تبریک منصوره گرجی و چند اشاره

پیام تبریک منصوره گرجی نائب رییس فدراسیون در حوزه ی بانوان  به پروانه کاظمی بر روی وبسایت فدراسیون کوهنوردی بهانه ی انتشار این یادداشت شد.

پروانه کاظمی ، کوهنورد مستقل ایرانی نهم فروردین ماه بدون اطلاع قبلی ایران را به قصد صعود قله ی اورست ترک کرد. و در منطقه هنگامی که با کوهنوردان ایرانی مواجه شد ، باز هم سخنی از تصمیم بزرگش به میان نیاورد و تنها به این جمله بسنده کرد که : خسته شده ام و می خواهم قله ای را صعود کنم!

می خواهم کمی به عقب بازگردم. به چند سال پیش و به حادثه ی ماناسلو. در یکی از جلسات بررسی حادثه ی ماناسلو ، نقل است که محمود شعاعی بعنوان رییس آن فدراسیون خطاب به کاظمی می گوید : اگر میرشکاری هم زن بود ، این اتفاق برایش نمی افتاد و سرپرست (حسن نجاریان) توجه بیشتری به ایشان می کرد!!! که پس از آن ، پروانه کاظمی با ابراز تاسف از اینکه شخصی مثل شعاعی با این طرز تفکر و نگاه جنسیت زده در کوهنوردی ، ریاست فدراسیون را بر عهده دارد جلسه را ترک می کند و ... .

امروز که پیام تبریک خانم گرجی خطاب به پروانه کاظمی را بر روی وبسایت فدراسیون دیدم ، اول به فال نیک گرفتم که فشارهای افکار عمومی و یادداشت های منتشر شده در برخی وبلاگ ها از جمله همین وبلاگ ، باعث شد تا فدراسیون نیز تکانی به خود بدهد هر چند که کوچک و ناچیز باشد.

اما سوالی در این بین به وجود می آید:

فدراسیون کوهنوردی و منصوره گرجی بعنوان نائب رییس بانوان ، چه کارهایی و خدماتی برای کوهنوردان زن مستقل انجام داده اند؟ برای لیلا اسفندیاری ، پروانه کاظمی ، پرستو ابریشمی ، مریم علیخانی ، مائده مختاری ، نسیم عشقی ، مهسا حکام زاده ، لیلا بهرامی و پریسا فقیه نوبری ( در کنگره سنگنوردی BMC در اردیبهشت سال 1379) و ...  چه خدماتی ارائه کرده اند ، چه مشکلاتی را از سر راهشان برداشته اند ؟ گره کدام یک از کارهایشان را گشوده اند که اینک ، با پیام تبریک خشک و خالی سعی در رساندن حسن نیت خود دارند؟! آیا از جریان دادگاه جنایی پرونده نانگاپاربات و از بی مهری هایی که به لیلا اسفندیاری رفت ، خبر داشتند؟ منصوره گرجی چرا آن روزها بعنوان نائب رییس بانوان تلاشی از خود نشان نداد؟

بر هیچ کسی پوشیده نیست که فدراسیون کوهنوردی به صورت کاملا گزینشی عمل می کند و صعودها و حمایت هایش بنام افراد خاصی سند زده شده است!  از دیگر سو ما نیز به خوبی آگاهیم که توان حمایتی فدراسیون محدود است اما این حمایت صرفا در انحصار عده ای از نورچشمان است!! بر هیچ کس پوشیده نیست که فدراسیون کوهنوردی در تقابل کامل با کوهنوردی مستقل است و بجای حمایت ، مانع تراشی می کند. فدراسیون کوهنوردی اگر حمایتی از جریان مستقل نمی کند ، پس حداقل مانع تراشی هم نکند! که همه ی این سنگ اندازی ها تعبیر به رقابت و  ناتوانی فدراسیون کوهنوردی در مواجه با کوهنوردی مستقل می شود.

باقی بقایتان

احسان بشیرگنجی

/ 19 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
...

داد میزنه نوشته مال خودت نیست پسرم... بخصوص امضاء پائین صفحه که زدی ضایع ترش کرده... به استادت بگو وجودش رو داشته باشه و با نام خودش بنویسه...

ب

شما کلا چند سالته؟ کلا چند سال با عباس دوست بودی؟ از چه سالی تا چه سالی؟ بعد این که آقا یا خانم سه تا نقطه گفته این نوشته مال خودت نیست اشتباه کردن چون نه فقط این نوشته بلکه کلا خیلی وقته نوشته های این وبلاگ رو یه نفر دیگه مینویسه و مال شما نیست اسمش هم تک زبونمه چیزیف؟ شیزیف؟

ب

ضمنا اگه نوشته مال خودته از کنگره سنگنوردی BMC در اردیبهشت سال 1379 چی یادته؟ توضیح بده ؟ شما چند سالت بود؟ و این کنگره تو کدوم مهدکودک برگزار شد؟

عیسی

سلام.. ببخش رفیق، نمی خوام به رفتار و طرز فکرت مثلا ایرادی گرفته باشم اما.. دوست خوب من، چرا فکر می کنی لازمه جواب هر کامنتی رو بدی؟! بیخیال شو رفیق، هر حرف و سخنی که ارزش جواب دادنو نداره. چرا الکی خون خودتو کثیف کنی. بذا هرچی میخوان بگن.. شاد باشی و شاداب رفیق [گل]

نجاریان

سلام موضوع اون برخورد در جلسه این قدر هم راحت نبود اول ایشون یعنی رئیس عزیز.. گفتنتد عیسی نزد من امد و من کلی نصیحتش کردم که چنان و چنین و نکن و... وقتی رفت گفتم عیسی رفت رفت...و در ادامه گفتند که کاش خانم بود که کاظمی شفافیت از ایشان خواست که موضوع را باز کند و اینکه اگر عیسی اینقدر به شما علاقمند بود چرا در اینجا که کف زمین است راضی نکردید که بدون اردو ... نمی شود در قالب تیمی که 8 مرحله اردو رفته قرار گرفت.

نجاریان

قسمت دو اما عیسی می گفت به مدیر کل گفتند اگر پول عیسی را بدهید در تیم دائولاگیری قرار دارد؟؟!. این به گردن مسئولین وقت. اما سر کار خانم گرجی خواهر من که مرا از سالها پیش می شناسی و کوه آمده ای کار برای بانوان زیاد است نگاهی به پرونده برون مرزی ما بینداز ببین چه چالشی را ایجاد کرد تا اعزام همه رانده همه مانده فقط مانده آنکه .... بماند تا هماره تاریخ

کامران شیرازی

یواش یواش این کلمه مستقل میرود کار دست کوه نوردی بدهد، کار به جایی کشیده شده که نایب رئیس 120 کیلویی بانوان هم طرفدار کوه نوردان مستقل شده، یکی باید ترمز اینها را بکشد و مستقل را برای اینها معنی کند. خانم آی کیو مستقل یعنی لیلا اسفندیاری، مستقل یعنی کاظم فریدیان، مستقل یعنی مهدی عمیدی و مهدی اعتماد فر و ... جنابعالی چرا یک مرتبه و با یک شاهکار پروانه کاظمی به فکر مستقل افتادی؟ کدام روزنه در صعود ایشان بود که نورش به جنابعالی تابید، صعود ایشان که روزنه ای برای شما نداشت ! این دختر که دارد صعود هایش را به لیلا اسفندیاری تقدیم میکند (میدانی لیلا اسفندیاری کیست؟ همان که میگفت زن ایرانی میتواند) میبینی که میتوانند، یکی یکی دارند از راه میرسند، شما هم زود تر جایتان را خالی کنید، این که اولین صعود کاظمی نبود - چرا در صعود های قبلیش همه تان یا خفقان گرفته و یا در صف حاشیه سازان برای او بودید؟ یادتان رفته در صعود ماناسلو چه بر سر او آوردید و چطور به او توهین کردید؟

کامران شیرازی

تبریکت را هم به آن رئیس دون کیشوتت بگو که دارد آخرین پولهای فدراسیون را به باد میدهد. دنبال یک مشت جوان راه افتاده که مثلا بگوید من هم کوه نوردم. نه بابا تو هیچی نیستی، اگر بودی حداقل از پول تفریح خانوادگیت که مال فدراسیون بود مقداری به حسین مقدم کمک میکردی که با آن وضع فلاکت بار نیاید برنامه. خرج یک تیم چند نفره فقط هزینه شرکت ایشان در برنامه شد از گردش و تفریح خانوادگی در بیس کمپ اورست و هتلهای مجلل کاتماندو تا صعود مشکوک در ماکالو واقعا ایوالله دارید، کوه نوردی مستقل آلوده این پلیدی های زشت نیست. جنابعالی هم به سفرهای استانیت برس شاید در سناریوی بعدی باز هم رل سیاهی لشگر را به تو دادند...

محمد

جالب اقای نجاریان عجب حرفی زده.اما عیسی می گفت به مدیر کل گفتند اگر پول عیسی را بدهید در تیم دائولاگیری قرار دارد.خوب اقای نجاریان شما که خودتان یکی از مربیان ان تیم بودید و اگر خبر داشته باشید عیسی در مراحل اولیه اردو خط خورده بود اما حالا میفهمم چرا انقدر ان پسر را تا اردو های اخر کشیدن .و اصلا انتخاب نفرات ان تیم .که باید بگم طرف از کل اردو ها 2 یا 3 برنامه رو نبود و حتی در اردوهای هم که بود ضعیف عمل میکرد اما در تیم جای گرفت و اعزام شد و صعودهم نکرد.ان در اصل تیم تهران بود نه ملی که 5نفر از تهران در ان تیم بودن که به باید بگویم فقط بک نفر حقش بود در ان تیم باشد .

به کامران شیرازی

خیلی مرد بودی و بقیه نمی دونستن ، ایول بابا ، توهین به یه خانم از عهده هر کسی بر نمی یاد گفتم یادت بندازم کی هستی تا خودتو قاطی این و اون نکنی ، کاظم فریدیان کچله ، محمود شعاعی درازه ، لیلا دماغشو عمل کرده بود ، اون یکی خانمه دهنش کجه اونیکی قدش کوتاس ، خوب این از منطق حرف زدن امثال شما است ، از همینجا بگیر برو تا آخر ، حرفتو بزن چرند نگو ،کوهنورد مستقل کوهنوردیه که عضو هیچ باشگاه و گروهی نباشه دستشو بزاره رو زانوش و با همت خودش بی حاشیه بره و برگرده ، کسی رو هم به خاطر رویاها و آرزوهاش کشتن نده ، این جماعت نیازی به داعیه داری آدمهای بی شخصیتی مثل تو نداره ، آدرست خیلی وقته لو رفته ، فکر نکن هر بزدلی بیمار روانی می تونه بیاد اینجا و به مردم توهین کنه و راحت شب بره سرشو بزاره و بخوابه برو به دردهای خودت برس کسی به نظر تو احتیاجی نداره