فدراسیون و دادگاه بابازاده

اکنون که مناسبتی پیش آمده تا یکی از چهره های مقبول کوه نوردی، در دادگاه پاسخ گوی اتهام های طرح شده از سوی فدراسیون کوه نوردی باشد، من هم به سهم خود (و در حد بضاعت اندک خود در حقوق) به زبان حقوقی، چند تخلف فدراسیون را بیان می کنم:

1- مدیریت فدراسیون کوه نوردی برخلاف بند 25 "سیاست های کلی نظام در دوره ی چشم انداز" که یکی از سیاست های جمهوری اسلامی را «تقویت مبانی جامعه ی مدنی، مشارکت همگانی، اخلاق و روحیه ی کار گروهی و رقابت پذیری در کلیه ی روابط اجتماعی و سیاسی» دانسته؛ و برخلاف مضمون بندهای 18 و 19 "سیاست های کلی نظام اداری" که شفاف سازی در کار و استفاده از ظرفیت های مردمی را به دستگاه های دولتی تکلیف کرده است، در اداره ی این فدراسیون هیچ گاه باشگاه ها و گروه های کوه نوردی را طرف مشورت قرار نداده و هیچ گاه اطلاع رسانی شفاف، به ویژه در زمینه ی مسایل مالی، نداشته است.

2- مدیریت فدراسیون برخلاف مضمون مواد 13 و 14 و 15 "آیین نامه ی اجرایی تاسیس و فعالیت سازمان های مردم نهاد" که سازمان های دولتی را مکلف به مشارکت دادن سازمان های مردم نهاد در فرایند تصمیم گیری ها و واگذاری وظایف و فعالیت های قابل واگذاری، به سمن ها می سازد، هیچ گونه فعالیتی در این زمینه نداشته است. برعکس، مدیریت کنونی فدراسیون به صورت های مختلف در مورد فعالیت باشگاه ها و انجمن های کوه نوردی و غارپیمایی مانع تراشی کرده است.

3- مدیریت فدراسیون کوه نوردی برخلاف ماده ی 145 "قانون برنامه ی چهارم" که کاهش تصدی گری دولت را جزء وظایف بخش دولتی قرار داده، و برخلاف ماده ی 24 "قانون مدیریت خدمات کشور"، از هر گونه واگذاری وظایف خود به بخش غیر دولتی خودداری کرده و یک انحصار دولتی را در زمینه های آموزش، اجرای برنامه های خارج از کشور، و دیگر زمینه های کاری خود برقرار ساخته است. فدراسیون، افراط در این زمینه را به حدی رسانده که اعطای امتیاز به صعودهای مهم را منحصر به آن هایی کرده که خود برایشان مجوز صادر کرده است. رفتار نامناسب دیگر در این زمینه، این که مدیریت فدراسیون موفقیت چند صعود با ارزش ایرانی را که مستقل از فدراسیون اجرا شده علیرغم تایید مراجع جهانی و کوه نوردان خارجی، منکر شده و در حد توان خود از رسانه ای شدن خبرهای مربوطه جلوگیری کرده است.

4- مدیریت فدراسیون، برخلاف بندهای 5 و 6 ماده ی 2 اساسنامه ی فدراسیون ها، فعالیت بسیار ناچیزی در جهت ارتقای کیفی کوه نوردی داشته است. این فدراسیون اجرای صعودهایی را که در سطح جهان تکراری و کم ارزش به شمار می روند، به نادرست صعودهایی فوق العاده قلمداد کرده و به این ترتیب در جامعه ی کوه نوردی ایران، کمّی گرایی را جایگزین کارهای با کیفیت کرده است.

5- فدراسیون کوه نوردی، برخلاف جریان های جهانی، از مجزا ساختن صعودهای ورزشی از کوه نوردی خودداری می کند. این دو رشته در یکی دو دهه ی اخیر تفاوت های ماهوی بسیار یافته اند، و فدراسیون کنونی با آن که ظرفیت کافی برای به کار گرفتن پتانسیل جوانانی که علاقمند به صعودهای ورزشی هستند و توان لازم برای مدیریت رویدادهای جهانی و داخلی مرتبط با مسابقه های سنگ نوردی را ندارد، برخلاف نظر اکثریت سنگ نوردان مسابقه دهنده و کارشناسان این رشته، مایل به نگاهداشتن صعودهای ورزشی به عنوان یکی از زیرمجموعه های خود است.

در مورد هر یک از بندهای بالا، مثال هایی قابل ذکر است که در صورت لزوم بیان خواهد شد.

 

*رییس پیشین انجمن کوه نوردان ایران

 پ.ن : در همین خصوص بخوانید :

1- پیشکسوت کوهنوردی ، پای میز محاکمه!  

2- در شبی تاریک

/ 19 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رضا نظام دوست 3

ادامه ی سه: خود قهرمان پنداران فقط با معدودی از آدمها در اجتماع پیرامون شان احساس همدلی می کنند و با آنان سر عناد ندارد. و آن هم "خود قهرمان پنداران دیگر اجتماع" است. همدلی فرامرز نصیری در مناقشه ی اخیر با فدراسیون کوهنوردی (یا به واقع "محمود شعاعی" که یک خود قهرمان پندار حاد دیگر است!) از این منظر قابل بررسی ست. منازعه ی شخصی محمود شعاعی با کیومرث بابازاده ، کاظم فریدیان، لیلا اسفندیاری و هر کس دیگری که در جامعه ی کوهنوردی بخواهد خلاف نظر او و بیرون از اتوریته ی خیالی خود ساخته اش در جایی بنام فدراسیون کوهنوردی ، ابراز وجود نماید از زاویه شخصیت به شدت خود قهرمان پندار او قابل فهم است. تلاش های او (محمود شعاعی) در شرکت ، عضویت و بعضا ریاست در مجامع بین المللی ، برگزاری گنکره های جهانی ، مسابقات و هر چیزی از این دست ، آنهم در حالی که کوهنوردی ایران در مقایسه با معیارهای جهانی بسیار عقب مانده و رشد نکرده است و حتی نسبت به گذشته ی خودش (بطور مثال دهه ی 60) بسیار وضعیت نابسامان و بدی دارد ، از همین منظر قابل بررسی است.

رضا نظام دوست 4

.. و ادعای اینکه این فعالیت ها نشان دهنده ی رشد کوهنوردی در دوره ریاست محمود شعاعی ست ، مغالطه ی مضحکی بیش نیست. "خود قهرمان پنداران" را نیز شاید بتوان به دو دسته ی خود قهرمان پنداران عمل گرا و خودقهرمان پندران بی عمل و غوغا سالار تقسیم بندی کرد که درصورت این تقسیم بندی "محمود شعاعی" از دسته ی عمل گرایان و "فرامرز نصیری" از راسته ی غوغا سازان است. همه می دانیم که بهر حال کشیدن یک نفر به محکمه نیازمند مراجعات متعدد خود شاکی و تلاش برای جمع آوری مدارک در محکوم کردن متهم نیز هست! و این فقط متهم نیست که به زحمت می افتد! ... محمود شعاعی نشان داده که عمل گراست. چه آنجا که برای گرفتن پست ریاست کنفدراسیون آسیا در مجامع بین المللی تلاش می کند ، یا میزبان نشست یو آی ای ای می شود به این امید که پوئنی دریافت کند ، چه آنجا که برای ایجاد تنش و تحریک شخصا به قروه می رود تا در جلسه ی یادبود سامان نعمتی بر علیه تیم نانگاپاربات سخنرانی کند ، و چه در این مورد اخیر یعنی به محکمه کشیدن کیومرث بابازاده

رضا نظام دوست 5

در مورد فرامرز نصیری یک نگاه کوتاه به سابقه ی فعالیت های انتقادیش نشان میدهد که او فقط اهل حرف است! .. شخصا در مورد فیلمی که درباره ی لیلا اسفندیاری و مرگش مشغول ساختنش هستم برای اولین بار با او یک مکالمه ی تلفنی کردم که به زودی(پس از پرداختن به امورات مهم تر!) اینجا در اینترنت برای شما منتشر می کنم! (محض مطایبه ی خاطر دوستان البته!) در آن گفتگو من فقط یک سوال ساده( به تعبیر خودش که همیشه می گوید کلاغها فقط یک سوال ساده از شما می کند!!) از او کردم و آن اینکه: آیا هیچ وقت با لیلا اسفندیاری(مشخصا) یا افراد دیگر تیم نانگاپاربات در مورد مرگ سامان نعمتی یا صعود قله (که او به قطع و یقیین انکارش می کند) صحبت کرده است؟؟ ... و جواب من البته قطع تلفن از سوی فرامرز نصیری بود ! بعد از آن البته یک اس ام اس کوتاه به او زدم و برایش گفتم که در جریان مصاحبه هایی که در مورد لیلا اسفندیاری تا بحال ضبط کرده ام ، خیلی از آدمهای شناخته شده در عرصه کوهنوردی ایران در تایید یا انتقاد از عملکرد این کوهنورد زن ایرانی حرف هایی زده اند و فقط دو نفر تلفن را بر روی من قطع کرده اند : یکی او و یکی محمود شعاعی

برج سینا!

به امیر گودرزی : سلام. لطفا جهت درج نظر ، آدرس ایمیلتون رو هم ضمیمه پیام کنید . ممنون

کاوه -1

موضوع جالبی شده است این ماجرای دادگاه ، شاید بیان دوباره ماجرا مفید باشد : شخصی (کیومرث بابازاده) در محفلی نسبت به شخص و مجموعه دیگری (شعاعی و فدراسیون) حرفهایی می زند ، به زعم شخص و مجموعه مورد خطاب این صحبتها تهمت است و برای رفع اتهام و اعاده حیثیت به دادگاه شکایت میکند و دادگاه در حال بررسی ماجراست . این کل ماجراست ، حالا تعدادی از وبلاگ نویسان و مخاطبین آنها (که شاید کمتر از 10 نفر باشند) موضوع را در وبلاگهایشان مطرح کرده اند ، سناریو هم یکی است : ذکر سوابق ورزشی و پیشکسوتی کیومرث بابازاده ، نکوهش عملکرد حال و گذشته فدراسیون و شعاعی و نتیجه گیریشان مبنی بر اینکه این کار فدراسیون بسیار ناپسند و غلط است !

کاوه -2

نمی خواهم نتیجه گیری کنم و می دانم با همین متن کوتاه بالا هم ناظران بیطرف نتیجه خود را گرفته اند ولی چند سوال را مطرح می کنم : - آیا کار فدراسیون در مراجعه به قانون و قائل شدن حق برای بابازاده جهت دفاع نادرست است ؟ - آیا یک پیشکسوت ورزشی ، صرفا بخاطر پیشکسوتی حق هرگونه صحبتی را دارد ؟ - آیا یک پیشکسوت ورزشی ، مصونیت قضایی باید داشته باشد ؟ - اگر کسی مدارک مستند و معتبری داشته باشد نیازی به جنجال در وبلاگها دارد یا با این پشتوانه در دادگاه از خودش دفاع و طرف مقابل را محکوم می کند ؟

عباس محمدی

من، ضمن این که از بایکوت کردن و قهر کردن متنفرم (و با فرامرز نصیری هم سلام و علیک دارم)، در حدود دو سال است که تصمیم گرفته ام به نوشته های او پاسخ ندهم. زیرا نصیری پیشفرض هایی در ذهن دارد و من نمی توانم با استدلال او را قانع کنم. با این حال، در اینجا به احترام احسان می گویم: با کمی دقت می توان دریافت آن چه که من در پاراگراف اول یادداشتم نوشته ام، تقریبا به طور کامل همان چیزهایی است که نصیری از بابازاده نقل کرده است! با این تفاوت که من لحن ملایم تری در بیان همان مضمون را به کار گرفته ام. در مورد دفاع بابازاده از برنامه های باشگاه دماوند، اولا که بابازاده از بسیاری کوه نوردان غیردولتی دیگر هم دفاع کرده است. ثانیا برنامه های کی دو و نانگاپاربات دماوندی ها، واجد نوآوری هایی هم بوده است. و درمورد سوال سوم نصیری: من، چند بار گفته ام که انتقاد از فدراسیون، نقد جامعه ی کوه نوردی هم هست (از جمله در مقاله ی "نگاهی به کارنامه ی فدراسیون"). همچنین از خودمان هم انتقاد کرده ام (از جمله در "برودپیک محصول آرش"، و در "علم کوه، زمستان 68").

نظام دوست

ای من به قربان این آقای کاوه بگردم که گفته:آیا کار فدراسیون در مراجعه به قانون و قائل شدن حق برای بابازاده جهت دفاع نادرست است؟؟ نکند انتظار داشتید فدراسیون خودش هم حکم صادر کند و اصلا قید فرستادن پرونده به دادگاه را هم بزند؟؟؟ نکند مراجعه ی فدراسیون به قانون و قائل شدن "حق دفاع" برای آقای بابازاده ، لطف بزرگی ست که ما باید قدرش را بدانیم و از این همه محبتی که به جامعه ی کوهنوردی و آقای بابازاده دارد می کند تشکر هم بکنیم؟؟؟ و یک سوال: برادر جان!! آیا می شود ما هم گاهی در جلسات فدراسیون کوهنوردی شرکت بکنیم و صدای روح افزای جناب شعاعی و دیگر دوستان را ضبط کنیم و به دادگاه ببریم و البته حق دفاع را هم برای ایشان محفوظ بداریم ؟؟؟؟ همینطور که می دانید بقول معروف : در دیزی انجمن کوهنوردان همیشه بر روی همه ، از جمله هر گونه گزارشگر و خبرچین محترم باز بوده!! ولی حیای گربه محترم فدراسیون کجا رفته ببم جان؟؟؟؟ تا بحال از ورود هیچ کس به جلسات ماهانه ی انجمن کوهنوردان ممانعت نشده ... تا بحال ضبط تصویر ، صدا ، ساند ترک ، اسپیشال افکت (!) و ثبت هر گونه گزارشی در جلسات انجمن آزاد بوده!!! آیا

نظام دوست 2

ادامه : تا بحال از ورود هیچکس به جلسات ماهانه انجمن ممانعت نشده و ثبت هرگونه گزارشی در جلسات انجمن آزاد است. آیا فدراسیون کوهنوردی هم حاضر است چنین فرصتی را برای ثبت و ضبط برای دیگر کوهنوردان فراهم کند؟؟؟؟ بهرحال این دوستانمان در فدراسیون که از صبح تا شام به حمد و ثنای کوهنوردان مشغول نیستند و از مخالفانشان تعریف نمی کنند(می کنند؟؟؟) خب می شود یک چیزهایی هم از این ور بازار درز کند به آن طرف. البته در آن صورت اتفاق خاصی نمی افتند ها فقط یک شکایت ساده و بی اهمیت مطرح می شود و ما به این دوستانمان در فدراسیون حتی حق می دهیم که از خودشان دفاع هم بکنند!! (اینقدر ما دموکرات و منصفیم)... قربانت گردم همانطور که گفتم در دیزی انجمن باز است (بر خلاف فدراسیون که همه چیزش در خفاست)اما شما انصافا با این کارتان حیا را خورده و آبرو را تف کرده اید پس نگویید که این چیز ساده ای است.

امیر

از چیزی که تا بحال متوجه شدم و فکر میکنم کافی هم نیست اینه که باید منتظر دادگاه باشیم. این شکایت بازی و درگیری لفظی ، چنگ قدرت و قدرت مدارها ست. باید یواشکی از کنار این مسائل گذشت تا درگیر این بحث و جدل ها و انتقام گیری ها نباشیم. هر چی هست اینه که چند نفر دارند به نام کوهنوردی از همدیگه حساب میگیرند و نمیدانم ما این وسط چکاره ایم که باید سردردشان را بکشیم. فضای سالم گفتگو در این بلبشو کشکه همش فیلم و سیاه کاریه.