در رثای مظلومیت مضاعف محیط‌بانان

روزنامه شرق / محمد درویش :

  در آستانه روز محیط‌بان (دیروز) که همه‌ساله در سالروز ولادت امام هشتم شیعیان‌(ع) – ضامن آهو - برگزار می‌‌شود، یک خبر بسیار تلخ، موجی از بهت، ناباوری و غم را در جامعه شریف محیط‌‌بانان و جنگلبانان کشور به وجود آورد. آن خبر اعلام موافقت دیوان عالی کشور با اجرای حکم اعدام اسعد تقی‌زاده، محیط‌بان جوان منطقه حفاظت شده دنا بود.
محیط‌بانی که در مردادماه سال 1387 در حین انجام وظیفه و پاسداری از منطقه حفاظت‌شده دنا واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد به همراه همکارانش، با یک گروه از شکارچیان متخلف در ارتفاع سه‌‌هزار متری دامنه‌‌های مشرف به شهرستان سی‌سخت درگیر شده بودند. متخلفانی که می‌‌خواستند به صورت غیرقانونی شکار کنند و حاضر به تسلیم خود نشدند؛ درنتیجه طی نزاع و تیراندازی صورت گرفته از سوی هر دو طرف، یکی از شکارچیان کشته می‌‌شود. از آن زمان، متاسفانه نه فقط از اسعد تقی‌زاده که مردانه در برابر متجاوزان مسلح ایستادگی کرده، تقدیری به عمل نیامده است؛ بلکه بیش از سه سال از عمرش را در زندان سپری کرده و اینک به پاس پاسداری از سلوک ضامن آهو – امام رضا‌(ع) – به جای اهدای مدال شجاعت و سلحشوری، با شگفتی و تاسف فراوان می‌‌شنویم باید طناب‌دار را دور گردنش احساس کند! چرا؟ شما فکر می‌‌کنید در صورت اجرای چنین حکمی، دیگر چگونه می‌‌توان از محیط‌بانان و جنگلبانان شریف و سلحشور طبیعت ایران انتظار داشت که به وظیفه خطیر خود همچون گذشته ادامه دهند و جان خویش را در راه آبادی طبیعت وطن به خطر اندازند؟ همان سلحشورانی که تا امروز بیش از 120 نفرشان در این راه شهید شده‌‌اند تا خون‌‌شان ضامن بقای این طبیعت ارزشمند و خرامیدن شکوهمند گله‌‌های آهو، کل، بز، گورخر آسیایی، جبیر، مرال و... در آن باشد.
وحوشی که مطابق برخی از آمارهای منتشر شده، شمارشان در طول چند دهه اخیر تا 90درصد کاهش یافته است! 
از سوی دیگر، پیام اجرای این حکم برای متخلفان و شکارکش‌‌ها چه خواهد بود؟ آیا آنها به این باور نخواهند رسید که دیگر هیچ نیروی بازدارنده‌‌ای در برابر آزمندی و قانون‌‌شکنی آنها وجود نخواهد داشت و از این پس با فراغ بال بیشتری می‌‌توانند به شکار غیرمجاز خود و کشتن آن 10درصد باقیمانده ادامه دهند؟ 
چنین است که مجدانه و به همراه همه فعالان و دوستداران محیط‌زیست ایران، از ریاست قوه قضاییه که می‌‌دانم به طبیعت وطن حقیقتا عشق می‌‌ورزند، می‌‌خواهم تا مهر دستگاه قضا را شامل حال این محیط‌بان شجاع کرده و ضمن لغو حکم اعدام، امیدی دوباره در دل همه سلحشوران بی‌ادعای طبیعت ایران زمین بیافرینند. همان طبیعتی که هر هکتار از خاکش دست‌کم، 11 برابر هر هکتار از خاک کره زمین می‌‌ارزد و اینک از منطقه‌‌ای در درون این طبیعت زیبا – دنا - سخن می‌‌گوییم که به دلیل ارزش‌‌های منحصر به فرد، تنوع گیاه و جانوری‌‌اش هر هکتار از وسعتش، 265 برابر هر هکتار از خاک ایران ارزش دارد. 
پس نگذاریم دنا و پاسداران زحمت‌کش این منطقه کم‌نظیر کشور بیش از این در نگرانی بمانند و اشک بریزند. همین. 

/ 0 نظر / 4 بازدید