نظام دوست ، بیان واقعیت یا تسویه حساب ؟! نظر شما چیست؟

 ولی بگذریم! ..  و بیاییم سعی کنیم حرص این چیزها را نخوریم ، و به فکر خودمان باشیم و با دستان خودمان، روزگارمان را سیاه نکنیم! اصلا اجتماعمان و مافیایش به درک! بیاییم راجع به جامعه ی گوگولی مگولی  و کوچک کوهنوردان و اخلاقیات و قلم و فلان خودمان سخن بگوییم! (ما را چه به پریدن در عرصه ای که عقاب هم دیریست در آن پر ریخته  و هر کس حرفی زده ، به سرنوشت شهیدان قلم و فکر و اندیشه - که در تاریخ خون آلود این سرزمین  کم هم نیستند- دچار شده؟! .. بنشینیم دور هم  و نان و ماست مان را سق بزنیم! ها؟! چطور است؟!)

   باری! داشتم می گفتم! ..  در اجتماع گوگولی و کوچک کوهنوردان ، پرسشی که  دوستان عزیزمان مطرح می کنند این است: چه چیز باعث سقوط کوهنوردان ایرانی ، از کوه ،  دیواره  ،  و البته   از قلل رفیع "اخلاقیات"  می شود؟؟

   و پاسخ  به زعم من اینها می تواند باشد:

  1- شاید جاذبه زمین؟!

  2- یا .... آیزاک نیوتن و هوادارانش؟ !!

  3- یا شاید اینجا هم مثل هر سقوطی خلبان مقصر است (!!)

 4- یا نه! .. فقط جنون شهوت و شهرت  امثال کاظم فریدیان و  لیلا اسفندیاری  و رضا نظام دوست؟!

   ها؟! شما چه فکر می کنید؟!

  البته در مورد لیلا اسفندیاری که بعلت مرگ او ، دیگر امکان پیگیری پرونده ی تخلفاتش وجود ندارد و دستمان برای تحت فشار قرار دادن بیشتر او کوتاه شده! ... 

و حالا (فی المثل) آقای "حسین رضایی" می تواند  با قلم پاکیزه اش از مظلومیت "امام حسین" بنویسد! یا برای خوانندگان فرهیخته اش "دل کوکی"  کوک کند .. و هرگز در هیچ کجا  سخنی از این  به میان نیاید که همین "قلــــــم"  به اندازه انگشتان دست و پای من و شما ،  به دستور شخص  جناب "محمود شعاعی" نامه به حراست و امنیه و کوفت و زهر مارِ  این اداره و آن سازمان  نوشته  تا "لیلا اسفندیاری" را  که تنها جرمش سر فرود نیاوردن در برابر دستگاه کثیف فدراسیون کوهنوردی بوده ،  تخریب و منکوب  و خرد و خاکشیر نماید؟! ... همان نامه هایی که از یک سو به هر سازمان و ارگان دولتی و شبه دولتی و خصوصی و فلان ارسال میشد تا مبادا لیلا بتواند مصاحبه کند ، اسپانسر بگیرد ، یا هر خاک دیگری را به عنوان یک زن  ورزشکار مستقل این جامعه  بر فرقش فرو ریزد ..

و از سوی دیگر در سیاست یک بام و دو هوایی (که اصلا عجین شده با سیاست و هر چیز خاک برسری دیگر در این ملک است!)  ، همین قلم و همین فدراسیون (باز هم فی المثل!)  برای "عظیم قیچی ساز" به همه جا  نامه ارسال  کند که: بله! ایشان قهرمان ملی ست! و رستم دستان و اسفندیار ثانی! .....   و هل من الناصر برایش  بطلبد،  تا ایشان به مدد کمک ها و پولها و "ناصره" ها  برود به کوری چشم کوهنوردان آس و پاس مستقل دوباره نانگاپاربات را فتح الفتوح کند و چهارده و پانزده و (بلکم بیشتر!) قله هشت هزار متری را (انشاالله به زودی!)  به زیر سیطره ی پرچم مقدس کشورمان در آورد ، و زنده و حی و حاضر و فاخر و پیروز و پرتوان بازگردد و با رسانه های مردمی (که بعد از امحاء جمیع رسانه های خود فروخته  در کشورمان باقی مانده اند!)  مصاحبه نماید و در آن مصاحبه ها حضرت جناب "محمود شعاعی" را چاق کند که در دوران مسئولیت ایشان بر کوهنوردی کشور چه فتح الفتوحی در کوهنوردی ایران ( و چه بسا جهان! یا حتی منظومه شمسی!) به وقوع پیوسته  و چه شاخها از دیوهای دوسره  هشت و نُه هزار متری  (و بلکم بیشتر!) شکسته نشده! 

 و در این میان ،  زنی تنها و بی دفاع و بی پشتیبان  ، که همه ی عرصه ها برای پیشرفت او در جامعه ای که  زن  را فقط برای {....} و {....} و {....} می خواهد (جای خالی را با کلمات پاکیزه ی خودتان پر کنید!) ، توسط خانواده ، جامعه ، حکومت  و همه ،  به حاشیه رانده شده ، سر به کوه می گذارد و عاشق تنها چیز پاکِ باقی مانده بر روی زمین (طبیعت!) می شود ، فقط به این جرم که مستقل است و تنهاست  و مجیز گوی  این حضرات نیست ، و بهای عشقش را هم  از جان و مال و آبرویش  پرداخته ، با همه ی توان و وزن این ماشین کثیف ، فرومالیده می شود  و او را به جایی می رسانند که  پاک بازانه ، مثل مبارزی که جز جانش  اسلحه ای برای دفاع از خود در برابر این سیستم ستمگر ندارد  ، خود را اینگونه قربانی می کند! .. شاید که من و شما اندکی به خودمان بیاییم ..

 یا  (بازهم فی المثل!) دوست دیگرمان "فرامرز نصیری"  که در چند سال اخیر موفقیت هر گونه تلاش کوهنوردان مستقل ایرانی را ، بی آنکه مثل یک آزاد مرد که رنجهای آزاد زیستن در انسداد یک جامعه ی  مستبد را می داند ،   به دیده ی تحسین و اغماض بنگرد ، مورد شک قرار داده و عکس های روی قله ی این تلاشها  را بررسی کارشناسانه  کرده و در نوشته هایش  تصریح می کند: قله یعنی قله! نه یک کلمه کم ، نه یک کلمه زیاد!!! یعنی همان نوک نوک نوکش!

  ..... و حالا  بعد از مرگ لیلا بیاید و بنویسد که اصرار بر صعود و جنون شهرت و رسیدن به نوک نوک نوکش (!!)  باعث مرگ  لیلا اسفندیاری شده! ... و ککش هم  نگزد از اینکه ، شاید همین حرف ها  و نظرات کارشناسانه ی او (و کنار گود نشستن و درخواست لِنگ!!) باعث شده  مثلا توی گاشربروم لیلا برای رسیدن به قله "اصرااااااااار"  کند و در برگشت  دستکش و عینکش را درآورد و ( آنطور که منِ خاک بر سر از او خواسته ام!)  سرش را بکند توی ویزور صاحب مرده ی  دوربین ،   تا مبادا اینبار هم  نتواند  از موفقیتش  مثل نانگاپاربات عکس و فیلم درست و حسابی برای بستن دهن  فرامرز  تهیه کند!! ...   و  ای بسا که شاید همین  اصرار و همان خستگی و همین ثبت  لحظه های لعنتی  پیروزی لعنتی ،  باعث شده که سکندری بخورد و سقوط  کند و ..... خلاص!! ...

 و حالا آقای فرامرز که مثل من بالاترین ارتفاعی که در  عمر دراززززز کوهنوردیش درنوردیده پشت بام حیاطش است ،  توی وبلاگش دوباره شروع کند به چپق روشنفکری کشیدن و ارجاع  به کامو و بکت و عکس های رمانتیک برگهای پاییزی ،  تا  باز  کی زمان آن شود  یک  کوهنورد  آزاد دیگر ،  با فروختن تنبان و سایر قضایای زندگی اش  قصد رفتن به هیمالیا و  منطقه ی مرگ را کند  و در نتیجه  یا همانجا بمیرد  و این تلاش  دوباره سندی شود برای فرامرز که:  این هم برای کسب شهرت  و شهوت جانشان را داد! ... و یا بازگردد موفق یا ناکام . که در هر دوی این صورتها ،  باز امثال فرامرز ،  ناکامی اش را ریشخند می کنند یا موفقیتش را مورد شبهه قرار می دهند!

  حالا  هم که چشممان به این نوبر نوظهور دنیای وبلاگ نویسی و کامانت پرانی "آرش نقافی"  روشن شده ! همو که  یکهو  مثل جایزه ی لپ لپ سر و کله اش در میان این قائله ی رنگارنگ  پیدا می شود که: برایتان پرونده خواهم ساخت!!  و چنین خواهم کرد و چنان خواهم نمود!!...  آنهم  با استمساک به اینکه چی؟؟.. که  مثلا او کارمند   وزارت   کشور ی ست ، که در دیپلماسی و سیاست  آنقدر فقیر و ناتوان است که از لجش، سفارت خانه ی کشورهای دیگر را آتش می زند!! ( همه را برق میگیرد ما را آرش نقافی!!)

و اکنون  شما! .. حضار محترم!  خانم ها و آقایان!  .. با نام و نسب ها و بی نام و نشان های عزیز! ... دوستان و دشمنان  فکور و فهیم و اهل قلم من!

چشمهای روشن بین تان را بر همه ی این واقعیت ها  و هزاران واقعیت پنهان و  آشکار دیگر  در جامعه ای که زنده زنده آدم می کشد ،  ببندید! ... و هیچکدام از اینها را نبینید ..  یا ببینید و انکار کنید یا  فوقش ببینید و  با لحن "کلاه قرمزی" در سریال "پسر خاله" بگویید:  باااشه! ... اِک شال نداره که !! .. شیزی نشده که!!

 و بپرید (فی المثل) به  رضا نظام دوست  و زندگی شخصی اش . چرا  که او کلمه ی زشت و وقیح  "ارگاسم" را در نوشته اش بکار برده. و بسیار آدم بی شعوری ست!

 عزیزان من!  کلمات پاکیزه شما  ارزانی  همانها باشد که پیش روی تان  با این  کلمات  درازگوش تان می کنند و برای خودشان کار و کاسبی  راه می اندازند. گر چه پشت سرتان دارند "طناب دارتان را می بافند"!

  شما عزیزان به رسالت خود وقلم های مرصع تان ادامه دهید!  و امثال مرا با دشنام های ریز و درشتتان وا گذارید! من هم می نشینم تا (فی المثل)  "آرش نقافی" تهدیدیش را عملی کند ،  یا "حسین رضایی"  با نوشتن از روش "امام حسین"   ، پله های ترقی را  در نظام دینی و اخلاقی مان (که فخر جهانیان است!)  یک یک طی کند ،  یا (فی المثل!) فرامرز جان با خیال راحت چپق روشنفکری چاق کند ،  تا باز کدام جنازه از آسمان بیفتد توی دامنش و خوراک چند روز خودش و من و شما را بسازد!

  و این وسط  لیلا بماند  و این عکس  و آن مرگ دلخراش ،  که مستحقش نبود! .. مرگی که محمود شعاعی و حسین رضایی و فرامرز نصیری  (و همه ی ما کم و بیش)  در مورد آن مسئولیم! ...  وهیچکدام از این حرفها ،  اهمیت آن را ندارد که او از دست رفته و دیگر باز نمی گردد! ... و از او تنها همین عکس مانده تا مثل پتک بخورد توی سر من و شما و  ...

 همین!

رضا نظام دوست – آذرماه نود

/ 20 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بابک ضیاء 1

با بخشی از نوشته جناب شخص سوم موافقم و با بخشی مخالف موافقم با اینکه "یک کوهنورد ایرانی" جوانمردانه بحث نمی کند و اصولاً برداشت شخصی من به عنوان یک خواننده این است که ایشان بیشتر از آنکه به دنبال حل اختلاف نظر باشند به دنبال تشدید آن هستند. پیش فرض من این بود که کامنت ایشان بایستی مربوط به مطلب اخیر رضا نظامدوست باشد حال آنکه تمرکز بیشتر مطالب بر روی شخص رضا نظامدوست است و صفتهای او(البته به باور یک کوهنورد ایرانی)، سوابق قبلی او و دوستانش و بطور کلی مواردی مبتنی بر اطلاعات قبلی از شخص رضا نظامدوست. هر کسی دارای پیشینه ای است اینکه در هر مبحثی پیشینه شخص وسط کشیده شود و موضوع اصلی طرح شده، به حاشیه رانده شود از نظر من محکوم است. اما با آن بخش از نوشته جناب شخص سوم که سعی داشته اند ریشه اصرار بعضی افراد بر فاش شدن هویت کامنت گزاران را توضیح دهند مخالفم. من نیز به الشخصه موافق هویت دار بودن کامنت ها هستم و علت آن نیز آنگونه که ایشان گفته اند نیست.

بابک ضیاء 2

حتی ادعاهایی که جناب شخص سوم در صورت فاش شدن هویت کوهنورد ایرانی به رضا نظامدوست نسبت داده اند قطعی نیست و تا جناب نظامدوست مقابله ای طبق پیش بینی ایشان انجام نداده باشند، درست نیست که او را به این مورد متهم کرد. از نظر من هویت دار بودن یک مطلب به آن اعتبار بیشتری می بخشد و آنرا بیشتر شایسته توجه می کند. همین مطلب اخیر رضا نظامدوست اگر بدون هویت منتشر شده بود، یقیناً اعتبار کمتری داشت. من دانش چندانی راجع به مباحث اجتماعی و اخلاقی دنیای مجازی ندارم و صرفاً می توانم به شخص خودم اتکا کنم. من به عنوان بابک ضیاء فضای حقیقی اگر بخواهم مطلبی در فضای مجازی منتشر کنم، با انتشار نام حقیقی خود به نوعی مسئولیت تمامی عواقب ناشی از مطلبم را به گردن می گیرم. دیگر به راحتی یک شناسه ناشناس نمی توانم وارد حریم خصوصی دیگران شوم، به راحتی یک شناسه ناشناس نمی توانم به کسی تهمت بزنم و یا ادعاهای بدون اساس را به کسی منتسب کنم.

بابک ضیاء3

در انتشار یک مطلب با شناسه ناشناس نگران این نیستیم که کس یا کسانی در صدد دشمنی و ضربه زدن به ما در فضای واقعی (موضوعی که جناب شخص سوم نیز به نوعی به آن اشاره می کنند) باشند از اینرو وقتی کسی با شناسه مشخص مسئولیت این رفتارهای احتمالی را به جان می خرد، مطلب را بیشترشایسته توجه می کند. مجموعه موارد اینچنینی باعث می شود که بالشخصه ارزش و اعتبار بیشتری برای مطالب با نویسنده مشخص قایل باشم و البته این به مفهوم نفی مطالب با شناسه ناشناس نیست. هستند مطالب ارزشمندی که نویسنده اش مشخص نیست. جمع بندی خود از این موضوع را می توانم اینگونه عنوان کنم که در تنظیم مطلب با شناسه ناشناس، کمتر مقید به تامل و دقت در نوشته هایمان هستیم و تجربه من هم نشان می دهد که بیشتر مطالب نامعتبر و کم ارزش(لااقل در فضای مطالب کوهنوردی) از نویسنده های ناشناس منتشر شده تا از نویسنده های مشخص. آیا تجربه شما غیر از این است؟

شخص سوم

با سلام به بابک ضیاء و در پاسخ به ایشان بله. من و شما هم شاهدیم که شناسه ی آشنا و قابل پیگیری هیچ تضمینی بر اینکه فرد ادعاهای نادرست یا پوچ نکند یا تهمت نزند یا تهدید نکند، نیست. نبوده و نخواهد بود. شناسه ی ناشناس! فقط آزادی بیان بیشتری به خود میدهد برای بیان مافی الضمیر. و این نتیجه اش حتمن هم شر نیست و در بیشتر موارد خوب است که بی تعارف و بی نگرانی از عواقب احتمالی بتوان نظر را با خواننده در میان گذاشت. این به شما(در مقام خواننده) هم اطلاعات بیشتری از افکار عمومی میدهد. همیشه ناشناس ها از شناسه ی ناشناس برای فحش دادن استفاده نمیکنند. این از نظر من اهمیتی ندارد که شخصی برای حرفی که میگوید قابل تعقیب باشد. لااقل در دنیای بحث و تبادل نظر وبلاگی، اهمیتی ندارد. مگر آن که تهدیدی منجر به جرم در برداشته باشد که آنهم می بینید که ربطی به گمنام و شناس بودن ندارد. ناشناس ها بیشتر نظر خود را میگویند و شناس ها بیشتر دغدغه ی روابط شخصی و خارج از اینترنت را دارند و این را وارد نظر دادن هایشان نیز میکنند. اینکه ناشناس ها ترسو هستند و شهامت تقبل عواقب حرف خود را ندارند، نیز از نظر من حائز اهمیت نیست اگر چه درست باشد. شهامت

حسام

http://climb-in-haze.blogfa.com/post-159.aspx

شخص سوم

خیلی ممنون برج سینا خب گویا بیشترش ارسال شده. یکی دو سطر دیگه بود که تکرار بود بیشتر. بهر حال، گفتن حرف به تمام و کمال ارزش بیشتری دارد از اینکه حرف را کج و کوله و سانسور شده بگوییم اما همراه اسممان باشد یا اینکه حرف را اصلن نگوییم. البته ایده آل اینست که اسم و مشخصات و نظر همه اش با هم باشد که خب بنا به چندین دلیل یا ترکیبی از عوامل ممکن نمیشود همیشه. در ضمن آقای ضیاء فرمودند که "در تنظیم مطلب با شناسه ناشناس، کمتر مقید به تامل و دقت در نوشته هایمان هستیم". اما بر عکس آن هم شنیده شده که می گویند کامنت گذاران ناشناس خود واقعی خود را پنهان کرده و در پشت یک نقاب ادای آدم های عاقلتر و فهمیده تر را در می آورند تا آن خود واقعی ناچیزتر خود را پنهان یا منکوب کنند! این هم حرفی ست. کاری به درست و غلطش نداریم اما از این منظر کامنت گذار ناشناس بنابرین دقت بیشتری میکند تا حرف بهتری بزند! ئر حالی که کامنت گذار شناس دقت بیشتری میکند تا حرفی نزند که به اعتبار و آبرو و روابطاجتماعی اش لطمه بزند.

شخص سوم

و به هر حال مساله ترس و جرئت و شهامت و وجودش رو داشتن! ... و این ها، همش ارزش های نسبی هستند. ارزش فکر و نظر بیش از اینست یا اصلن یک جوری دیگر است که با یک امضا اعتبارش را بسنجیم و قابل تعقیبش بخواهیم. والسلام

شخص دوم

میخوام بگم کلن از فلسفه بافی شخص سوم برای توجیه خودش که چرا مستعارنویسه لذت بردم کلن از تئوری بافی و فلسفه سازی آدمها برای توجیه خودشون خیلی لذت میبرم شخص سوم که قربان آن تئوریهای روشنفکرانه ات من بشوم اون ارزشهای فکر و نظر که ازش دم میزنی براش شعار میدی برای دیگرونی مثه من علمش میکنی یه بخشیش همون جرات و شهامت و وجود داشتنه چطور مسئله به این سادگی رو نمیفهی؟ با جرات و شهامت و وجود داشتنه که ارزشای فکر و نظر بیشتر میشه و همه اینا در گرو همان امضای ناقابله یعنی همون چیزی که من و تو جرات و شهامت و وجود اونو نداریم!!!!!!

maryam

حرفهای رضا حقیقته و غم انگیز ... ولی من هنوز دارم از خودم میپرسم چرا لیلا دلش میخواست دیگران ارزش کارش را درک کنند ... کوهنوردی معمولا کاری نیست که دیگران ارزش زیادی براش قایل باشند و بیشتر شخصی هست ... چرا از فدراسیون کوهنوردی انتظار کمک داشت؟ اصلا این معمول نیست توی کشورهای خارجی که کوهنورد توسط دولت حمایت بشه ... در ضمن بعد از سی سال باید دولت ایران را شناخته باشه!!! چرا وبلاگ فرامرز اصلا باید خواننده باشه؟ کوهنوردیهای خودتون را جدی نگیرید چون نه خیر مادی داره نه معنوی برای دیگران .... و بیشتر از هر چیزی شخصیه!

رضا فتحی

"آیا در مقام نقد و رد یا پذیرش یک مدعا می توان/باید شخصیت/انگیزه ی مدعی در طرح آن مدعا را در نظر گرفت یا نه؟" در پاسخ به این پرسش سه نظریه وجود دارد: 1- چنین کاری همواره مغالطه است 2- چنین کاری هرگز مغالطه نیست»، 3- چنین کاری در مقام تحقیق/کسب دانش از راه دلیل مغالطه است،اما در مقام تقلید/کسب دانش از راه گواهی مغالطه نیست». اگر در نظر گرفتن شخصیت/انگیزه‌ی مدعی مغالطه باشد، طبیعتاً پرهیز از چنین کاری به حکم عقل/اخلاق واجب خواهد بود. اما اگر این کار مغالطه نباشد، به حکم عقل/اخلاق جایز و/یا واجب خواهد بود. این مقاله به قلم دكتر ابوالقاسم فنايي دو نظریه‌ی نخست را نقد و از نظریه‌ی سوم دفاع می‌کند. =========================== http://neeloofar.ir/download/f/01.pdf