سیاست یک بام دو هوای فدراسیون کوهنوردی در مخابره ی اخبار

به محض مخابره ی خبر صعود عظیم قیچی ساز به قله ی آناپورنا ، فدراسیون کوهنوردی در ساعات اولیه ی صبح خبر صعود ایشان را بر وبسایت خبری خود و قبل از تایید وبسایتهای معتبر جهانی ، درج کرد. پس از آن اخبار کوهنوردان ایرانی که در ماناسلو و ماکالو در حال تلاش بودند را انعکاس داد و خبر صعودشان را درج کرد. 

اما نوبت که به کوهنوردان مستقل ایرانی رسید با سکوت معناداری از جانب فدراسیون مواجه شدیم. ، پروانه کاظمی و رضا شهلایی بر فراز اورست ایستادند. مهدی عمیدی دائولاگیری را صعود کرد. اما با گذشت دو وز از تاریخ صعود دوستان و انعکاس خبر در برخی وبلاگها و وبسایتها از جمله وبلاگ (کوهنوشت - مسئول روابط عمومی فدراسیون) هنوز که هنوز است فدراسون کوهنوردی خبری مبنی بر صعود این دوستان را مخابره نکرده است. 

اینجا دیگر بر کسی پوشیده نیست که فدراسیون کوهنوردی گزینشی عمل می کند و نسبت به بسیاری از کوهنوردان مستقل که در مقابل سیستم بیمار این تشکیلات سرخم نکرده اند با حب و بغض برخورد می کند. 

این نمونه از رفتار را در سالهای گذشته نیز از جانب فدراسیون کوهنوردی شاهد بودیم. نمونه اش صعودهای لیلا اسفندیاری و صعود آخرش بر بلندای گاشربروم. به گمانم فدراسون کوهنوردی با این تصور که لیلا اسفندیاری اگر مورد بی مهری قرار گیرد خودش و دیگر کوهنوردان مستقل از ادامه ی راه خود دلسرد خواهند شد ، تمام تلاشش را برای تحت فشار قرار دادن و تخریب لیلا اسفندیاری بکار بست. 

/ 4 نظر / 8 بازدید
م.

بازتاب نمی کنند هیچی تخریب هم می کنند مثلا" کوهنوشت در ذیل خبر صعود پروانه کاظمی لینک خبر صعود یک پیرزن73 ساله را درج می کند تا بدین شکل از ارزش کار او بکاهد.

وکیل فدراسیون

براساس بند 2 اساسنامه ما کوهنوردان به دو دسته تقسیم میشوند , کوهنوردان خودی و غیرخودی واین بما اجازه میدهد صعود هرکسی را که خودی هست اعلام کنیم . ضمنا فقط صعودهای خودی از ارزش یک صعود برخوردارند ( حتی اگر خانم کاظمی بدون دست هم بره اورست از اونجا هم از مسیری که تا کنون فقط یک نفر رفته بره لوتسه ) چون از کوهنوردان خوب و خودی ما نیست ما نمی توانیم نامی از او در سایتهای پربازدید خودی ببریم یک مجله کوه بود اون رو هم که مال خود کردیم تا هر خبری را هم که مستقل بود و مال کروهک ها اونا راهم با کنترل بزنیم صدا و سیمایمان هم که تحت نظارت روابط عمومی با کسب اجازه خبرهای خودی ها را فقط اعلام میکند برای اطلاع بیشتر از این اساسنامه را میتوانید کتاب قلعه حیوانات را که اساسنامه از روی آن کپی برداری شده مطالعه کنید .

عیسی

سلام دوست خوب من.. با اینکه خیلی دوست داشتم بعد دو سال دوباره با دوستان در صعود قلم دیگری باشم و حتی در رای گیری هم شرکت کردم اما کاری برام پیش اومد که متاسفانه نمیتونم بیام خرپاپ. دیدار همه ی دوستان آرزویم بود اما خدا نخواست. ایشالله جایی دیگر و وقتی دیگر. سبز باشی رفیق [گل]

کیو مرث کاویانی

من با این مرز بندی که خیلی موافقم فقط مشکلم اینه که دارو دسته دولتی ها ویا بهتر بگم انحصار طلب ها ،سود جو ها ،فرصت طلبها و....! خیلی خوب از هم حمایت میکنند ولی آزادها ،مستقلها ،شایستگان مردمی ها در تنهای وبدون حمایت .بیاید اخبار مربوط به شایستگان را خودمان به همه داخل وخارج ارائه کنیم در روز ورودشان استقبال شایسته از انها به عمل اوریم ویا مراسم شایسته ای برایشان برگذار کنیم .این دو هیچ وقت کنار هم قرار نمیگیرند