قله ای که سرنوشت تور دو فرانس را رقم خواهد زد

 توضیح ضروری : در پی انتشار این پست دوست عزیزم جناب نوتاش در پیامی که ارسال داشتند یادآور شدند که دوچرخه سواران از گردنه گالیبیر (Galibier) رد خواهند شد نه از قله.

یورو نیوز فارسی : 

بسیاری بر این باور هستند که سرنوشت این دور از رقابتهای دوچرخه سواری فرانسه برفراز قله ‘لوگالیبیه’ رقم خواهد خورد.

پنجشنبه، بیست و یک ژوئیه، رکابزنان پس از طی دویست کیلومتر، هجدهمین مرحله از ‘تور دو فرانس’ را در رأس این قله، در ارتفاع ۲۶۴۵ متر از سطح دریا، به پایان خواهند رساند.

‘برنار توه-نه’ دارنده دو عنوان قهرمانی این رقابتها از سختی های مسیر و قله لوگالیبیه می گوید:

“لوگالیبیه قله اسطوره ای این مسابقات است که در طول تاریخ تور دو فرانس مایه ترس و وحشت بسیاری بوده است، چرا که طولانی و مرتفع است و به معدود رکابزنی اجازه صعود داده است.”

امسال مصادف است با صدمین سالگرد پیروزی ‘هانری دگرانژ‘، رکابزن فرانسوی که برای اولین بار بر این قله سرسخت فائق آمد، قله ای که همچنان قهرمانان این ورزش را به چالش می طلبد.

شایان ذکر است که از آن زمان، شرایط بسیار تغییر کرده است. برنار توه-نه، در این مورد گفت:

“در ۱۹۱۱ صعود به لوگالیبیه یک شکنجه واقعی بود؛ مسیر آسفالت نشده و راه پر از چاله، سنگ و گل و لای بود. در آن زمان، فقط دامداران و کشاورزان از این مسیر استفاده می کردند. اکثر دوچرخه سواران مجبور بودند دوچرخه به دست، قله را پای پیاده صعود کنند.”

امسال، برای اولین بار در تاریخ مسابقات، خط پایان در رأس قله در نظر گرفته شده است و این، بدون شک بر سختی و پیچیدگی مسیر خواهد افزود و رقابت میان صدرنشینان جدول را جذاب تر خواهد کرد.

برنار توه-نه، که در سال ۱۹۷۴ چند کیلومتر مانده به قله، طعم تلخ شکست را چشید، می گوید:

“بر این باورم که رکابزنی که در این مرحله، به زانو در آید، در مرحله بعدی هیچ شانسی برای جبران تاخیر نخواهد داشت. صعود به لوگالیبیه سخت است، مسیر بسیار طولانی است و اگر نتوانید انرژی و توان خود را در طول راه، بخصوص در کیلومترهای پایانی که واقعا طاقت فرسا است، به نحو درستی تقسیم کنید، شکست، حتمی و جبران آن در مرحله بعدی ناممکن است.”

شرط دیگر موفقیت، شرایط مناسب آب و هوایی است؛ یکشنبه گذشته، بیش از دویست تماشاچی در برف گیر کردند و سرانجام با کمک نیروهای امداد رهایی یافتند.

علاوه بر برف، وزش شدید باد و تغییرات ناگهانی دمای هوا، روزی فراموش نشدنی را برای تمامی دوچرخه سواران تور دو فرانس به همراه خواهد داشت.

بهروز اسدیان

/ 3 نظر / 10 بازدید
E.Nowtash

Salam Do charkhe savaran az Gardaneh Galibier rad mishavand ne Gholle.

رضا ( راز کوه )

درود بیکران بر همنورد یخچال همدان اجسان جان متاسفانه از شما عکسی ندارم ممنون میشم که ضمن بازدید از عکسهای تکی همنوردان صعود ششم قلم در وبلاگ راز کوه در صورت تمایل یه عکس شخصی با همان قالب و با بالاترین کیفیت برایم ارسال کنید شاد شاد شاد باشید[گل]

رضا ( راز کوه )

ببخشید ح رو ج نوشتم اصلاح می کنم احسان