عظیم ، لیلا ، آناپورنا !

در خبرها آمد که عظیم قیچی ساز ، کوهنورد آذری قصد دارد تا در سال آتی بر روی قله ی آناپورنا تلاش کند.  خبر خوبی بود. آناپورنا. رویای دست نیافتنی! این خبر خوب بی اختیار  من را یاد فایل تصویری که از زنده یاد لیلا اسفندیاری دارم انداخت که بر بلندی های حریصا ، و در پای مجسمه ی مریم مقدس  از آرزوی صعودش به آناپورنا می گوید. و همین بهانه ای شد برای نگارش و انتشار این یادداشت کوتاه.

"برشی از صدای لیلا اسفندیاری "

(دستخط لیلا در محل مذهبی موسوم به  Lady Lebanon در منطقه ی حریصا در شهر بیروت)

عظیم نیازی به معرفی ندارد. کوهنوردی شناخته شده و نام آشنا و به گفته ی برخی مستقل! و البته خوش اقبال!!

خوش اقبال از این نظر که بر خلاف دیگر کوهنوردان مستقل ، توانسته است حامی و پشتوانه ی خوبی برای خود جهت انجام صعودهای اکسپدیشن بالای 8000 متر دست و پا کند و این در حالیست که فدراسیون کوهنوردی نیز در ظاهر حمایتی از وی نمی کند!

با این وجود در طول این سالهای اخیر موفقیت های بسیاری کسب کرده و تقریبا نیمی از راه سخت و دشوار را برای عضویت باشگاه 8000 متری ها پیموده است. کوهنوردی که به گفته ی بسیاری بی حاشیه است و سرش به کار خویش گرم. اما ، در شش ماهه دوم سال 90 و پس از حادثه ای که بر روی گاشربروم منجر به فوت لیلا شد ، با حرفهایش حاشیه هایی را بوجود آورد که هنوز هم اثرات آن بر پیکره جامعه ی کوهنوردی مشاهده می شود. از گفتگوهایش در خصوص بی تجربگی لیلا اسفندیاری در صعودهای اکسپدیشن ، از نحوه ی سقوط و فوت لیلا ، از به انتظار نشستنش بر روی قله تا دادن کلنگش و گزارش برنامه هایش در نشست های مختلف و ...

تمام اینها و مرور دوباره ی تصویری که لیلا در آن از آرزوی صعود آناپورنا سخن می گوید ، باعث شد تا روزها به این فکر کنم که آیا عظیم قیچی ساز ، حاضر است صعود آناپورنا را ، که به نوعی با نام و تلاش زنان (اولین تیم زنان کوهنورد بر روی قله ی آناپورنا) گره خورده است را با یاد و نام لیلا اسفندیاری برگزار کند؟ و اگر موفق به صعود قله شد عکسی از لیلا را بر فراز آن باز کند؟

پیشنهادم به عظیم قیچی ساز ، دوستی که این روزها راهی قله ی سخت آناپورنا می شود این است : برای پاسداشت تلاش کوهنوردان مستقل ایران که خود نیز در این بین قرار داری و نیز آخرین کسی که لیلا را زنده دیده ای ،  صعودت را با نام و یاد لیلا اسفندیاری انجام دهی.

برایت سلامتی همراه با صعودی موفق و ایمن آرزو می کنم

با دوستی

پ.ن 1: عظیم اینجا را می خواند. اما از دوستانی هم که با او در تماس هستند ، خواهش میکنم به اطلاع اش برسانند. سپاس!

پ.ن 2 : لینک دانلود فایل صوتی

پ.ن 3 : لینک فایل فلش صدای لیلا

پ.ن 4: بخوانیم درباره ی حریصا و مجسمه ی مریم مقدس  

 

 

/ 30 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
reza khattar

Doste aziz. leila niazi nadare ke kesi aks ash ra bebare roye an porna ya seodash ra be leila pishkesh konad. leila anghadr bozorg bod ve tavanest ba nayro va angizeye ghavi khod khodesh ra be an jahai ke khast beresand, ve b zanan iran nayro dad. ve zanan iran ra be jahanian shenasand. leila yek nayroye daroni ziba dasht ke hata besyari az kohnavardani ke har 14ta 8000 metri ra bala raftan an nayro ra nadarand.

مجید

آقا تو که میگی این فقط یه پیشنهاده اینم بگو که چرا پیشنهاد میدی که عظیم که اصلا تو این مباحث نیست پاشو وسط میکشی چهار نفرم این وسط میان و به هم میپرن آخه چرا؟ مگه حقوق میگیری که جو خراب کنی؟ آقا اگه عظیم میخواست خودش این کارو میکرد و به یاداوری شما نیاز نبود

دوست

احسان خان شماکه انقدربه حاشیه سازی علاقمندی خودت بهتر میدونی که تیم لنین قبل از اعزامشم حاشیه وحرف وحدیث کم نداشت....جناب فرامرزی اصرارداشتند مثل بقیه که بایدسپهری باشه...ایشونهم از همون اول یکی دونفری رو واسه برنامه خواستند که یا بقیه مخالفت کردند یا اون اشخاص گفتنداگر بیاییم به خاطر سپهری است وگرنه نمی خواستند وهمراهی هم نکردند...سپهری هم از اولش نگفت من باید باشم...انتخاب اعضا به عهده سایر اشخاص واگذار شد....شما که درجریانید شماچرا؟؟؟ حالااگه راست میگی باسپهری وعظیم برو منطقه هیمالیا فقط تاکمپ دو پیش روی کن ببینیم توچطور ارتفاع گیر میشی ....برادر عزیزآواز دهل شنیدن از دور خوش است....ولی سپهری وعظیم صداشون خوبه باز بلدن بخونند ....باور کن آن دو وامثالشون مسئولتر عمل می کنند چون نیازی به حاشیه وحرف مردم اونم از آن نوعش... نمیدهند.انسان پرور باشیم نه قهرمان پرور تانعمتی ها از دست نروند چون بعدامثل لیلا گریبان خودشان را می گیرد.خوش باشید.

دوست

از اولش معلوم بود برنامه لنین چی میشه....این مجمع همان مجمعی نبودکه وقتی حرف از اسپانسر وخرج ومخارج می شد به تته پته می افتادوننه من غریبم در میآورد؟؟؟این مجمع چه گلی به سرسپهری وامثالش زدکه اونهاهم دسته گل بگیرن برن پیششون؟؟؟بایک تیرچند نشانه میزنی برادر....؟؟؟

دوست جان

خدمتتان عرض کنم که من "دوست" با این دوست جدید 2 شخص متفاوت هستیم. و نظزاتمان بسیار متفاوت است. از این پس خود را دوست جان مینامم!

کی دو ازتبریز

قارداش!!!شماکه پیشنهادبه عظیم ما میدهی.....!!!شماکه وازه مرد رادرقذافی ونام زن رادرلیلای بی صاحب خلاصه می کنید...چراخودت کفن نمی پوشی وعکسشان را در دست نمیگیری ونمیری وسط خیابان تا همه برات سوت بلبلی بزنند.تبریزلی نمرده عظیم عکس بی صاحبها رو بالاببره....خون این خانم پیش رییس سابق باشگاهش رنگی نداشت که نخواست اونو بگیره...حالاتوچرا دایه مهربانتر ازمادر....پدرخوانده مهربانتر ازپدر...و....شیرینتراز کاظم شدی؟؟؟

فرشید

سلام 1-البته شما حق داری پیشنهاد بدهی یا خصوصی یا عمومی هر کدام کارکرد خودش را دارد. 2-و عظیم هم حق دارد قبول کند یا نکند ولیکن پذیرش یا عدم پذیرش این پیشنهاد نباید تحت تاثیر فشار جمعی از کوهنوردان قرار بگیردکه بعد از صعود احتمالی عظیم بخواهد پاسخگوی افکار کوهنوردان بشود که چرا تقدیم کرد یا نکرد. شاید عظیم دوست داشته باشد این صعود را به یک کسی که اصلا کوهنورد هم نباشد تقدیم کند باز به ما ربطی پیدا نمی کند و اگر هم اینکار را کرد بخشی از جامعه کوهنوردی می توانند تشکر کنند و بازهم به آنها ربطی ندارد. اما آنچه بیشتر تاسف بار است توهین شخصی به اسم کی تو از تبریز به مرحومه ی لیلای اسفندیاری است و اورا بی صاحب خوانده و در واقع در یک دفاع بسیار بد از عظیم(که وی را عظیم ما خطاب کرده است ) هم ایشان را غیر مستقیم هتک کرده چون تداعی میشه از طرفداران ایشانه و هم وهن مرحومه اسفندیاری است که نیست دفاعی از خود داشته باشد و هم تکدر خاطر همه ی کسانیست که کمی احترام آدمها خاصه مردگان هنوز برایشان ارزش است. چه خوب بود اگر این کامنت نبود. هتاکی و توهین جریان آزاد اطلاعات نیست!

عباس ایلاقی

اقای احسان بشیر گنجی میشه بگید من شما را چه تهدیدی کردم که در صعود مشترک دماوند در تاریخ 8 بهمن ماه امسال به بچه های کرمان گفتی که عباس ایلاقی منو تهدید کرده و گفته این کارت می کنم و اون کار چه آشی چه کشکی چه دوغی ؟ خجالت نمیکشی ؟ اگر از خدا نمی ترسی حداقل یه ذره وجدان داشته باش

maryam

idea e khobiye. vali tarze bayanet aslan khob nist. albate age pishnahad ya darkhaste manzooret! oon alamat tajob ha joloye mostaghel va khosh eghbal!

حمید محمودی

به نظر من سقوط لیلا از بی تجربگی نبود بلکه انتخاب راه اشتباه بود که هرکسی ممکن است انجام دهد(که منظور عظیم حتما همین بود) وقتیکه انسان برای مخارج صعود مجبور به فروش خانه خود میشود درچند متری قله تصمیم درست گرفتن خیلی سخت میشود اگر هیج توانی هم نداشته باشد تا راه را ادامه دهدبر خلاف صعود به قله k2 که میگوید:دیگر هیچ توانی برای ادامه ندارم انشاا... دفعه دیگر: . در هر صورت یادش گرامی