از رنجی که می بریم...

 

 در روزهای پایانی سال حکایتی داریم برای خود ، تماشایی!

یک پیشنهاد ساده و شفاف و محترمانه به دوست و همزبان خودم ، عظیم قیچی ساز نوشته ام و از او خواسته ام تا در صورت تمایل صعودش را بیاد لیلا اسفندیاری تقدیم کند. همین! عظیم بعنوان یک فرد عاقل و بالغ حق دارد قبول کند و یا بی تفاوت از کنارش بگذرد. این دیگر به من ربطی ندارد. صلاح دولت خویش خسروان دانند!

اما چیزی که جالب توجه است ، پیامهایی است که برای نوشتار منتشر شد. هر کس به گونه ای شروع کرد به نبش قبر. یکی محکوم کرد به حاشیه سازی ، دیگری از آن آدم های بالا نشین ! تماس گرفت : عزیزم با این حاشیه ها ممکن است عظیم در منطقه دچار مشکل شود و حادثه برایش پیش آید!! آن دیگری ها هم که بی ربط با موضوع چیزی نوشتند تا خدای نکرده کسی نگوید که اینان زبان نداشتند و سخن گفتن بلد نبودند! و ...

و من همچنان دنبال حاشیه در متن می گردم و بدنبال علت اینکه این یادداشت چگونه می تواند باعث حادثه برای عظیم شود! 

اما خب کاری هم نمی شود کرد. این که بیایی و در کامنتینگها ، بی ربط با موضوع مطلب ، چیزی بنویسی تبدیل به یک عادت شده است و از آن زشت تر که گویی با اقبال هم مواجه شده کامنت نویسی با نام مستعار است که فرد در پشت نقاب ساختگی جرات ابراز وجود پیدا می کند و فردا اگر بخواهی به این شخص بگویی که بفرا حرف حسابت را ، به لکنت می افتد و باید یکی آب خنک بدهد خدمت آقا!!

کافیست نگاه کوتاهی داشته باشید به کامنتهای پست آخر آرام کوه یا اصلا چرا راه دور همین "عظیم ، لیلا ، آناپورنا" ، خود گویای همه چیز است یا اگر حوصله اش را داشتید چرخی در وبلاگها بزنید به وفور یافت خواهد شد. 

باری به هر حال سیاست برج سینا بر همه آشکار است. اما باز هم توضیحی می دهم. برج سینا می توانست چون بسیاری وبلاگها کامنتینگش را پس از تایید کند و فقط کامنتهایی در مدح و ستایشش را در معرض دید عموم قرار دهد. اگر هم برخی پستها ، پیامهایش پس از تایید است ، دلایل خاص خود را دارد و این دلیل بر این نیست که انتقادها و نظرات مخالف را حذف و یا دستکاری کند. این سیاست برج سیناست. معتقد بر آزادی بیان و گفتگوی رو در رو! همین سیاست هم تا آخرین روز عمر این وبلاگ به قوت خود خواهد بود. 

نکته ی دیگری که می خواهم از این فرصت استفاده کنم و بدان اشاره ، توضیحی بود که در روزهای آغازین فعالیت برج سینا بدان اشاره کردم "باور و بیان واقعیات کوهنوردی ایران" . از  سال 91 ، محوریت اصلی یادداشتها بر این دیدگاه خواهد بود. انجام و انتشار مصاحبه ها و حرفهای ناگفته که بی شک نقاب از چهره ی بسیاری خواهد زدود!

همین.

پ.ن : پول که نداریم. سیلی‌هایشان هم از حد گذشته، سرخی صورتمان به کبودی گراییده. شاید سرخی این آتش آبرویمان را بخرد. رسیدن آیین باستان ، مبارک! 

/ 5 نظر / 6 بازدید
سیزیفه نظام دووس!!

عه! احسان! .... چه جالبه این عکس! ... عب نداره ولی! ... کامنت خورت باید ملس باشه وقتی وبلاگ کوهنوردی می نویسی! ...... خار در چشم و استخوان در گلو (و تیغ در سیب!) می دونی؟! .. نمی دونم چیه جریان ؟! .. ولی بهرحال اینجا بعضی از کوهنوردا ، بجای اسم فارسی ، اسمای سرخپوستی دارن! مثلا : " نشسته بر ماتحت"! .. یا " آویزان از بیل بیلک" !! یا "عابر پیاده" !! .. یا "کوهنورد ایستاده بر تخم تنها" (!!) ... خلاصه از اینجور اسما بعد اینا همه با هم یه جا کمین می کنن و چش میذارن تا وقتی که یهو فرمانده شون نعره می کشه و دستور میده ( همون که اسمش "باد در روده ی بزرگ" ه !!) بعد یهو آپاچیا ، حمله می کنن به وبلاگت!! ... و یکی شونم محض خاطر خدا اسم فارسی نداره!! ... (همه همین اسمای سرخپوستی!) خلاصه فحش و فحش کاری و خین و خین ریزی و ... بعد یهو "کوین کاستنر" وارد میشه و اسلحه شو میکشه و درررق..... ........... خلاصه من تا همین جای فیلمو دیدم و بعدش خدا عالمه چی میشه!! D:

شخص سوم

بفهم که کامنتدونیت ار کجا داره فاسد میشه! دوست و دشمنت رو بشناس، بی بصیرت! بازیچه نشو! آب را گل آلود نکن که این باصصلاح دوستات نشستن بالا سرش ازش ماهی(ماهی که چه عرض کنم!) بگیرن. جو نگیردت! همه تون زدین تو کار افشاگری و نقاب برداری و عملیات محیرالعقول. واسه کسی پیشنهاد داری برو بگو! میای توی وبلاگ مینویسی که چی بشه؟! پیشنهاد برای عمومه؟ برای جمعه؟ نه که ریگی به کفشته؟ نه که کسی یا کسایی دارن تحریکت میکنن و تشویقت میکنن؟ کور نیستیم که. اینقده ساده لوح نباش جوون!

عباس ایلاقی

نزدیک عیده بی خیال ان شاالله صعود قلم سنگامونو با هم وا می کنیم البته با حضور همین بنده خدا که میگه شما چی گفتین نمی دونم شاید شما راست بگید !! بخاطر لحن تندم هم منو ببخشید سال خوبی داشته باشید [گل][گل]

كاكو

پيشنهاد اول براي احسان بشير گنجي: يك سر برو به قزوين اونجا كمي روي پياده رو رو جستجو كن. شلوار كوتاه بپوش. براي اينكه از اين زشتي خارج شوي كمي آرايش كن. پيشنهاد دوم: هر وقت به شما فشار جنسي آمد برو سراغ دختر همسايه. هر وقت فشار مالي آمد خواهرت را بفرست سراغ پسر همسايه اينها پيشنهاد است! شما حق داريد آنها را بپذيريد يا نپذيريد. چيزي هم براي پنهان كردن نداريم كه بخواهيم يواشكي بگوييم. يك سئوال: چه شد كه فكر كردي در آن جايگاه هستي كه براي هركسي پيشنهادي ارائه كني؟ يا شايد هم كارهايت را فكر نكرده انجام مي دهي؟

حمید

احسان عزیز از سالهای دور شما را می شناسم جوانی پاک سالم و به دور از هر حاشیه . از خزعبلات افرادی مثل کاکو و دیگران هراسی به خود راه نده .اتفاقا تو درست زدی به هدف ، انگشت گذاشتی آنجائی که یکسری دردشان گرفت یکسری که یه جاشان سوخت .احسنت صد آفرین .از این موج نوردان خفیف و پست گلایه ای نکن راهت را برو .خدا بهمراهت