این سخت ترین نوع مرگ تو کوه هست

فرید

سلام احسان جان<br />سپاس از گزارش خوبتان<br />مدتی بود در پیامهایی که برای دوستان دیگر می گذاشتی دنبال آدرسی از وب شما بودم ولی موفق نمیشدم چون وبلاگی باز می شد که بخش نظرات نداشت و الان هم قالب وبلاگ شما به خوبی لود نمیشه نمیدونم آیا بلاگ پست اینجوریه یا مشکل دیگه ای هست دوست داشتم لینکتان کنم.<br />حتی وب هیات استان هم با مشکل لود میشه پیام تسلیتی برای آقای حسن نژادی گذاشتیم.<br />سرافراز و پایدار باشید

baran

نوع بهمنش فكر كنم آبكي بوده .. خيلي دردناكه ... :(

حسین آدوسی

خیلی ناراحت کننده بود<br />ممنون از اطلاعرسانیتون<br />روحشون شاد

کمال عیسی پاک

سلام<br />باکمال معذرت از طرف گروه کوه نوردی هلگورد پیرانشهر به علت مصادف بودن این حا دثه دل خراش با صعود مان به قله هلگورد. و سلامتی وتندرستی برای عزیزانی که در این راستا زحمت کشیدندو عرض تسلیت به خا نوا ده ی عزیزان از دست رفته. روحشان شاد.

پروانه

سلام<br />همیشه از بهمن وحشت داشتم و دارم با خوندن گزارش و دیدن هریک از عکسها بغض شدیدی گلوم رو می فشرد. روحشان شاد و ممنون از اطلاع رسانی تون<br /><br />شاد باشید

گ.فرمانی

ممنون .. انگار زمستان که می شود ناخودآگاه منتظر شنیدن خبرهای حوادث کوهستان می شوی و .. دلت می گیرد که هر سال هم به مانند سال قبل امدادرسانی و مدیریت بحران حوادثمان تنها به لطف دوستان و محلی ها انجام می شود و سازمانهای مسئول همچنان خوابند..

رضا فتحي

سلام احسان اين عکس ها باز نمي شه اصلا عکس رو داري برام بفرستي قربانت