سهم «ما» از افتخارات «او» ... !

عظیم کوه نورد پر قدرت و توانمندی است. بدون هیچ شکی. اگر چه این توانمندی تاثیری در زندگی من و در کوهنوردی فردی مثل من ندارد. و اصولا تاثیری در ارتقائ سطح فعالیتها در جامعه ی کوهنوردی کشور. عظیم از جامعه ی کوهنوردی بریده است. فعالیت های او انفرادی و تک روانه است. تجربیاتش را در هیمالیا با هیچ کس شریک نشده. و هیچکس را در صعود ها با خود همراه و هم طناب نمی کند. دستاوردها و تجربیاتش در هیمالیا جز برای خودش ارمغانی برای کسی نداشته. البته شاید برای  محمود شعاعی بعنوان مسئول فدراسیون کوه نوردی کشور در توانمند نشان دادن مجموعه ی تحت امرش و توانمند نشان دادن ورزش کوهنوردی درایران با سرپرستی و هدایت او دستاوردهایی داشته باشد! آن چنانکه در این کارتون تصویر شده!

 

و بله! البته عظیم ایرانی است. عظیم آذربایجانی است. مثل من که ایرانی و آذری ام. و با این ارتباط و اتصال من هم می توانم به عنوان یک ایرانی و آذربایجانی خود را در افتخارات او شریک بدانم و سهمی از شعف و غرور و افتخار او را بدین وسیله  کسب کنم. اما نمی توانم ضعف خودم را و ضعف ورزش کوه نوردی در ایران را و کلا ضعف سیستم ورزش کشور و اختلافات دامنه دار و مسائل بیشمار جامعه ی ورزشکار را با افتخارات ورزشی  او و امثال او بپوشانم و مخفی کنم.

برای عظیم احترام قائلم و او و توانمندی اش را تحسین می کنم. اما تاثیر او در زندگی من و البته تاثیر او در  ایجاد تحول در  ورزش کوه نوردی نزدیک به صفر است. همین.

 

پ.ن1: کارتون از سیزیف. بخشی از نوشته های کارتون توسط من محو شده! با اجازه ی سیزیف البته!

پ.ن 2 : مطلب قابل تامل از دوست گرامی عباس محمدی با عنوان رکورد عظیم!

پ.ن3 :در ادامه می توان گفت که حضور و مشارکت اجتماعی عظیم قیچی ساز به عنوان یک قهرمان ورزشی حتی بیرون از جامعه ی کوچک کوه نوردی کشور هم به هیچ عنوان محسوس نیست. شاهدش عدم حضور او در در امداد رسانی به زلزله زدگان آذربایجان بعد از بازگشتش از کی 2. و به راستی چرا؟؟؟  آنهم در جایی که همه ما روحیه ی  مشارکتی و ارزش های  انسانی مستتر در ورزش کوهنوردی را همه جا جار می زنیم!!!

همه ما شاهد بودیم که ورزشکاران و قهرمانان المپیک امسال چگونه از نقش و محبوبیت شان در جلب حمایت ها و کمک های مردمی برای زلزله زدگان بهره بردند!  کاری که عظیم هم دست کم در میان اینهمه  هواخواه و طرفدارا سینه چاک می توانست به سهم خودش انجام دهد!

عظیم قیچی ساز آدم مشارکت نیست. و کوه نوردی هایش حتی در بعد تبلیغاتی موضوع محدود به خود اوست! همان طور که فدراسیون کوهنوردی ،  تشکیلاتی مشارکتی نیست و بود و نبودش تاثیری به حال کوهنوردی کشور ندارد. همین.

پ.ن 4: خوانندگان محترمی که نوشتن این مطلب را از سر بغض ، کینه ، حسادت و تنگ نظری من نسبت به فعالیت های شخصی عظیم قیچی ساز می دانند ، به بلند نظری و رافت خودشان مرا ببخشند و از ابراز نظرات کینه توزانه خودداری کنند. سپاس.

/ 21 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مریم حدادی

لازم می دونم به نویسنده وبلاگ عرض کنم که عظیم قیچی ساز در مشارکت و کمک به همشهریان خود و جوان تر ها تا به حال دو بار تیم های تبریزی را به قلل سامانی و پوبدا برده و در هر دو تجربیات زیادی به همنوردان خود منتقل کرده و در هر دو صعود موفق بوده. اخیرا به دلیل صعود های سنگین خود نتوانسته با تیمی برای صعود همراه بشه. نهایتا فکر میکنم این فدراسیون و تیم ها هستند که باید از تجربیات او استفاده کنند و از او دعوت کنند. کسی که صاحب دانش و تجربه است راه نمی افته که شهر به شهر بگه تجربه می فروشییییییییییم !

lع.ر

رویه برخوردبرخی وبلاگ نویسان بسیار مزورانه است. این افراد در بخش کامنتینگ وبلاگ خود بیشتر نظرات مخالف را حذف می کنند اما بیشترین فعالیت را در کامنتینگ وبلاگهای دیگر دارند و هر بحثی مخالف نظر آنان مطرح شود بمباران کامنتینگ بی نام و نشان را آغاز می کنند. این رویه کاملا" شبیه رویه ایست که در برخورد با رسانه های خارج از کشور انجام می شود در حالیکه کمترین مجالی در صدا و سیما و ... به مخالفان داده نمی شوید بیشترین حجم تماس گیرنده با رسانه های خارجی مثل بی بی سی یا وی او ای از جانب همان جناح حاکم ایران است.

خلبان پدافند کامنت

هر روزی یه اسمی دارم توبلاگا کامنت می ذارم عظیم رو خیلی دوس دارم من یه وبلاگ لوس دارم دشمن عباس مح مدیه بی بندو بارم ع.ر حمید مسعود اسممو من میذارم تو بلاگرهای باحال یه رفیق خوبی دارم باهاش توی اون کافهه همش من قرار می ذارم اگه گفتید اسمم چیه فکر کنید من بیدارم

ع.ر - قسمت هشتم

جناب بشیر گنجی متأسفانه الان که به اینجا سر زدم متوجه شدم شخصی عمدی یا سهوی با نام بنده کامنت گذاشته است! به اطلاع شما و سایرین میرسانم که کامنت قبلی با عنوان "ع.ر" را بنده نگذاشته ام. اشتباه نشود.

برج سینا !

دوستان! واقعا چرا؟!! چه چیز ترسناکی در این نوشته یا اظهار نظر راجع به آن وجود دارد ؟! چرا کامنتینگ این وبلاگ همیشه پر از شناسه های مجهول است ؟!! یا دیگر وبلاگهای کوه نوردی؟؟ حتی با شناسه ی مجهول یک نفر دیگر که خودش هم مجهول است کامنت می گذارند!!!!!!!! آیا یک جامعه ی چند ده نفری وبلاگ نویس کوه نوردی و چند صد نفری خواننده ی وبلاگ های کوه نوردی نیازمند اینهمه پنهان کاری و عدم شفافیت است؟؟ مگر ما در این وبلاگها چه می گویم و می نویسیم؟؟ فقط می شود تاسف خورد به نظر من. تاسف برای خودمان و ورزش مان. همین.

مهران کریمی

جناب بشیرگنجی دغدغه های شما در مورد عملکرد سیستمهای دولتی و نسل کشی سازمانهای مردم نهاد و اصولا هر فعالیتی که از بطن مردم و با سرمایه و حمایت عمومی و بدون پشتوانه دولتی باشه رو کاملا درک می کنم. هرچند در عرصه کوهنوردی ناظری هستم از دور و با فعالیت محدود اما در عرصه های دیگه این تمامیت خواهی دولتی رو با تمام وجود لمس کردم. اما مشکل ما در زمینه کوهنوردی به گمان من خانه ایست که از پای بست ویران است!! عملکرد باشگاههای بزرگ تهرانی و برنامه های پرحاشیه و پر تلفات و صدالبته همونجوری که آقای محمدی معتقدند تکراری اونها به هیچوجه قابل دفاع نیست.عملکرد انجمن و نحوه رفتار هیات مدیره اون هم همینطور.حتی متاسفانه منتقدان کوهنوردی هم دیگه کم کم رفتار یک منتقد بی غرض رو از دست دادند. به شخصه در مورد خاص عظیم قیچی ساز معتقدم تنها پروژه جدی که الان در کوهنوردی ایران داره دنبال می شه کاریه که ایشون داره می کنه و هرکس هم پشت ایشونه در این مورد خاص دستش درد نکنه!! متاسفانه جامعه کوهنوردی ما جامعه بی عمل و بی کارنامه ای شده.اینجوری فکر نمی کنید؟

وحید جباری

احسان جان!سهم ما از افتخارات عظیم سرافرازی به خاطر افتخارات او و مشارکت او در قبال ما آموختن خویشتن داری بی سروصدا کار کردن و تواضع عظیم هست.کما اینکه تجربه نشون داده دوستانی که به قول جنابعالی سهمی در پیشبرد کوهنوردی کشور داشته همواره به فکر پر کردن جیب خود ازراه همین مشارکت داشته اند.این مقاله تو به نظر من آب در آسیاب دوستان فا....ست ریختن است که کماکان به فکر تخریب عظیم و دیگر قهرمانان آذربایجان بوده اند.کار عظیم کار بزرگی است انفرادی بودن آن هم امروزه لازمه ی انجام و اتمام اینکار بزرگ است همانطور که صعودهای بزرگ امروزی در قالب تیم های عموما دو نفری و توانمند انجام میشه و صعود های هیئتی و لشکر کشی ها مدتهاست جایی در کوهنوردی حرفه ای نداره.هدف عظیم بسیار بالاتر از های و هوی و خودنمایی و ... است موقع پیوستن عظیم به باشگاه چهارده تایی ها غرورت را خواهی دید.الان موقع صعود عظیم است نه آموزش و ادای دین و.. آن هم به موقع.[گل]

seyfollah

آقای بشیر گنجی، به صورت منطقی‌ میتونین بگین که رد پیشنهاد شما توسط آقای قیچی ساز در بردن عکس خانم اسفندیاری، چطوری نشان از عدم تواضع ایشون داره؟ شاید از خانم اسفندیاری خوششن نمیومد، یا شاید این کار رو غیر ضروری میدونستن، اما هیچکدوم از اینا به معنی‌ عدم تواضع ایشون از لحاظه منطقی‌ نمی‌شه.

رضا نظام دوست

احسان جان! کلا خیلی راجع به عظیم قهرمان، قهرمان کردی! قربانت گردم ورزش وقتی دولتی و فرمایشی شد ، قهرمانش هم می شود یکی مثل عظیم! ... توی همه ی رشته ها الان کم و بیش یکی مثل او داریم. توی کوهنوردی نداشتیم که به فضل پروردگار توسط محمود جان کشف شد! خلاصه که مقایسه ی او و کسی مثل "تختی" مثل مقایسه ی من با آلفرد هیچکاک است!!!! .... هر کسی که پایش به نپال یا قره قروم رسیده باشد می داند که "پول" اگر داشته باشی می توانی روی سبیل شاه برونوئی هم آنجا نقاره بزنی!! صعود هشت هزاری با چادر از پیش تعبیه شده و طناب از قبل کشیده شده و فلاسک چای داغ و سوپ آماده و شرپای حاضر به خدمت هندی و نپالی و پاکستانی که مدام خم و راست می شود و صاحب! صاحب! به نافت می بندد ، هنر خیلی پیچیده و محیر العقولی نیست.... و بقول خودت: همین!