مهدی عمیدی که بود؟

اردوان روزبه / رادیو کوچه :

قریب به یک ماه قبل «مهدی عمیدی» کوه نورد با سابقه ایرانی که قصد برنامه صعود خود به کوه مون بلان در مرز مشترک بین سویس و فرانسه را داشت در پناه گاه «تت روس» در ارتفاع ۳۲۰۰ متری توسط دو کوهنورد لهستانی دیده شد و این آخرین کسانی بوده اند که عضو تیم کلنی اورست، صعود کننده به چند قله بلند در منطقه هیمالیا را دیده اند.

بنابر گزارش سرزمین خورشید روز دوم نوامبر از طریق سفارت ایران در فرانسه پلیس این کشور از مفقود شدن کوه نورد مطلع شده است که به دلیل شرایط بد جوی تا ششم اکتبر امکان جست و جو مهیا نشده اما از روز هفتم تیم های جست و جو مسیر قله را باز بینی کرده اند.

بنابر این گزارش ماموران امداد از طریق زمین و هوا در منطقه «شامونیکس» مسیرهای احتمالی وی را مرور کرده که هیچ نشانه ای از این کوه نورد نیافته اند. این جست و جو در روز های بعد نیز با اعلام در رسانه های محلی و هم چنین تماس با اطلاعات کوهستان «وال دائوست» ایتالیا و «زرمات» سویس ادامه یافته است. اما با توجه به تغییر شرایط جوی و افزایش بارش برف تا ارتفاع یک متر در منطقه و هم چنین گذشت زمان احتمال زنده یافتن این کوهنورد ضعیف اعلام شد و بر به همین دلیل دادگاه «بوننوال» اطلاعات فردی و دی ان ای آقای عمیدی را در فهرست مفقود شده گان گذارده است که در صورت پیدا شدن موردی با مشخصات وی نیز انطباق داده شود. پلیس امداد منطقه در ارتفاع ۱۰۰۰ متری بخشی از لوازم وی را یافته بودند که با هماهنگی به برادر وی «حسن عمیدی» تحویل داده اند. بنابر این گزارش جست و جو برای یافتن این کوهنورد مشهدی در منطقه «مون بلان» به پایان رسید.

مهدی عمیدی که بود؟

وی کوهنورد مشهدی بود که آغاز کارش با گروه «پویا» بود. بیش از پانزده سال سابقه کوهنوردی را در کارنامه خود دارد. وی عضو تیم کوهنوردان خراسانی بود که به قله های «خانتان گری» و «پوبدا» در آسیای میانه صعود کرد.

بر روی قله نوشاخ در افغانستان به همراهی «عظیم قیچی ساز» مدتی کار کرد اما به طور مشخص وی تعداد زیادی قله های بالای هفت هزار متر را در منطقه های «تیان شان» و «پامیر» به صورت انفرادی صعود کرده است. وی قله اورست و لوتسه را در یک برنامه انفرادی بدون ماسک و اکسیژن صعود کرد. در کارنامه وی هم چنین صعود به قله های «دالو گیری» و «مانسلو» که بالای هشت هزار متر هستند می توان یافت.

«محمد تاجران» یکی از کوهنوردان ایرانی که اینک برای برنامه جهان گردی با دوچرخه در اروپا به سر می برد یکی از دوستان این کوه نورد مفقود شده است. وی در پاسخ به این پرسش که چرا در برنامه ای خطرناک یک کوه نورد انفرادی عمل کرده است گفت: «برنامه های حرفه ای و سنگین به طور اصولی اگر مداوم باشد، کوه نورد نمی تواند گروهی را مدام هم راه خود کند از سویی هزینه های سنگین و مشکلات دیگر وادار می کند که کوه نورد رو به برنامه های انفرادی بیاورد.»

آقای تاجران این رخداد و صعود های انفرادی را مختص کوه نوردان ایرانی ندانست و اشاره کرد «این قبیل سانحه ها دامن گیر بسیاری از کوه نوردان در جهان می شود.» محمد تاجران دوچرخه سوار جهان گرد هم چنین با اشاره به این که چند روز پیش از مفقود شدن وی با او در تماس بوده گفت: «مهدی عمیدی مایه افتخار بود و می شد از او به عنوان یکی از بهترین های یاد کرد.»

لازم به اشاره است با توجه به این که پیشتر امکان مناسبی برای صعود قله های بلند فراهم نبود کمتر خبرهای سقوط یا مفقودی کوه نوردان ایرانی را می شنیدیم اما با توجه به افزایش امکان صعود و برگزاری برنامه های گروهی و انفرادی صعود های بلند میزان این حوادث افزایش یافته است.

گفت و گوی اردوان روزبه و محمد تاجران دوچرخه سوار و کوه نورد ایرانی را از اینجا دریافت کنید.

 

/ 4 نظر / 36 بازدید
زينب يعقوبي

[گل]

رضا

:(

شهربانو احمدی

از روزی که خبر مفقود شدنش رو شنیدم , هر روز این سایت و سایت های دیگه رو چک کردم و تلفنی هم از دوستان می پرسیدم که جست و جو در چه حدیه و چه اتفاقی ممکنه برای مهدی عمیدی افتاده باشه و تمام این مدت منتظر بودم که خبر برسه و بگن که مهدی پیدا شده و اون برگشته ...... اما ..... چیزی ندارم بگم جز بغض سنگینی که حتی شهامت شکستن رو نداره ......................

سعید هاشمی نژاد

تو را من چشم در راهم. به نبودنت عادت نخواهم کرد...