انجمنی که بزرگ می شود! ... انجمنی که کوچک شده! .. و فدراسیونی که تقریبا نیست!

انجمنی که بزرگ می شود! ... انجمنی که کوچک شده! .. و فدراسیونی که تقریبا نیست!

به همت انجمن غار و غارشناسی ایرانیان ، ایران به عضویت اتحادیه ی جهانی غار نوردی در آمد!


این خبر خوشحال کننده و مهم در میان اخبار تلخ حادثه ی برودپیک به فراموشی سپرده شد و توجه چندانی به این موفقیت از سوی رسانه ها آنطور که باید ، نشد.


فدراسیون کوهنوردی در طول سالهای اخیر موانع و مشکلات فراوانی را بر سر راه انجمن کوهنوردان و نیز انجمن غارنوردان ایران قرار داده است. از نامه های محرمانه به وزارت کشور گرفته تا طرح شکایت از اعضاء انجمن و ... .


این نامه نگاری های محرمانه نتیجه اش تعلیق فعالیت انجمن کوهنوردان ایران از سوی وزارت کشور به مدت محدود بود که بعد از پیگیری های مسئولان وقت انجمن کوهنوردان نسبت به رفع تعلیق اقداماتی صورت پذیرفت و بنا بر این گذاشته شد که انجمن کوهنوردان ایران طی اصلاحیه ای در اساسنامه اش تبدیل به یک باشگاه کوهنوردی شود!


اما حکایت انجمن و غارشناسی ایرانیان چیز دیگری بود. این انجمن نیز مورد بی مهری مسئولان فدراسیون قرار گرفت و مانع تراشی های بسیاری بر سر راهش صورت پذیرفت اما ارتباط خوب غارنوردان ایرانی با اتحادیه ی جهانی و مدیریت قوی مسئولان مانع از آن شد که حیات این انجمن به خطر بیفتد.

"قابل توجه آقایان ثابتیان و محمدی مسئولین وقت انجمن کوهنوردان که با کوتاه آمدن از مواضع به حق انجمن در فعالیت هایش که در چارچوب قوانین کشور هم صورت می گرفت ، باعث فرو کاسته شدن جایگاه حقوقی انجمن شدند . عقب نشینی و کرنشی که در قالب عباراتی مثل تعامل ، مشارکت یا پرهیز از سر شاخ شدن با مرجع دولتی کوهنوردی کشور توسط آنان تبیین می شد ، اما به واقع جز تسلیم و عقب نشینی نبود . آنهم عقب نشینی از حقوق حقه ی کوهنوردان در داشتن یک سندیکا و انجمن مردمی در ایران!! "

و حال پس از فراز و نشیب های فروان ، شاهد عضویت این انجمن در اتحادیه ی جهانی هستیم. اتفاقی بسیار نیک در غارنوردی کشور. موفقیتی که جز با همراهی و تلاش مدیران و اعضاء آن بدست نمی آمد.


بدون شک این حرکت با حمایتهای سازمان ها و انجمن های زمین شناسی و دانشگاهها مواجه خواهد شد و این به مذاق فدراسیون نشین ها خوش نخواهد آمد. آنها تلاش های خود را جهت سنگ اندازی و کارشکنی آغاز کرده اند و اکنون سخت مشغولند.
اینک این وظیفه ی ماست که در ادامه ی راه دشوار انجمن غارو غارشناسی ایرانیان که بخش غیر دولتی و مردمی این فعالیت ِ تخصصی - ورزشی و علمی ارزشمند است همراه با مدیران و اعضای خوب آن باشیم و از تلاشهایشان در استیفای حقوق شان و ارتقاء سطح فعالیت های این مجموعه در سطح بین المللی برای انجمن اسبق کوهنوردی مان درسها بگیریم.

پی نوشت: در صورت موافقت مسئولین انجمن غارنوردان ایران ، نسبت به انتشار اسناد و نامه های محرمانه ی فدراسیون کوهنوردی که تصویری از آن در اختیار اینجانب قرار گرفته ، اقدام خواهم کرد!

/ 26 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Outsider

افرادي كه مايلند در مورد UIS و نماينده ي اون در ايران ، عضويت در آن و رابطه ي فدارسيون با UIS و ... اظهار نظر بكنند، بد نيست كه اول به Journal of Speleology (نشريه ي UIS) يك نگاهي بيندازند تا متوجه بشوند كه UIS از چه جنبه اي به غار نوردي نگاه ميكنه و خوبه كه درك كنند اين عضويت يك فرصت خوبي براي جامعه ي علمي، دانشگاهي ي ايران هست كه متوجه بشوند با ابزار غار نوردي چه تحقيقات گسترده اي از زيست شناسي و زمين شناسي گرفته تا ديناميك گاز ، ميشه انجام داد. و فكر كنم علاوه بر غارنورد ها، جامعه ي علمي، دانشگاهي ي ايران هم يك تشكر بزرگ به اين چند نفر بدهكاره.(آقاي هاشمي ، خانوم عدالتيان و ساير افراد حاضر در جلسه ي UIS كه درخواست عضويت ايران رو مطرح كردند و مسئوليت نمايندگي رو هم قبول كردند) در مورد رابطه ي فدراسيون با UIS، طبيعي هست كه UIS از همكاري با تمام سازمانها استقبال ميكنه ولي متاسفانه سنخيت زيادي بين فدراسيوني كه فكر ميكنه بايد به كوهنورد ها مدال ورزشي بده !!! و UIS كه يك موسسه ي همكاري هاي علمي هست وجود نداره. اما از طرف ديگه امكان شكل گيري ي همكاري هاي علمي بين دپارتمان ها و كالج هاي دانشگاهي ايران با محققين س

جواد نظام دوست

به برادران ندیده عزیز رحمتی ، سیامک ، پیمان ، پویا ، حمید ، رهگذر، نعیمی ، امیر و ... هرچند از این خیل علاقه مندان به غار و غارنوردی دوتا مرد پیدا شده که با اسم واقعی خویش کامنت گذاشتند بقیه به دلایلی پشت ماسکی قایم شدند . با درود به آقای هاشمی نژاد و آقای احسان بشیر گنجی ، داشتم فکر می کردم منتقد و معترض و نق زن گاهی جای هم دیگر را اشغال میکنند و هرکدام فکر می کنند که دارند ، بحث سازنده انجام می دهند . اما لازم دانستم ازیاداشت و تحلیل آقای گنجی پیرامون خبر عضویت ایران شخصا تشکر کرده و همچنین از آنجا که در چند سال گذشته وبلاکهایی با رویکرد نقد گرایانه به اتفاقات کوهنوردی و غارنوردی مشغول فعالیت هستند و اطمینان داریم حضورشان در خیلی جاها مثمر ثمراند . مثلا اگراین پست را ایشان نمی گذاشت دوستان کجا می آمدند و عقده کشایی می کردند و اعتراض شان را به انجمن و اعضای آن ارائه میدادند . پس بازهم برای اینکه آقای گنجی از بیماری فروخوری برخی جلوگیری کرد ممنونم .

جواد نظام دوست

درمورد نحوه عضویت ایران و روند کار انجام شده ، مخالفت های فدراسیون کوهنوردی ، نامه نگاری ها و خلاصه وضعیت تنها انجیو غار و غارشناسی کشور هرچند بسیار کوچک اما با اهدافی بزرگ و درخور شان ایران منتظر مکاتبات رسمی هستیم و بزودی در سایت انجمن اطلاع رسانی خواهیم نمود . اما درخصوص آقای سعیدهاشمی نژاد ، انتخاب ایشان با اکثریت قاطع اعضای هیات مدیره منتخب انجمن صورت گرفته و بسیار قاطعانه تر اعلام می کنم نامبرده بهترین گزینه حال حاضر کشور بوده است و اگردوستان فرد دیگری را ارجع تر سراغ دارند (البته با نگاهی به مشخصات همه جانبه این پست ) نام و ریزونومه وی را اعلام کنند تا با نگرش به مشخصات و بیلان عملکرد آقای هاشمی نژاد ، جامعه غارنوردی و غارشناسی مان خود قضاوت نمایند . با احترام کامل به اعضای اتحادیه جهانی غارشناسی بایستی عرض کنم ، این مقام همچین آش دهن سوزی هم نیست ، این پست بیشتر از اینکه برای انجمن و یا شخصی مفید باشد !! بایستی در راستای تحکیم روابط غارنوردان و غارشناسان موثر افتد . انشاا...

Outsider

...دانشگاهي ايران با محققين ساير كشور ها(كه به غار نوردي به عنوان يك ابزار علمي نگاه ميكنند) چيزي هست كه ميشه به اون اميدوار بود. با توجه به اينكه به احتمال زياد اين چند نفر تنها غار نوردان ايراني ي ساكن ايران حاضر در جلسه ي UIS بودند ،اگر كه درخواست عضويت ايران رو مطرح نميكردند شايد لازم بود ملامت شوند ولي متاسفانه رفتارها برعكس هست. نماينده ي UIS ،براي اينكه بتونه درست عمل كنه لازمه كه علاوه بر غار نورد بودن ،نگاه علمي به غار نوردي داشته باشه و با جامعه ي علمي ارتباط نزديك داشته باشه ، كه به نظر مي آيد به افراد مناسبي سپرده شده. نكته اي كه بد نيست روش بحث بشه تاخير خيلي زياد عضويت ايران در UIS هست.

پویا

در مورد کامنت سارا عدالتیان در مورد کلمات ترسو ، بزدل و موجود جواب معادلی نمیدهم چون واقعا بلد نیستم . در مورد اینکه شما اتحادیه و سایت و قانونش را معرفی کرده اید هم ما که بخیل نیستیم همش مال شما ! حالا چون شما کشف کرده اید و لابد دیگران تاکنون بیخبر بوده اند باید برای اظهار نظر اجازه بگیرند ؟! واقعا کسی توقع و نیازی به پاسخگویی شما ندارد یک جنبه از پرسش روشنگری است حالا اگر پاسخی ندارید که بدهید بهانه لازم نیست

پویا

در مورد کامنت سعید هاشمی نژاد در مورد وی پی ان محض اطلاع بگویم نه تنها من بلکه تعداد قابل توجهی از کاربران اینترنت از این سرویس استفاده میکنند و تقریبا با شروع به کار در اینترنت آن را هم فعال میکنند که محدودیت حجمی نیز ندارد کسی را نمیشناسم که وقتی سایت داخلی ببیند آن را قطع کند و برای سایت خارجی فعال کند !! شاید شما این کار را میکنید عجیب اینکه جواد نظامدوست و کاربری با نام حقیقی !!!! Outsider هم از وی پی ان استفاده کرده اند !! تذکری بهشان بدهید بد نیست !! کمتر از دو ساعت ونیم قبل از این کامنت نوشته ای : ( دوست گرامی در ابتدا از لحن وزین و فارغ از توهینهای دیگر کامنتها متشکرم. از انجایی که در کمال منطق و با ارائه مدرک می خواهید مستدل صحبت کنید لازم میدانم نکاتی را بدانید...... )

پویا

در مورد کامنت سعید هاشمی نژاد حالا چه شده است که ناگهان پس از چند کامنت و پرسش و پاسخ متوجه شدی که به افراد مجهول الهویه نباید جواب داد ؟!! شاید علتش ، برملا شدن نقطه ضعف و پاشنه آشیل باشد ، پاشنه آشیل ظاهرا جایی است که ادعایی نادرست برای UIS مطرح شده و خود را نماینده کشور خوانده اید ( در حالیکه جامعه غارنوردی از این کاندیداتوری کاملا بی اطلاع بوده اند ) و نگران از اعتراض و تماس اهالی این جامعه با اتحادیه و حالا بصورت خیلی ابتدایی تهدید ضمنی میکنی ( بعبارت ساده بلوف ) که UIS اعتراضهای رسیده را ازت استعلام میگیرد !! اعتراض حق همه هست : غارنورد حرفه ای ، غارنورد آماتور ، دانشجوی زمین شناسی ، استاد زمین شناسی ، علاقمند به غار ، فعال محیط زیست ، علاقمند به محیط زیست ، علاقمند به باستانشناسی و جانور شناسی ، کارشناس آبهای زیرزمینی و ......... و خلاصه هر شخص مرتبط بانشان و بی نشان ، آدرس سایت هم اینست : http://www.uis-speleo.org البته بنده منتظر لطف !!! شما در پاسخگویی نبوده و نیستم

پویا

اینکه جواد نظامدوست بالاخره پاسخی به سوال بنده داد و رسما اعلام کرد که هیات مدیره انجمن ( یعنی تعدادی کمتر از انگشتان دو دست !! ) سعید هاشمی نژاد را بعنوان نماینده کشور انتخاب کرده اند !! ( با سوابق زیاد غارشناسی و مسائل علمی مرتبط !!) و کلا آب پاکی را بر روی قانون اتحادیه ریختند ممنونم البته با عباراتی مثل عقده گشایی و بیماری فروخوری متن خود را مزین فرمود

تازه کار

UIS به هیچ وجه یک تشکل ورزشی نیست و در سایت خودش این رو به وضوح بیان کرده بنابراین حتی فرض امکان عضویت فدراسیون کوهنوردی که ماهیتی ورزشی دارد در UIS ذاتا محال است. پس به پویای عزیز فدراسیونی خودمان توصیه می کنم برای اهدافی قلمرسایی کند که در تیرسشان است! ضمن لطفا کسی به آن پرچم آمریکا توجه نکند و آن متن را برایش درست ترجمه کند و به او بگوید UIS فقط یک شخصیت حقوقی را به نماینده غیر دولتی از هر کشور به عنوان عضو می پذیرد و امکان عضویت اعضای حقیقی در آن وجود ندارد. من از غرض ورزی این دوستان فدراسیونی که هیچگاه هم از اسم واقعی خود استفاده نمی کنند در تعجبم. حتی زمانی که وزیر ورزش در شرف عوض شدن هست اینها دست از دشمنی بر نمی دارند. خواهشا یکی به آنها حالی کند که دوره شان دیگر سر آمده و با وزیر جدید افراد جدیدی هم خواهند آمد ...

شهربانو احمدی

پویای بی نام و نشان ، حتی نمی دانید که هیات مدیره انجمن غار و غارشناسی را اعضاء آن انتخاب کردند و انتخاب نماینده از جانب هیات مدیره انتخاب اعضاء آن است . امیدوارم معجزه ای رخ داده و تحولی در شما و افرادی مثل شما ایجاد گردد تا ترس و وحشتی که با آن زندگی می کنید از شما به امید خداوند متعال دور گردد ، چقدر سخت است برایتان با این بی نام و نشانی ، ترس و وحشت زندگی کردن ..... برای شما شجاعت ، شهامت و زندگی جوانمردانه را از خداوند منان خواستارم .