در شبی تاریک

من با انگشت ماه را نشان می دهم و «ابله» به انگشت من خیره می شود!!    (ضرب المثل چینی)

پیش و بیش از همه با درشت ترین حروف اینجا اعلام می کنم که وبلاگ برج سینا ، طرفدار  «درشت گویی» و «اهانت» نیست! از سوی هیچکسی به هیچکسی! از آنجا که «اهانت» را «خشونت» می داند و «توهین» را  تازیانه ای بافته شده از کلمات درشت  که فرود می آید  تا «انسانی» را بنوازد! و انسان (هیچ انسانی!)  مستحق تازیانه نیست!

وبلاگ برج سینا در خواب های آبی خود ،  آرزوی دنیایی را می کند ، عاری از هر گونه «خشونت»! .. دنیایی که در آن «انسان» به ماهو انسان ،  به واسطه ی انسان بودنش فارغ از مقام ،  منزلت ، جایگاه  و ابعاد فیزیکی و متافیزیکی اش  دارای احترام و کرامت باشد! ... البته چنین دنیایی در حال حاضر چیز بسیار دور ازدسترسی ست و بسیار آنسوتر است از  اتمسفر سنگین  دنیای ما که گویی عناصر تشکیل دهنده اش  بجای هاش دو او و اکسیژن و ازت از ظلم  به توان دو و نابرابری  به توان پنج و  خشونت به توان ده  ساخته شده!

وبلاگ برج سینا طرفدار «اهانت» نیست! چون «اهانت» با «تعقل» در تضاد است و نوشتن و اندیشه کردن  بدون «تعقل» ، جز پراکندن سموم بیشتر در چنین  اتمسفری ، که همینجوری هم  با ماسک باید در آن تنفس کرد!  نتیجه ی دیگری در بر نخواهد داشت.

احسان بشیر گنجی طرفدار اهانت نیست که خود تازیانه خورده ی اهانت است! چه در زندگی روزمره اش چه در مناسبات محشون از خشونت اجتماع پیرامونش و چه در وبلاگش برج سینا! او دوست دار اهانت نیست اما اهانت را می شنود و تاب می آورد و پیش از آنکه برانگیخته شود و کف بر لب آورد و «درشت» را به «درشتی دیگر» پاسخ گوید ، درنگ می کند و از این درنگ چیزها می آموزد و چیزها آموخته است! و نیک می داند، آن لطماتی که در زندگی بر خود،  و آدم های پیرامونش زده در آن لحظاتی بوده که تاب نیاورده و درنگ نکرده و کلمات را به سمومی مهلک آلوده و تیرهای زهرآگین را بر چله نهاد و پرتاب نموده است!

تصریح می کنم که از نظر من کیومرث بابازاده انسان شریفی ست! و بنیان شرافت از نظر من بر ستونهای  صداقت و صراحت و یک رنگی و عدم تزویر بنا شده. تصریح می کنم که از نظر من کیومرث بابازاده در کوهنوردی منشا اثر بوده وبخشی از جریان فنی کوهنوردی امروز وامدار اوست. کیومرث بابازاده امروز هفتاد ساله است و با کارنامه ای که در گذشته برای خود فراهم آورده می تواند اکنون  بر کنار بنشیند و گردن فراز کند و تحسین شود و برای خود احترام بخرد بشرط آنکه  دم نزند و با بزرگان و مقام های اجرایی گلاویز نشود و در میهمانیها بعنوان پیشکسوت کوهنوردی با لباسی آراسته و محاسنی آراسته و صد البته کلماتی مفخر و مطنطن و آراسته از آنچه برای کوهنوردی کرده بگوید ، و لوح سپاس و تقدیر بخاطر یک عمر فعالیت ورزشی از مسئولین ورزش کشور دریافت کند. و سکه بگیرد و وام بستاند  و ..

بجای اینکه  دستانش را به کار گِل اجرایی  در سن هفتاد سالگی همچنان بیالاید و درد ورزش کوهنوردی را که من جوانِ هنوز در حال رفتن و جویای نام بدان گرفتار است  در پشت تریبون ،  بی رودربایستی بگوید و خاطر کسانی که به تایید و تمجید شنیدن در مقام و مسئولیت شان خو گرفته اند بر آشوبد تا بدان جا که به صرافت افتند که به زندانش بیندازند!

کیومرث بابا زاده از نظر من انسانی شریف است از آن سو که در این آوردگاه بی قهرمان از خودش دارد هزینه می کند  بی آنکه سودی در این میان برای خودش برده باشد.  کیومرث بابا زاده چیزی از کوهنوردی ندزدیده و پرونده ی پنهان و مبهم و سیاهی در ورزش و در زندگیش ندارد که اگر داشت برای به محاکمه کشیدنش تنها از کلمات تند و گزنده اش برای او پرونده نمی ساختند. کیومرث بابازاده عمری را با کوه و در کوه گذرانده و به آداب مزورانه و مالوف ما در ارتباطات شهری مان که در ظاهر نرم و چاپلوسانه سخن گفتن است و در خفا طناب دار  یکدیگر را  بافتن ،  خو نگرفته است.

او کلامش تیز وتند و صریح و گزنده است  . همانگونه که طبیعت صریح و تیز و گزنده است .ولی تصریح می کنم که از نظر من انسانی شریف است از آن سو که جامه ی تزویر نمی پوشد و جاسوس نمی گمارد و سیاست نمی ورزد. و دیگران پنهانی صدایش را ضبط می کنند ، پنهانی بر علیه اش شهادت می دهند ، پنهانی تهدیدش می کنند ،  پنهانی اینجا بر ضدش نظر می پراکنند و پنهانی اینجا به او توهین ها  می کنند که چرا به دیگران توهین کرده ای ؟! ..

کیومرث بابازاده چیزی برای مخفی کردن ندارد و اینجا در فضای مجازی در مقابل جماعتی قرار گرفته که نام و نشانشان مخفی ست. پس به خواست و احترام او ،  از این پس و برخلاف رویه «برج سینا» فقط نظراتی را منتشر خواهیم کرد که به نام و نشان صاحبانش مزین باشد.

پ.ن : ما ستم را نشانه گرفتیم ، اما همه تیرها از کمان آگاهان پرتاب نشد ،ای کاش نخست جهل را نشانه می گرفتیم

 

 

/ 15 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رامین شجاعی

سلام احسان جان، بزودی من هم نظرم رو در این باره مطرح می کنم. فقط اینکه شنیدم یک نوار از این جلسه انجمن که بطور مخفیانه صبط شده بود برای فدراسیون فرستاده شده. می خوام بدونم اگه این موضوع صحت داره چه کسی این کار رو کرده؟ اگرچه فرقی در ماهیت موضوع ایجاد نمی کنه اما کنجکاو شدم جواب این سوال رو بدونم.

سیزیف

به رامین شجاعی: سلام. بله صحت دارد. کل مدارک موجود در پرونده ی کیومرث بابازاده ، یک شکایت مکتوب بلند بالا به امضای محمود شعاعی به ضمیمه ی این سی دی ست! البته نه محمود و نه دادگاه هیچکدام مقُر نیامده اند که سی دی از کجا آمده (همانطور که در جریانی مقر آمدن اینجا با زبان خوش یا بدون آن ، فقط در مورد متهم بینوا صدق می کند!)

رضا نظام دوست

اول: "جو سازی و بازی با کلمات" همه ی آن چیزی ست که کنش اجتماعی و هویت فردی یه آدمی به نام فرامرز نصیری را ساخته است. او بیرون از این "جو سازی و بازی با کلمات" که در وبلاگی بنام "کلاغها" مجال بروز و ظهور یافته ، در جامعه ی کوهنوردی ایران نه حضور تاثیر گذاری دارد نه فعالیت درخوری. و نه گذشته و رزومه ی قابل توجهی . به تعبیر دیگر فرامرز نصیری در کوهنوردی ایران "هیچکس" نیست جز "وبلاگی به نام کلاغها" . و بزرگترین مشکلش با "قهرمانها" هم همین است که وجود آنان (قهرمانان!) برای او همراه با این یادآوری آزار دهنده است که او هیچوقت قهرمان هیچ چیز نبوده! جز قهرمان "جو سازی و بازی با کلمات" !! (در این خصوص ارجاع تان می دهم به اینکه او مثلا در جامعه کوهنوردی با هر کس که سرش به تنش می ارزیده همیشه در عناد بوده و به او تاخته است از مرحوم عباس جعفری بگیر تا .... !!) بی خیال باقی اسامی! .. الکی گزک به دست او ندهیم!!!!

رضا نظام دوست 2

دوم: فرامرز نصیری به صورت رسمی و تخصصی کارشناس هیچ چیزی نیست . و هیچ کجا (هیچ دانشگاهی ، هیچ داوری ، هیچ نهادی و هیچ مرجعی!) وجود ندارد که او و نظرات کارشناسانه اش را تایید کند! با این وجود او در وبلاگش (کم و بیش راجع به همه چیز!) اظهار نظر می کند و به تعبیری خود را کارشناس همه چیز قلمداد می کند! ، از هنر و ادبیات و سینما گرفته تا هر چیز دیگر! .. (مراجعه کنید به یک فقره اظهار نظر اخیرش راجع به سینماگر عرصه های جهانی اصغر فرهادی که از نظر او فیلمی که ساخته "فیلم بی خاصیتی ست"!) در حیطه ی کوهنوردی و هیمالیا نوردی البته دیگر شکی در صاحب نظر بودن خود نمی کند! ... و باز هم البته او تنها کسی ست که در این خصوص شک نمی کند!!

رضا نظام دوست 3

سوم: خیلی زیاده احسان! .. عجب داستانی دُرس کردی دوباره واسه مون!!! D:

رضا نظام دوست 4

سه: به زعم من در مناقشه ی "کیش قهرمانی و قهرمان پرستی" در جامعه ی ما سه قشر مشخص ، قابل باز شناسی اند: 1- قهرمانان 2- قهرمان پرستان 3- قهرمان ستیزان فرامرز نصیری البته متعلق به دسته سوم یعنی قهرمان ستیزان است. بازشناسی این دسته ی اخیر نشان می دهد که قهرمان ستیزان خود شامل سه دسته اند: 1- همه چیز ستیزان (آنارشیست ها!) 2- قهرمانان شکست خورده (کسانی که زمانی قهرمان بوده اند ولی در حال حاضر نیستند) 3- خود قهرمان پنداران یا آرزو مندان قهرمانی (کسانی که در خیال شان خود را قهرمان می دانند و عموما با دیگران سر عناد دارند از آن رو که دیگران قهرمانی آنان را درنیافته اند!!) و فرامرز نصیری در عرصه ی ورزش کوهنوردی نه قهرمان اسبق است و نه آنطور که بنظر می رسد ، یک ستیزه جوی اجتماعی (آنارشیست) است. او تنها یک خود قهرمان پندار است .

رضا نظام دوست 4

ادامه ی سه: خود قهرمان پنداران فقط با معدودی از آدمها در اجتماع پیرامون شان احساس همدلی می کنند و با آنان سر عناد ندارد. و آن هم "خود قهرمان پنداران دیگر اجتماع" است. همدلی فرامرز نصیری در مناقشه ی اخیر با فدراسیون کوهنوردی (یا به واقع "محمود شعاعی" که یک خود قهرمان پندار حاد دیگر است!) از این منظر قابل بررسی ست. منازعه ی شخصی محمود شعاعی با کیومرث بابازاده ، کاظم فریدیان، لیلا اسفندیاری و هر کس دیگری که در جامعه ی کوهنوردی بخواهد خلاف نظر او و بیرون از اتوریته ی خیالی خود ساخته اش در جایی بنام فدراسیون کوهنوردی ، ابراز وجود نماید از زاویه شخصیت به شدت خود قهرمان پندار او قابل فهم است. تلاش های او (محمود شعاعی) در شرکت ، عضویت و بعضا ریاست در مجامع بین المللی ، برگزاری گنکره های جهانی ، مسابقات و هر چیزی از این دست ، آنهم در حالی که کوهنوردی ایران در مقایسه با معیارهای جهانی بسیار عقب مانده و رشد نکرده است و حتی نسبت به گذشته ی خودش (بطور مثال دهه ی 60) بسیار وضعیت نابسامان و بدی دارد ، از همین منظر قابل بررسی است. و ادعای اینکه این فعالیت ها نشان دهنده ی رشد کوهنوردی در دو

رضا نظام دوست 5

ادامه ی سه: ... و ادعای اینکه این فعالیت ها نشان دهنده ی رشد کوهنوردی در دوره ریاست محمود شعاعی ست ، مغالطه ی مضحکی بیش نیست. "خود قهرمان پنداران" را نیز شاید بتوان به دو دسته ی خود قهرمان پنداران عمل گرا و خودقهرمان پندران بی عمل و غوغا سالار تقسیم بندی کرد که درصورت این تقسیم بندی "محمود شعاعی" از دسته ی عمل گرایان و "فرامرز نصیری" از راسته ی غوغا سازان است. همه می دانیم که بهر حال کشیدن یک نفر به محکمه نیازمند مراجعات متعدد خود شاکی و تلاش برای جمع آوری مدارک در محکوم کردن متهم نیز هست! و این فقط متهم نیست که به زحمت می افتد! ... محمود شعاعی نشان داده که عمل گراست. چه آنجا که برای گرفتن پست ریاست کنفدراسیون آسیا در مجامع بین المللی تلاش می کند ، یا میزبان نشست یو آی ای ای می شود به این امید که پوئنی دریافت کند ، چه آنجا که برای ایجاد تنش و تحریک شخصا به قروه می رود تا در جلسه ی یادبود سامان نعمتی بر علیه تیم نانگاپاربات سخنرانی کند ، و چه در این مورد اخیر یعنی به محکمه کشیدن کیومرث بابازاده

رضا نظام دوست 6

ادامه سه: در مورد فرامرز نصیری یک نگاه کوتاه به سابقه ی فعالیت های انتقادیش نشان میدهد که او فقط اهل حرف است! .. شخصا در مورد فیلمی که درباره ی لیلا اسفندیاری و مرگش مشغول ساختنش هستم برای اولین بار با او یک مکالمه ی تلفنی کردم که به زودی(پس از پرداختن به امورات مهم تر!) اینجا در اینترنت برای شما منتشر می کنم! (محض مطایبه ی خاطر دوستان البته!) در آن گفتگو من فقط یک سوال ساده( به تعبیر خودش که همیشه می گوید کلاغها فقط یک سوال ساده از شما می کند!!) از او کردم و آن اینکه: آیا هیچ وقت با لیلا اسفندیاری(مشخصا) یا افراد دیگر تیم نانگاپاربات در مورد مرگ سامان نعمتی یا صعود قله (که او به قطع و یقیین انکارش می کند) صحبت کرده است؟؟ ... و جواب من البته قطع تلفن از سوی فرامرز نصیری بود ! بعد از آن البته یک اس ام اس کوتاه به او زدم و برایش گفتم که در جریان مصاحبه هایی که در مورد لیلا اسفندیاری تا بحال ضبط کرده ام ، خیلی از آدمهای شناخته شده در عرصه کوهنوردی ایران در تایید یا انتقاد از عملکرد این کوهنورد زن ایرانی حرف هایی زده اند و فقط دو نفر تلفن را بر روی من قطع کرده اند : یکی او و یکی محمود شعاعی

رضا نظام دوست 7

... خسته شدم احسان!! ... مگه تمومی داره؟؟!! D: بقیه ش باشه واسه سال دیگه!! ... ضمنا عیدتم مبارک