"پایان جستجو در برودپیک ، آغازی بر عقلانیت در کوهنوردی"

فراموش نکنیم همایون بختیاری دبیر کنونی باشگاه کوهنوردان آرش که اینک بخش بزرگی از فشار های این صعود و حادثه متوجه اوست برای سال های طولانی مسئول روابط بین الملل و نماینده ی ایران در مجامع بین المللی بود و علاوه بر ارتباط کاری، او شراکت،سرمایه گذاری، دوستی و رفاقت بسیار تنگاتنی با دو رییس فدراسیون در ده سال گذشته داشته است و یکی از چهره های اصلی مناقشات پیش گفته علیه کوهنوردان مستقل و منتقدان بود.
تلاش ها و مکاتبات رسمی و محرمانه ی رییس فدراسیون کوهنوردی با صدا و سیما و سازمان تربیت بدنی برای جلوگیری از پخش روایت های مستند و تصاویر کم نظیر صعود تیم نانگاپاربات۱۳ و به کار گیری تمام توان اداری و حقوقی خود برای به دادگاه کشاندن کوهنوردان مستقل فاتح این قله، شگفت آور و موجب شرمساری مجموعه ی دخیل در این امر است.
فدراسیون کوهنوردی بارها صعود های مستقل را برخلاف تایید کوهنوردان سرشناس و نهاد های بین المللی با ادعا های پوشالی و بسیار با تبلیغات گسترده مورد تشکیک قرار داد، و اینک اگر چه پس قریب به ۱۲ سال از انتشار صعود تیم فدراسیون به قله ی ماکالو در سال ۱۳۸۰ یکی از اعضاء اصلی تیم با شجاعت و درایت و به تازگی اعتراف کرده۱۴ که پا بر روی قله ی اصلی نگذاشته است، اما همچنان مسئولان فدراسیون کوهنوردی در این باره سکوت کرده اند.
در مقابل کوهنوردان مستقل هم بی کار نبودند و در این فضا آنها هم کم بی راه نرفته و خواسته و ناخواسته بخش دیگری از استمرار فضای ملتهب موجود را رقم زدند. اگر چه در تحلیل این رفتارها، فشار بسیار برای انسداد روح های سرکش آنها از سوی مقامات و قوانین و دستورالعمل های محدود کننده بی تاثیر نبوده است.
تیم موفق و فاتح نانگاپاربات که در آن برنامه سامان نعمتی۱۵ یکی از افراد تیم را در ارتفاع ۷۷۰۰ متری از دست داد، از نظر نگارنده در آن صعود روش و فرهنگ حاکم بر هیمالیانوردی جهان را به درستی مورد توجه قرار داد اما شاید به درستی پیاده نتوانست بکند و در بیان آشکار آن و همراه کردن بخشی از افکار عمومی ناتوان ماند. این روند شفاف نبودن، پاسخگو نبودن و یا نمایش پاسخگویی در سال های گذشته از سوی فدراسیون پی ریخته شد و این مجموعه در نهادینه کردن آن تا امروز با تمام توان کوشیده است. ضمن اینکه هجمه ی فدراسیون کوهنوردی علیه صعود نانگاپاربات به هر شکل و وسیله ی ممکن این تیم و باشگاه دماوند را به موضع دفاع و حمله ی همزمان سوق داد و آتش این نبرد بین دو بخش کوهنوردی را برافروخته تر کرد.
اگر محمود شعاعی اینک در اتاق کار خود و در گفتگو با رسانه ها۱۶ بر تغییر فرهنگ اشتباه “صعود به هر قیمتی” تاکید دارد نباید فراموش کند فدراسیون هم بسیاری از فرهنگ های اشتباه را مصرانه در جامعه نهادینه کرد و همچنان برآن پای فشرده است.
اینک و برای همیشه پیکر سه جوان کوهنورد ایرانی همچون سه پرچم برافراشته بر فراز هیمالیا به دیگر جان باختگان این ماجراجویی ورزشی پیوستند،اما جوانان بسیاری با هیجان بالا این ماجراجویی ورزشی را دنبال میکنند، نگاه آنها به رفتارهای با اهل فن و اداره ی امور کوهنوردی است و نگاه همه ی ما باید به این ها باشد و سلامتی و رشد و صعود های ایمن آنها .

پاورقی ها :
۱- همایون بختیاری دبیر باشگاه آرش در گفتگو با رادیو فردا (۳/۵/۱۳۹۲).
۲- اطلاعیه باشگاه در تاریخ ۳/۵/۱۳۹۲ منتشر شده در سایت این باشگاه.
۳- مراجعه کنید به وبلاگ گاشربروم-۱ در آیینه ی مطبوعات http://g-1.persianblog.ir
4- نامه ی آیدین بزرگی که محتوای آن پس از حاثه مورد توجه قرار گرفت.
۵- وبلاگ “خاک خوب” به قلم پرستو ابریشمی به آدرس http://khak-e-khoob.blogfa.com
6- وبلاگ “داستان کوه” به قلم رامین شجاعی به آدرس http://dastanekouh.blogfa.com
7- فرشید فاریابی مسئول روابط عمومی فدراسیون کوهنوردی در سال های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۳
۸- گزارش و تصویر نامه ی فدراسیون به مدیرکل حراست صدا و سیما در وبلاگ برج سینا http://boorjsina.persianblog.ir/post/231
9- گفتگوی دبیر فدراسیون با خبرگزاری ایسنا یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۲
۱۰- اطلاعیه تبریک فدراسیون به تاریخ سه‌شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۳۳ بر روی سایت فدراسیون
۱۱- گزارش کارگروه روابط بین الملل فدراسیون کوهنوردی درشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۴۰
۱۲- ﺻﺎدق آﻗﺎﺟﺎﻧﻲ از ﺳﺎل ۱۳۶۲ ﺗﺎ ۱۳۸۳ (ﺑﻪ ﻏﯿﺮ ازﺳﺎل ھﺎی ۷۰ ﺗﺎ ۷۲ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻧﺎﻳﺐ رﺋﯿﺲ ﻓﻌﺎل ﺑﻮد) صندلی ریاست فدراسیون کوهنوردی را در اختیار داشت. اگر چه انتقادهای بسیاری بر شیوه کار او وارد شد و هرگز به این انتقاد ها پاسخ نداد اما او از چهره های تاریخ کوهنوردی ایران و یکی از طراحان و مجریان اصلی صعود های هیمالیا و قلل بالای ۸۰۰۰ متر است.
۱۳- نگاه کنید به پاورقی شماره ۸٫
۱۴- رضا زارعی هیمالیا نورد و مربی باسابقه ی ایرانی در وبلاگ “کوه قاف” این امر را بیان کرد. http://kouheghaf.blogspot.de/2012/06/blog-post_2823.html
15- سامان نعمتی متولد۱۳۶۰کوهنورد اهل قروه که در ترکیب تیم مستقل باشگاه دماوند برای صعود به نانگاپاربات قرار گرفت و در۱۳۸۶ در جریان صعود این کوه مفقود شد. خانواده ی این جوان ماجرای این حادثه را همچنان به شکل های مختلف از جمله قضایی پیگیر هستند.
۱۶- گفتگو با خبرگزاری تسنیم به تاریخ ۱/۴/۱۳۹۲ و گفتگو باخبرنگار تلویزیون ایران به تاریخ ۱/۵/۱۳۹۲

/ 1 نظر / 40 بازدید
darya

سلام این نماهنگ را به احترام کوهنوردان ساختم و امیدوارم از دیدن ان لذت ببرید - آری آری آرش جان خود در تیر کرد http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://daryamardoman.persiangig.com/video/LIVEN.rar