کژ مداری 2

در تاریخ90/3/8 و بعد از دوماه از ارسال نامه هیئت تهران به فدراسیون کوهنوردی در حالیکه تیم برای 20 خرداد 90 بلیط هواپیما رزرو کرده و طبق توصیه ی مشاور فنی برنامه (دنیس اوربکو) بایستی حداکثر تا 30 خرداد در کمپ اصلی مستقر و تا پایان تیرماه که سرآغاز شروع هواهای بد است کار خود را تمام کند. فدراسیون کوهنوردی بزرگترین سنگهای ممکن را پیش پای تیم گذاشت و با طرح مسائلی غیرمرتبط که اساسا ارتباطی با آنها ندارد و بارها (سه بار) ارسال شده بود ( مانند طرح کامل برنامه ، وضعیت پزشکی و ...) و موضوعاتی غیر مرتبط مانند وضعیت مالی (اسپانسر) ، شرکت مورد قرارداد ، گزارش ناظر که هیچوقت مشخص نکردند ، وضعیت پزشک تیم که حتما خودشان در تمام اعزام ها دارند (به مساله پزشکان در تیم های هیمالیانوردی جداگانه خواهم پرداخت) و همچنین بخشنامه هایی که همه رعایت شده بود و نگرفتن جوایز سازمان (که اگر نخواهیم در کارهایی که از بنیان غلط است شرکت کنیم آیا جرم است؟) و ....

و خلاصه آنقدر وقت کشی کردند که بجای اینکه تیم بتواند در موعد مقرر یعنی 30 خرداد در کمپ اصلی حاضر باشد ، درست 20 روز بعد ، یعنی در 20 تیر به کمپ اصلی رسید. 12 روز قبل از حرکت تیم با برنامه مخالفت کردند و کسانی که برنامه های برون مرزی داشته اند به خوبی درک می کنند که تهیه سپرده برای خروج  مشمولان و اخذ مجوز فقط 20 روز مانده تا خروج ، و بعد خواهش و تمنا برای تمدید هربار چند روز این مجوز و چند بار تعویض تاریخ پرواز هواپیما و تعویض شرکت طرف قرارداد که همگی با پرداخت خسارت همراه بوده یعنی چه.

سایز اصلی تصویر

 

صفحه دوم

سایز اصلی تصویر(صفحه دوم)

وقتی که تیم به کمپ اصلی رسید و هم هوایی و بارکشی سنگین خود را به کمپ 3 شروع کرد تمام تیم های حاضر در منطقه مشغول صعود قله ها بودند و این تیم در ابتدای راه!

قبل از حرکت تیم ، من بعلت استرسهای بی حد و حصر و دوندگی بیش از حد توانم برای اجرای برنامه شدیدا از سوی پزشک معالجم از شرکت در برنامه منع و دکتر جوادی و مساعدیان نیز مرا بر حذر کردند.

و اما با تمام این مشکلات و تاخیرات ایجاد شده که نتیجه مستقیم بهانه گیریها و وقت کشی کسانی بود که حب و بغض آنها در جامعه کوه نوردی عیان است تیم توانست نیمی از مسیر باقیمانده از کمپ 3 تا قله را صعود کند که دقیقا قسمت کلیدی و مشکل مسیر نیز هست و خیال همه از صعود 500 متر آخر که نهایتا به قله می رسد را راحت کرد.  پس از آن به جهت برخورد با یک دوره هوای خراب و پاپان فصل صعود (همانند سال 88 تنها تیمی بود که هنوز در منطقه قراقروم برای هدف می جنگد) به توصیه ی صریح و اکید اوربکو که در تمام مدت با تیم و ما در تماس بود و با چشم پوشی و جاگذاشتن بیش از سی میلیون تومان وسائل که در کمپ سوم دپو شده بود  و متاسفانه بعدا نیز بعلت بهمن های زمستانی قابل دسترسی نیست جان بدربردند.

ببینید اگر آقایان به حداقل اطلاعات فنی این ورزش خصوصا در خصوص صعودهای برون مرزی و هیمالیا نوردی آگاهی داشتند و می دانستند که زمان چه اهمیت حیاتی دارد و نمی توان با کاغذ بازی و وقت کشی های بی مورد و نگاهی رقیبانه اینگونه با جان و مال کوهنوردان که تقریبا هیچگونه کمک مالی نیز نداشتند بازی کرده و آخرالامر نیز بجای تجربه اندوزی و استقبال از انتقاد ، من را به جرم تشویش و توهین و نشر اکاذیب به دادگاه کشاندند. لابد من باید با یک دسته گل از اینهمه کارشکنی تشکر کنم؟!

اگر قرار باشد که هر مقامی به محض انتقاد از عملکردش منتقد را به دادگاه بکشاند که همگان باید کار و زندگی خود را رها کرده و از صبح تا شب در دادگاه ها ، بدنبال جلب و دستگیری و مجازات منتقدان باشند.

دادگاه که بیدادگاه نیست. دادگاه ، دادگاه است لیکن قاضی رسیدگی کننده که بعضا ممکن است کوه نورد هم نباشد چگونه می تواند موضوع را ارزیابی کند و جالب آنکه در همان دادگاه نیز قاضی با اشاره به آنکه به فرض صحت ادعا معلوم هم نیست عمل واقع شده جرم تلقی شود و در نهایت پس از اعلام آن که من معتقدم انتقاد از عملکرد مجموعه فدراسیون بوده است نه نشر اکاذیب و تشویش و توهین و اینجانب کماکان بر سر انتقادات خود از عملکرد مجموعه فدراسیون کوهنوردی می باشم و فدراسیون نباید خود را در رقابت با کوهنوردان مستقل بداند و با هر وسیله ای مانع و سدی در مقابل آنها ایجاد نماید کما اینکه در خیلی جاها این کار را کرده و بجای ایجاد یک بستر مناسب برای همه و در قالب یک باشگاه با آنها رقابت می کند. دادگاه در 12 بهمن رای خود را به وکیل اینجانب ابلاغ نمود.

من تمام مستنداتم را بخاطر دفاع از کوهنوردی به دادگاه ارائه ندادم اما قبل از شروع جلسه دادگاه به آقای شعاعی نشان دادم ، شاید علت پس گرفتن آن شکایت مستندات بوده ولی من واقعا نمی خواستم مانند آنها عمل کنم و با یک CD  جعلی باعث هتک حرمت از کوهنوردی شوم. می دانید کسی که می گوید به من مربوط نیست ، من اطلاع نداشتم ، من هیچ نقشی در این ماجرا نداشته ام دلایل قانع کننده ای برای دادگاه نیست ، باور کنید من هیچگاه به هیچ وجه نمی خواستم این موضوع رسانه ای شود و کوهنوردی اینهمه زیر سوال برود. صادقانه کوهنوردی کرده ام و اگر از خودم چیزی نگذاشته باشم ، چیزی هم بدست نیاورده ام نگاهی کنید به پرونده کوهنوردی از بدو تاسیس تا کنون و ببینید چه کسانی بوده اند و از کجا به کجا رسیده اند.

واقعا قصد آزردن کسی را ندارم. اما آنجا که بی هویتان از پشت دیوار فحش می دهند و خود را معرفی نمی کنند اما همه می دانند چه کسانی هستند ، چه دلیلی دارد من سکوت کنم؟  من از بدو شکایت فدراسیون تا قبل از سال 91 هر کس از من می پرسید که موضوع شکایت چیست فقط بخاطر وضعیت نحیف کوهنوردی سکوت یا انکار می کردم اما بالاخره طرف هم باید ثابت کند لیاقت دارد یا نه : من به این چرحه معیوب اعتراض دارم و متاسفم که آقایان نمی توانند دور تا دور کوه ها را دیوار بکشند و خود بشوند اداره ی صدور مجوز برای عبور از دیوار خودساخته ، چرا اینرا درک نمی کنند ، دیوار چین قرنها قبل کشیده شده و امروز روز دیگریست!

این سلامی به فدراسیونی که بعدا سرکار می آید نیست ، این اخطاریست که باید از تجارب گذشته پند گرفته شود. فدراسیون بعدی بایستی در اعتلای این ورزش در تمام رشته ها و نیز حمایت واقعی از کوهنوردان گام بردارد . اگر قرار باشد دوباره درب بر همان پاشنه بچرخد که کسی نمی پذیرد.

یا نیایید و یا اگر می آیید متخصص ، بدون حب و بغض با برنامه و با هدف رساندن کوهنوردی ایران به جایگاه واقعی و جهانی خود بیایید.

خواهشمند است بند بند نامه ی شماره 7 را با نامه های قبلی ما و فدراسیون مقایسه کنید و اگر چیزی دستگیرتان شد ما را بی خبر نگذارید.

بخش های بعدی این کوه مداری را به تدریج می نویسم. بسیاری از مسائل باقی مانده که باید به اطلاع جامعه ی کوهنوردی برسد.

پی نوشت ها :

- من به مدت یک ماه برنامه ای در  پامیر دارم، در تیمی هستم که از طرف باشگاه آرش برای شناسایی مسیر های صعود نشده به این منطقه اعزام و امیدوارم دستاورد خوبی برای کوهنوردی از مسیر نو داشته باشم، بعد از مراجعت مطالب خود را پی میگیرم.

- کوهنوردی از دید من ورزشی است مقدس، روانی و فیزیکی ، چه بصورت گل گشت ، یا قله نوردی ، دیواره نوردی ، یخ نوردی ، غارنوردی ، هیمالیا نوردی یا صعودهای ورزشی که سخت مظلوم و مهجور قرار گرفته و جدا دارد فدای هیمالیا نوردی پوشالی دولتی با این هزینه های گزاف می شود و امید دارم که جوانان این رشته بطور جدی به فکر جدا کردن آن از فدراسیون کوهنوردی باشند. تمام این رشته ها می توانند اثر مثبت و با ارزشی در مناسبتهای اجتماعی – زیست محیطی و بسط تفکرات ما داشته باشند.

- خواهش می کنم در پی احراز هویت کسی که صدای ضبط شده مرا در اختیار فدراسیون کوهنوردی گذاشته نباشید ، در فدراسیون هستند بسیار جوانانی که بعلت کم تجربگی یا بی تجربگی پی به ماهیت حقیقی این تصمیم گیران و زیر آب زنان نبرده و دقیقا مانند سربازی که بدستور فرمانده اش (که اگر اطاعت نکد عواقب جدی دارد) مستقیم شلیک می کنند.

تاکید می کنم که آن شخص بعد از سخنرانی نزد من آمد و گفت (فلانی ، اسم برد) از فدراسیون مرا فرستاده انجمن که من برایش گزارش تهیه کنم و ضمن تایید حرفهای شما اجازه می خواهم حرفهای شما را به ایشان منتقل کنم.1 (اشاره ای به اینکه صدای من را ضبط کرده است ، نکرد) و من بلافاصله موافقت کردم.

ببینید چطور از شور و اشتیاق این جوانان سوء استفاده می شود.  آن طفلک به ماموریت خود عمل کرد اما نمی داند آن که CD   ارائه شده به دادگاه تحریف شده و به آن اضافه و کم کرده اند. ایرادی ندارد. اینها اکثرا بعد از بعد از مدتی پی به ماهیت این اشخاص خواهند برد و بعضا در صف منتقدان فدراسیون قرار خواهند گرفت. به این موضوع اجتماعی نگاه کنیم.

-  آقای محمدی متاسف ام که مطالب من دادگاه پسند نیست. از نظر من دادگاه اتاقی نیست که کوهنوردی در آن تحقیر می شود. دادگاه ،  وجدان عمومی جامعه ی کوهنوردی است و همان که انجمن کوهنوردان ایران بر آن پا می فشارد و سعی می کند نماینده آن باشد ، این را خود شما گفته اید.

1- من در سخنرانی نیز تاکید کردم حرفهایم ربطی به انجمن کوهنوردان ایران و باشگاه آرش ندارد و دیدگاه و سخنان من است.

کیومرث بابازاده

/ 12 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
لطفیان

جالب ترین قسمت این پست آنجاست که کیومرث بابازاده از چرخه معیوب صحبت میکند، واقعا دست به جای حساسی گذاشته است. این شعاعی نیست که این وضعیت را برای کوه نوردی به وجود آورده بلکه دقیقا همان چرخه معیوب است که باعث این همه تنش و عدم لیاقت کوه نوردان در سطح بین المللی شده. به این عکس خبری که در 11 اردیبهشت در سایت فدراسیون کوه نوردی راجع به جلسه هیئت رئیسه گذاشته شده نگاه کنید. چند سال است که همین نفرات با همین افکار و همین شعار ها پشت این میز ها نشسته و حاکم به روند کوه نوردی هستند. دستاورد همه این سالهایی که این عده بر کوه نوردی اعمال کردند چیست؟ من هم قبول دارم که سالهای شعاعی سالهای سیاهی است. چرا ؟ چون کاملا آلت دست این افراد است. افرادی که با تفکر های عقب مانده و خارج از زمان و مکان میخواهند مثل کبک راه بروند. الان زمانی نیست که کوه نورد برای برنامه های خود دیگ و قابلمه به کوه ببرد که در آن آبگوشت بپزد. جوانان کوه نوردی را در قدم گذاشتن به نا شناخته ها میبینند این افراد با آن سوابق و با آن تفکر قدیمی کجا میتوانند کمکی به این جسارت کنند؟ چطور حاضر میشوند از فتح قله های رفته بر باد خود بگذرند؟

لطفیان

این همان دیواریست که بابازاده میگوید. دیواری که اینها در راه کوه نوردی ایجاد کرده اند، از بالا نگاه میکنند و حاضر نیستند کسی خارج از تیر رس آنها حرکت کند. آقای میر سلیم و داورپور و خانم گرجی و موسوی و مهندس فلان... چه کمکی میتوانند به کوه نوردی بکنند که سالهاست خود را به این صندلی ها پیچ و مهره کرده اند ؟ حرکتهای این گروه معیوب در سایر کار گروه های فدراسیون نیز کم و بیش نمایان است. اصولا اینها نه میخواهند و نه میتوانند کسانی را که مطیع و حرف شنو نباشند تحمل کنند. اینها تمام کوه نوردی را در آن برنامه های قدم زدن در سبزه زار ها و خربزه خوردن کنار آبشار ها در فکر و ذهن دارند. خود شعاعی هم از این قماش است. صعود اورست با آن وضع و آن لا پوشانی ها که کوه نورد نمیسازد!

لطیفیان

"حال اینها شعاعی را انتخاب کرده یا شعاعی اینها را فرقی در ماهیت قضیه نمیکند. این چرخه، این رئیس، این هیئت رئیسه، این دبیر و این نایب رئیس را میخواهد. عملکرد این چرخه معیوب است و دستاوردش سرکوب کوه نوردان خارج از این چرخه. هر کس میخواهد باشد، اسفندیاری، فریدیان، کاظمی، عقدایی، عمیدی، اعتمادفر و خیلی های دیگر. این فدراسیون، فدراسیون توهم و توطئه است. توهم از این نظر که فکر میکنند فقط خودشان میفهمند و توطعه که بر علیه هر نوع حرکت و فکر نویی که با آنها هم خوانی نداشته باشد اعمال میکند. کیومرث بابازاده خوب اخطاری به فدراسیون داده. یا نیایید یا اگر میایید متخصص و بدون حب و بغض بیایید. واقعا زمان آبگوشت و کشک بادمجان بار گذاشتن در کوه نوردی گذشته است. این چرخه معیوب باید اصلاح شود."

سورنا

[گل]...نظرم را میدانی دوست خوبم .. سپاس

تازه کار

جناب لطفیان چرخه معیوب از آسمان نازل نمی شود! عده ای آنرا پدید می آورند، عده اي آنرا وسعت داده و تقويت مي كنند! به هر حال چرخه معيوب بدون وجود فاكتور انساني معني ندارد! جناب اكبر سمعي آن نامه از شيطنت فدراسيون براي جو سازي بود. براي اينكه موارد حقوقي گريبانگيرش نشود ولي اثر رواني خود را بگذارد! و گرنه بازرس فدراسيون مترسكي بيش نيست كه هيچ اهرمي ندارد. راحت بگويم بود و نبودش در عمل فرقي ندارد. تنها وظيفه اش گزارش در مجمع است و لاغير! من و شما هم در آن جايگاه قرار بگيريم وضع فدراسيون همين خواهد بود. اينجا را مطالعه بفرماييد http://zarre-bin.persianblog.ir/

وحید بهرامی

ترسم نرسی به کعبه ای اعرابی این ره که تو می روی به ترکستان است این بیت شعر حکایت حال فدراسیون ماست و یکی از اشکالات متولی ورزش کوهنوردی در 30 سال گذشته این است که کوهنوردان و باشگاه ها و گروه ها را از بالا نگاه می کند و کوهنوردان مستقل که با هزینه ی شخصی و همت و غیرت خود افتخار آفرینی برای این مرز و بوم می کنند را به سخره می گیرند و اوج این سیاه نمایی ها را در برنامه ی زنده ی تلویزیونی رخصت شبکه ی 3 سیما مشاهده نمودیم رییس فدراسیون و دبیر وقت اقبال افلاکی قاطعانه اعلام نمودند که قله ی نانگاپاربات توسط تیم باشگاه دماوند صعود نشده و از آن بد تر جلسه ای از زعما در فدراسیون تشکیل و بدون حضور نماینده ای از تیم نانگا رای به صعود نشدن قله دادند که در بدوی ترین جوامع امروزی چنین رفتار مذبوهانه ای نمی شود و بعد از آن به دادگاه کشیدن چهره ی ماندگار کوهنوردی ایران به دادگاه بود با امید به این که تمامی جامعه کوهنوردی نسبت به این حرکات زشت و وقیحانه اعتراض نمایند و این اعتراضات مختص باشگاه دماوند و آرش و چند کوهنورد مستقل نباشد.

بیوک نظری از آذربایجان

آقای بابازاده ، شما سکه ها را نگرفتید، شما وجدان خود را نفروختید، با شرکتهای خارجی زد و بند نکردید. شما از صعود نانگاپاربات و کی 2 (خود من شاهدم) دفاع کردید. شما با خود محوری فدراسیون مخالفید. شما از کوه نوردی دفاع کردید. خیلی ساده اید اگر فکر کنید انسانهایی به قول شما با مغز های کوچک کاری با شما نداشته باشند، شکایت و ننه من غریبم بازی حداقل کاری است که اینها کرده اند. میدانید چرا از برنامه سال 88 شما پشتیبانی و در برنامه سال 90 مخالفت کردند؟ خیلی ساده است شما چطور متوجه این قضیه نشدید!

بیوک نظری از آذربایجان

- حمایت فدراسیون کوه نوردی از برنامه اول شما به این دلیل بوده که با توجه به تجربه نا چیز خود در هیمالیا نوردی امیدوار بودند که در آن برنامه شما تار و مار میشوید و با چند کشته و مفقود یا حداکثر با یک طول طناب صعود و برگشت (با توجه به توانمندی خودشان در هیمالیا نوردی) سرافکنده و شکست خورده بر میگردید و می توانند برای همیشه کوه نوردی مستقل را به انزوا کشانده و پرونده آن را برای همیشه ببندند. با توجه به اینکه در این زمان کوه نوردی مستقل حسابی از فدراسیون جلو زده و با صعود نانگاپاربات - K2 و صعود های مهدی اعتماد فر و مهدی عمیدی دیگر لزومی برای ایجاد تیم های به اصطلاح ملی نمانده بود و اکثر این صعود ها با بهانه های نبشی قله، پرچم، محو بودن عکس قله و شیب بالای جایی که به اسم قله بوده از طرف فدراسیون و سرسپردگانش زیر سوال رفته بود.

بیوک نظری از آذربایجان

2- شما (مخصوصا شما آقای بابازاده) دچار این توهم و خوش خیا لی بودید که فدراسیون بالاخره پی به اشتباهات خود برده و با حمایت از شما قصد اصلاح دید خود به هیمالیا نوردی را دارد و شما باید از این موقعیت در جهت پیشبرد کوه نوردی استفاده کنید. نتیجه اینکه در عمل مسلم شد فرض اول صحیح و این انتقاد به شما وارد است که نباید ضرب المثل معروف (اصل بد نیکو نگردد چون که بنیادش بد است) را نادیده بگیرید. دلیلش همین نامه آخر فدراسیون به شما که مانیفست این مغزهای کوچک است، هفت خوانی در پیش پای شما گذاشتند که از آن چیزی جز ترس، کینه، حسادت و تنگ نظری از طرف مجموعه ای از نفرهای کوچک نمیتوان یافت. این فدراسیون شایسته ترین جوانان این مملکت را به بی راهه برده، لیاقت این کوه نوردان اعم از اعضای تیم ملی یا خارج از این تیم خیلی خیلی بیشتر از این حدی است که این فدراسیون در نظر دارد.

بیوک نظری از آذربایجان

ببینید بر سر صعود های ورزشی چه میرود و اگر جوانی مقامی به علت غیرت معروف ایرانی و زحمتی که خود یا مربی شهرستانیش کشیده می آورد چطور در بوق و کرنا میدمند که کار گروه صعودهای ورزشی چه شاهکاری به خرج داده. این آقایان محترم کدام سفر داخلی و خارجی و کدام رانت دولتی را از دست داده اند؟