پروانه ی کاظمی: من تنها هستم! ... لیلا تنها بود!

 

پروانه ی کاظمی به همراه تصویری از لیلا بر روی قله ی آمادابلام

چندی پیش خبر تلاش پروانه کاظمی بر روی قله اورست بعنوان اولین زن ایرانی که به تنهایی و  بصورت مستقل و با هزینه  ی  شخصی خودش دست به اینکار زده اعلام شد.  فرخنده ی صادق و لاله کشاورز ،  دو  زن ایرانی بودند که در قالب تیم ملی بانوان با حمایت و برنامه ریزی فدراسیون کوهنوردی پیش از این موفق شده اند تا بر بام جهان  باسیتند.

ضمن آرزوی موفقیت برای پروانه ی کاظمی ، این زن کوهنورد مصمم و با انگیزه ، که گفته می شود قرار است در صورت موفقیت  برنامه اش و ایستادن بر بام جهان ، از روی گردنه ی جنوبی اورست ، برای رسیدن به  قله لوتسه هم تلاش کند ،  مصاحبه ی منتشر نشده ای  از او را که در آن  در مورد فعالیت ها و دغدغه های ورزشی و اجتماعی اش سخن می گوید به سمع و  نظر خوانندگان می رسانیم.

این مصاحبه به صورت دو فایل مجزا ارائه می شود. و من بخشهایی از هر تراک صوتی را ،  در زیر بصورت مکتوب منتشر می کنم.

بخش اول مصاحبه:

 گزیده ای از بخش اول  مصاحبه:

«من سال گذشته قله ی ماناسلو و آمادابلام  ، که یک کوه فنی ست  را صعود کردم.  بر خوردهایی که بعد از این دو صعود با من شد خیلی جالب بود .....»

« ... یک عده شروع کردند ،  کسانی  که  من را  نمی شناختند ، و از ماجرا اطلاعی نداشتند ، و  نمی دانند در آنجا {ماناسلو} چه اتفاقی  افتاده . بعنوان اینکه من تنها زن برنامه بودم ، و شاید جرمم  هم همین بود! شروع کردند به زدن یک سری تهمت ها در مورد من. شاید به قصد اینکه مرا دلسرد کنند. شاید به قصد اینکه من این راه را دیگر ادامه ندهم. نمی دانم. واقعا با چه هدف و انگیزه ای؟ از کجا اینها تحریک می شدند؟ .. من اینها را نمی دام. ولی بهر صورت این برخوردها وجود داشته...» 

«... شاید این آزارها و اذیتها می توانست باعث شود که من اصلا کوهنوردی را بگذارم کنار! انگار که مثلا یک زن اگر این صعود را انجام بدهد ، حتما یک مساله ای پشتش هست! ...  راجع به خود من می گفتند که او را صعودش داده اند! یعنی چی این حرف؟ ...... {برای همین} من توی صعود آمادابلام تنها بودم. یک زن تنها از ایران. رفتم صعود کردم! اینجا دیگر نیامدند  بگویند  که حالا یه آقایی بوده  که به او کمک کرده! .. ولی بصورتهای دیگری خواستند حرفایی را به گوش من برسانند!  من به این حرفها اهمیتی نمی دهم و کارم را می کنم. ولی در اطرافم کوهنوردان {زنی} را می بینم که بسیار توانمدند ولی بخاطر محدودیتهایی که از طرف خانواده یا اطرافیان به آنها می شود ، متاسفانه نمی توانند آنجور که شایسته اش هستند کارهای بزرگی را انجام دهند .... »

«... متاسفانه در حال حاضر نمی توانم بگویم که دوستان زیادی دارم. شاید نزدیک ترین دوستم همسرم باشد که در جریان کارهای من هست  و کمکم می کند. غیر از این دوستی که  بتوانم برای او درد دل کنم ندارم! شاید بشود گفت که خیلی تنها هستم ....»

« ... ما واقعا خیلی خانم های {کوهنورد} فعالی داریم. در همه ی رشته ها و زمینه ها. اینها قاعدتا باید بتوانند گرد هم  بیایند و فعالیت کنند. با هم دوست باشند و تنها نباشند! ولی در عمل اینطور نیست. در عمل من تنها هستم! لیلا {اسفندیاری} تنها بود. این اتفاقی ست که افتاده است!»

« من الان به این نتیجه رسیده ام که باید صعودهایم را به شکل انفرادی انجام بدهم. چرا؟ چرا من برنامه ی آمادابلام را انفرادی اجرا کردم؟ .. این {برنامه} بعد از یک تجربه ی تلخ جمعی بود! وقتی که فهمیدم برنامه ی تیمی چه مشکلاتی می تواند برای شما بوجود بیاورد! ...»

«... خب مسلما اگر من یک همراه خوب داشته باشم تنها {به هیمالیا} نمی روم! چون که کوهنوردی یک ورزش جمعی ست! ولی واقعا چه چیزی باعث می شود که لیلا{اسفندیاری} تنها  برود به کی 2 ؟ تنها برود به گاشربروم؟ حتما یک مسائلی هست که {لیلا} تنهایی را ترجیح می دهد!»

«... متاسفانه در ارتباط با حادثه ی گاشربروم هیچ چیزی  در بین عموم بازتاب پیدا نکرد! برخلاف آنچه که مثلا در مورد صعود ماناسلو که من هم در آن شرکت داشتم ، ریز  به ریز مطالب {در وبلاگها و جاهای دیگر} منتشر شد. ولی اینجا هیچ خبری بیرون نیامد که واقعا چه بر لیلا گذشته؟ واقعا چه اتفاقی افتاده آنجا؟ چه کسی باخبر است؟ ...»

« من خودم هیچوقت تلاش نکردم تا بصورت رسمی تحت پوشش {فدراسیون و} تیم خاصی  کار بکنم.  من دارم از جیب خودم هزینه می کنم و اختیارم هم دوست دارم که دست خودم باشد! این شیوه کار من است و تا اینجا هم کسی {اسپانسر یا فدراسیون} کوچکترین کمکی به من نکرده است. هیچکس نپرسیده که تو چکار می کنی؟ ...»

 بخش دوم  مصاحبه:

گزیده ای از بخش دوم  مصاحبه:

«متاسفانه وضعیت جامعه ی کوهنوردی ما یا بهتر است بگوییم  جامعه ی مجازی کوهنوردی {وبلاگها و سایتها} طوری شده ، که انگار همه نشسته اند ببینند که کی چکار می کند تا یک سری حرفهای بی ربط راجع به او بزنند! به همین خاطر من صعود آخرم {آمادابلام} را هیچ جا مطرح نکردم. و حتی به باشگاهی که با آن فعالیت می کنم هم نگفتم! ..»

«آخر من به کسی چکار دارم؟ من  نه ادعایی دارم. نه در پی اثبات چیزی هستم. من یه کوهنوردم. و دارم کارم را می کنم. چرا باید بنشینند و راجع به من حرف بزنند؟ آیا این بیماری بیکاری است؟؟ شاید باشد!...»

« ... مطمئنا  این برخورهای بد ،  و این فضایی که حاکم است باعث دلسردی می شود. بستگی به این دارد که  چقدر در کارت ثابت قدم باشی. و چقدر حمایت های روحی {از تو}  بشود. خوشبختانه همانطور که گفتم همسر من حامی و پشتیبان من است ولی فکر می کنم {بعنوان مثال} لیلا {اسفندیاری} چه کسی را داشت؟؟ واقعا لیلا کسی را داشت که بتواند در این شرایط سخت ،  کمکش کند؟؟ واقعا چه لحظات سختی را   لیلا گذرانده؟ این برای من خیلی تلخ است! ...»

« ...  واقعا همیشه تاسف می خوردم که چرا باید چنین شرایطی باشد ؟ چرا لیلا که یک ورزشکار است باید چنین سختی های را متحمل بشود! و اینقدر تنها باشد! این جامعه نه تنها به او انرژی مثبت ندهد بلکه تمام انرژی و توانش را هم بگیرد! مگر ما چند تا کوهنورد مثل لیلا داشتیم؟؟ واقعا باعث تاسف است! ... »

«بنظر من قدرت زیادی می خواهد که در این فضا  کارت را درست انجام بدهی و درست تصمیم بگیری. اینکه صرفا بروی تا به فلان قله صعود بکنی ، این کار بزرگ شما نیست! کارهای بزرگ زیادی باید انجام بدهی! .... واقعا مشکلات ما {کوهنوردان مستقل} به گونه ای هست که شما یک کوه را صعود نمی کنی! شاید سه تا چهار تا کوه را صعود می کنی قبل از صعود اصلی! حتی شاید بشود گفت که صعود فیزیکی کوه در این میان بخش ساده ی کار است! بعنوان یک زن کوهنورد ایرانی وقتی من یک قله ی هشت هزار متری را صعود می کنم ، فقط همان قله نیست که صعودش کرده ام. چندین کوه است که صعودش کرده ام! کوهی از مشکلات را صعود کرده ام! ...»

پ.ن 1 : لینک دانلود بخش اول مصاحبه

پ.ن 2 : لینک دانلود بخش دوم مصاحبه

/ 11 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرود

سلام به اعتباری.. ما کوهنوردان همگی تنها هستیم. چون متکی بخود هستیم. و دارای صیانت نفس جامعه ای رنگ سربلندی و افتخار را کسب خواهد نمود. که وجه ی انسانی بر سایر جنبه ها برتری داشته باشد. تا وقنیکه وجه تمایز انسانها مبنای جنسیت داشته باشد نه مسایل عقلی و انسانی,روزگار بدین منوال است. و تا زمانیکه زنان مستقل و توانمند متکی به خویش در اقلیت باشند. جامعه از داشتن مولدان,و مربیان و برورشدهندگان قوی و شایسته و خردمند محروم خواهد بود. و مادران نا آگاه و مایوس و ضعیف و متزلزل. قطعاً فرزندان بزرگ و شایسته ای را به ثمر نخواهند رساند. با آرزوی موفقیت و کامیابی بانوی هیمالیانورد سرکار خانم بروانه کاظمی. با تشکر از شما.

لبخند ماه

"مسلما اگر من یک همراه خوب داشته باشم تنها {به هیمالیا} نمی روم!" واقعا چرا ما باید در این فضای مسموم زندگی کنیم؟! چرا نمی تونیم بفهمیم چه منفعتی واسه بعضیا هست که نمیذارن سالم ترین فعالیت ها به راحتی انجام بشه؟! چه حرف جالبی زده خانم کاظمی: "وقتی من یک قله ی هشت هزار متری را صعود می کنم ، فقط همان قله نیست که صعودش کرده ام. چندین کوه است که صعودش کرده ام! کوهی از مشکلات را صعود کرده ام!" ممنون احسان عزیز [گل]

رامیار

خطاب به خانم کاظمی : کسی نیست که بخواد شما کوهنوردی نکنید و حتی براشون مهم نیست پس این به نظرم توهم هستش که افرادی که در خصوص مانسلو میگفتن تلاش شما و پیشرفت شما به عنوان زن آزارشون بده و یا برات مانع تراشی بکنند. اما از توهم که بگذریم بنده اصلا معتقد نیستم که در خصوص مسائل شخصی ( و بسیار خصوصی ) شما به شما تهمتی یا مطلب کذبی گفته شده باشه . همه چیز واقعیت داشت همانطور که خودتون میدونید اما ضمن اعتقاد به شخصی بودنش اما دلیل بازتاب غیرمستقیم این مسئله صرفا تاثیری بود که برروی حادثه داشت . این مسئله ی شخصی شما روی حادثه و سهل انگاریس شما تاثیر مستقیم داشت . برای شما در اورست ارزوی موفقیت میکنم عمیقا ! اما به هیچ عنوان برای شما در مانسلو به عنوان بانوی مانسلو افتخاری متصور نیستم . آرزوی موفقیت برای شما

کوهسار

با آرزوهای بلند برای تمامی زن های این آب و خاک که هر روز و هر روزه... پروانه پر بکش تا آنجا که توان داری تا انجا که کوهها تو را صدا می کنند. به امید روزهایی سپید

مهران کریمی

گزارش مانسلو در زبان اشخاص مختلفي گفته شده و به نظر من صرفنظر از اينكه كسي كه مرتكب اشتباه شده زن باشه يا مرد بايد و بايد اشتباه انجام شده بررسي و مطرح بشه.جمع بندي شخصي من از اون گزارشات وقوع برخي اشتباهات در مورد مرحوم ميرشكاري و البته ساير حاضرين در برنامه بود كه خانم كاظمي متاسفانه در اون اشتباهات سهيم بودند. براي ايشون در اورست يا هرجاي ديگه آرزوي سلامت و موفقيت دارم و اميدوارم همه بپذيرند كه بيان اشتباهات نبايد به قصد تخريب و از زندگي ساقط كردن اشخاص كه براي بررسي و اجتناب از تكرارش در آينده باشه.

کوهنورد مستقل

مطلبی با تیتر: شعاعی پایان فرصت طلبی را در وبلاگ جواد گیاه شناس بخوانید: http://alvandpress.blogfa.com/post-445.aspx

حاجی فیروز

فکر کنم اگر الان خود خدا هم بیاد و برخلاف حرفهای قبلیش یک پیغمبر دیگه هم نازل کنه و معجزه هم بهش بده که فقط و فقط به رامیار پیام برسونه که "داداش داری اشتباه می کنی" باز رامیار برمی گرده به خدا می گه: خودت داری اشتباه می کنی و خودت هم می دونی! مدرکش هم پیش منه! بگم؟ بگم؟ این دگم بازیشو کی می خواد تموم کنه و اینقدر قیافه حق به جانب نگیره من نمی دونم. انگار از دماغ فیل افتاده و زمین و زمانم بنده نیست. این الانش اینطوریه وای اگه به سن پیری برسه و مویی سفید کنه و بخواد لقب پیشکسوت رو یدک بکشه! فکر کنم دیگه ماتحت برای ملت نگذاره

مهدی فرهادی

خانم کاظمی گویا اصرار عجیبی دارند که می خواهند راه لیلا را ادامه داده و لیلایی دیگر نمایانده شوند اما من به ایشان عرض می کنم خانم کاظمی شما نمی توانید لیلا شوید شما تنها می توانید پروانه کاظمی باشید . بگذارید ساده تر و بی پیرایه تر بگویم آنچه لیلا را لیلا کرد تنها صعودهای 8000 متری اش نبود. شخصیت مستقل و آزاده و همچنین رنج کشیده اش بود لیلا هزینه های صعودهایش را به سختی تامین می کرد نا چون شما که با تکیه بر منابع مالی قویتان بدون دغدغه عازم برنامه های برون مرزی می شوید. شما اگر تمامی قلل 8000 متری را نیز صعود کنید لیلا نمی شوید شما تنها می توانید همان پروانه کاظمی باشید

رامیار

دم این حاجی فیروز گرم . بابا والا من از دماغ فیل نیوفتادم چطور شده که اینجور برداشت کردید نمی دونم اما خوب اگه به من وحی نازل بشه داستان متفاوت خواهد بود اونوقت مسئله ی خاتم النبیا قطعا زیر سوال خواهد رفت و جای بسی بحث است . اما خوشحال میشم بدونم چه اشتباهی کرده ام؟ [خنده] باور کن خیلی خندیدم این کامنت رو دیدم . تو کوهنویسان یه پیامبر کم بود که اینم داره جور میشه از سایه سر فدراسیون عزیز تر از جان [نیشخند]

reza khattar az Bijar

Ba dorood ve sepas az pakhshe sedaye parvane.Vaghti ke roye ghole hasti tanhai......Bakhshi az harfhaye bimoredi ke poshte sare kohnavardan che zan ve che mard mizanand be dalile hesadat ast ve nabayed be an tavajo kard, bakhshi ham be dalile ine ke adam haye nabekar ve doroghgo be keshvareman rahbari mikonand. omidvaram ke mardome iran motavaeje bashand ve gorohai ke betavre mostaghel dast be karhaye bozorg ve ziba mizanand ra poshtibani bekonand.pirooz ve tandorost bashid.