خاتمۀ برنامۀ باشگاه کوهنوردان آرش در جبهۀ جنوب غربی برودپیک

به نقل از باشگاه آرش :

ای میل ارسالی آقای کیومرث بابازاده به سایت باشگاه آرش در ارتباط با خاتمۀ فعالیت (تلاش جهت گشایش مسیر "ایران"در جبهۀ جنوب غربی برودپیک) که عینا" به اطلاع عموم می رسد.

 

خاتمۀ برنامۀ باشگاه کوهنوردان آرش در جبهۀ جنوب غربی برودپیک   

  گزارش از:کیومرث بابازاده

تیم هیمالیا نوردی باشگاه آرش که بعلت استقرار و استمرار هوای خراب و بارش مداوم برف از تاریخ 18/5/90 به بعد در کمپ اصلی زمین گیر شده بود توانست روز گذشته در شرایطی سخت و از مسیری طولانی تر(جهت اجتناب از ریزش بهمن)خود را به کمپ 2 به ارتفاع 6600 متر رسانده و نسبت به جمع آوری کمپ 2 و سپس کمپ 1 و حمل تجهیزات  به کمپ اصلی اقدام نماید.

با توجه به پیش بینی سایتهای هواشناسی و بعلت ادامۀ استقرار جبهۀ هوای خراب در قره قروم و پایان فصل صعود کلیۀ تیمهای بین الملل منطقه را ترک کرده اند(هم اکنون حدود 10 روز است که فقط تیم ایرانی در منطقۀ قره قروم مستقر و تمام کوهنوردان غیر از یک تیم کوچک 2 نفرۀ قزاق و گرلینده کالتنبرونر و همسرش که در کمپ شمالی کی 2 هستند منطقه را ترک کرده اند).

با توجه به خطر شدید ریزش بهمن به توصیۀ باشگاه و مشاورفنی برنامه و تماس تلفنی با سرپرست که خود و دیگراعضا تیم می بایست تصمیم نهایی را می گرفتند، قرار شد از کلیۀ لوازم کمپ 3 و بالاتر با ارزشی بیش از 200 میلیون ریال که شامل مقدار زیادی طناب استاتیک،لوازم فنی،کلیۀ پوشاکهای پر،کیسه خواب و کفشهای ارتفاع و چند عدد چادر و سایر لوازم که مقدار زیادی از آنها امانت و از طرف دوستان در اختیار تیم گذاشته شده است صرفنظر گردد که با توجه به محل کمپ یافتن یا استفاده از آنها برای سالهای بعد بعید به نظر می رسد.

در انتهای طنابهای ثابت(آخرین نقطۀ صعود شده به ارتفاع 7400 متر هم مقداری طناب،وسایل فنی و چادر کمپ 4 که نصب نشد به جا مانده که بعدا" قابل استفاده می باشد.

اصولا" این تیم بعلت مشکلات اداری ناشی از از اعزام دانشجویان مشمول که بعلت عدم ارسال و موافقت شورای برون مرزی پیش آمد 20 روز دیرتر از زمان مقرر به منطقه رسید که دلایل مستند آن موجود و قابل انتشار است و اهمیت این تاخیر از طرف دنیس اوروبکو نیز به تیم گوشزد شد ، در زمانیکه باید صعود نهایی انجام می شد تیم هنوز مشغول هم هوایی و بارکشی به کمپهای بالاتربود.

عدم موفقیت نهایی تیم نه به دلایل فنی و آموزشی بلکه کاملا" اداری است .قابل ذکر است که این تیم در 3 نوبت تا کمپ 3 صعود و بارگذاری انجام داده .

تیم باشگاه توانست با نصب بیش از 600 متر طتاب ثابت حدود 400 متر از کمپ 3 ارتفاع گرفته و قسمتی از تراورس زیر قله که یکی از کراکسهای مشکل مسیر را تشکیل می دهد عبور کند.

باشگاه آرش از تلاش اعضای جوان و شایستۀ خود که توانستند به سلامت و با حفظ امنیت صعود قسمت مشکلی از مسیر را گشایش کنند سپاسگذار است و اعلام می دارد پس از مراجعت تیم نحوه و چگونگی و زمان اتمام مسیر را در آینده بررسی و برنامه ریزی خواهد کرد.

هم اکنون در کمپ اصلی و ارتفاعات بالاتر کماکان برف می بارد و تیم در روز شنبه 29/5 کمپ اصلی را بعد از پاکسازی زیست محیطی به مقصد اسکاردو،اسلام آباد و تهران ترک خواهد کرد.

مجددا" از تمام دوستان که ما را در اجرای این برنامه و ادامۀ آن در آیندۀ نزدیک یاری می نمایند متشکریم. 

/ 0 نظر / 4 بازدید